ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY!

Wierz mi, że nigdy nie chciałabyś poczuć bezradności i zagubienia, w sytuacji kiedy orientujesz się, że dziecko, które jeszcze przed chwilą stało u Twojego boku, nagle znika. Emocje, które towarzyszą w takiej chwili, bliskie są poczuciu, że dowiadujesz się o śmierci kogoś najbliższego. Można w kilka minut osiwieć. Niestety mimo czujnych oczu rodziców, ciągle słyszymy w mediach informację o zaginionych i porwanych dzieciach. Za każdym razem, kiedy słucham o takich sytuacjach, czuję ból strapionej matki, jej bezsilność i złość, kiedy mówi sama do siebie “jak ja mogłam do tego dopuścić”. Na szczęście większość przypadków, to fałszywy alarm, ale co by było, gdyby? Nawet nie chcę o tym myśleć… Jednakże MUSZĘ i Ty też. Musimy myśleć o tym, rozmawiać z dziećmi i zapobiegać jak najskuteczniej takim sytuacjom.

Jak powszechnie wiadomo, dzieci są małe. A małe dzieci niewiele rozumieją. Kiedy oddalą się od rodziców, nie umieją wrócić. Płaczą, a przez to w ogóle tracą orientację w terenie i dopada je rozpacz. Często wtedy biegną w zupełnie przeciwnym kierunku, niż ten, z którego przybyły. A tym samym oddalają się coraz bardziej od terenu, na którym zapewne szukają ich rodzice (bo przecież takie małe dziecko nie mogło daleko odejść samo). Może powodować to traumę nie tylko na całe życie dla dziecka, ale i wpędzić rodziców w białą gorączkę.

Nie bagatelizujmy sprawy, gdyż nie jest to wcale taki rzadki problem. Z kim bym nie rozmawiała, praktycznie każda osoba ma w rękawie opowieść o zagubionym szkrabie. Najczęściej historia dzieje się na plaży. Rozumiem to w 100%, gdyż za małolata sama to przeżyłam. Pobiegłam ze starszym rodzeństwem na zjeżdżalnie czy pompowany zamek (nie pamiętam już dobrze) i starając się ich dogonić w tłumie, zwyczajnie zgubiłam ich z oczu. Nie umiałam wrócić do naszego miejsca słonecznego polegiwania. Miły dzień na plaży zamienił się w koszmar dla mnie, rodzeństwa, rodziców i dziadków. Na szczęście, kiedy już piąty raz chodziłam przy falochronie w tę i z powrotem, jakaś miła Pani zwróciła na mnie uwagę. Zaprosiła na swój koc, uspokoiła i pomogła dojść do głosu rozsądkowi. Mama po kilku minutach mnie znalazła. Okazało się, że za każdym razem przechodziłam koło “naszego” miejsca na plaży i przez zapłakanie i roztrzęsienie po prostu go nie zauważałam.

Źródło: Pixabay, ukrywanie

Ja sama przeżyłam już swoje i dlatego zaczęłam szukać informacji, jak można zapobiec zaginięciu dziecka. A można! Zwłaszcza że sezon w pełni, a w takich chwilach liczy się każda sekunda. Zaraz spróbuję Was o tym przekonać.

Co Ty możesz zrobić:

I. WOŁAJ PO IMIENIU, NP. “JASIU, JASIU”.

Najczęściej, kiedy nasze dziecko zniknie nam z pola widzenia, wołamy je po imieniu, to naturalne i odruchowe. Jednak jeśli przez jakiś czas się nie pojawia, trzeba zmienić taktykę. Należy podbiegać do ludzi i pytać „zginął chłopiec, Staś, rude włosy, 4 lata, ubrany w zieloną koszulkę i czerwone spodenki w samoloty, widziałeś go?”. Takie postawienie sprawy zmienia w człowieku nastawienie. To już nie jest tylko standardowe wołanie mamy do dziecka, jakie co chwilę słychać na każdym placu zabaw, tylko POWAŻNA SPRAWA. Kiedy określimy takie charakterystyczne cechy, dziecko przestaje być anonimowe, a inni mogą od razu pomóc nam w poszukiwaniach, nie tracąc czasu na zbędne wypytywanie. Wyczytałam właśnie tę wskazówkę przy okazji historii o zaginionym chłopcu, który był z mamą na festynie miejskim. Ona tylko na chwilkę odwróciła się, bo zainteresowało ją coś na jednym ze straganów. Tę sytuację chytrze wykorzystał obserwujący ich człowiek… Na szczęście po 15 minutach poszukiwań (przez chyba już wszystkich na placu) chłopiec się odnalazł, ale wcale nie blisko miejsca zaginięcia. Okazało się, że “ten starszy, łysy Pan obiecał mi, że zaprowadzi mnie do prawdziwego pirackiego statku”, ale kiedy tego pana zaczęły dosięgać właśnie takie krzyki za małym Stasiem, spanikował i sam uciekł.

II. PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW

Kiedy wychodzimy z domu do bardziej zatłoczonych miejsc, nawet do centrum handlowego czy nad wodę, ustalmy, kto ma na oku które dziecko. My z mężem staramy się rozdzielać obowiązki (czy to jak jesteśmy w kościele, czy kiedy dzieci skaczą po placu zabaw) tak, że on patrzy na jedno, a ja mam na oku drugie. W przypadku większej ilości dzieci można oczywiście interesować się dwójką. Chcę tylko zobrazować problem. Często nie dzieląc się obowiązkami, musimy nerwowo latać oczami po całym terenie, bo jedno poleciało na huśtawkę, a drugie na zjeżdżalnie i ciężko to ogarnąć. A kiedy wiemy, że drugie ma określonego opiekuna, jest łatwiej o spokój ducha. Kiedy jesteśmy gdzieś z przyjaciółmi czy dziadkami, każde dziecko ma przypisanego dorosłego. W ten sposób uwaga nie jest rozproszona i można zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom.

III. ZADBAJ, BY DZIECKO DOTARŁO DO CELU

To jedna z najważniejszych dla mnie zasad. Kiedy mówimy dziecku, żeby przeszło z punktu A do punktu B, albo przeszło do innej osoby dorosłej (zwłaszcza w nieznanym terenie), zawsze upewnijmy się, że do tego punktu B dojdzie, mając je na oku. Żeby przypadkiem nie pobiegło gdzieś w nieznane, bo nie wie, gdzie jest ten punkt, albo po prostu zainteresowało je coś zupełnie innego.

NIGDY NIE PUSZCZAJ DZIECKA SAMEGO W OBCYM MIEJSCU, ODPROWADŹ JE CHOCIAŻ WZROKIEM.

 IV. TELEFON ZOSTAW NA PÓŹNIEJ

Kiedy przeczytałam pierwszy raz “Chatę”, ta opowieść mnie wstrząsnęła. Jak w tak krótkiej chwili ktoś może zabrać dziecko?! Przecież tata stracił je z oczu dosłownie na 2-3 minuty. W książce ojciec pomagał pozostałym dzieciom, ale dzisiejszy świat pełny jest oczu wpatrzonych w ekrany telefonów, które rzekomo patrzą na dziecko, a tak naprawdę obserwują zupełnie inny (wirtualny) świat. Ja sama dobrze wiem, że to wciąga i ciężko zerknąć na ekran i nie zainteresować się czymś choćby na chwilę. Bywa też tak, że przy okazji selfiaczka, albo nagrywanego filmiku dziecko jest bez opieki, bo przecież to tylko moment. A kiedy robisz zdjęcia ( każdy chce mieć pamiątkę z urlopu), zajmij się ich obróbką i selekcją później. Na placu zabaw, na rynku, na koncercie, w obcym mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi nie trudno o wielkie dramaty, pamiętaj.

Źródło: pixabay, rozpacz

V. UBIERZ DZIECKO CHARAKTERYSTYCZNIE

Plaża. Rzeka. Mnóstwo ludzi tak, że nawet ciężko przejść do sklepiku oddalonego kilka metrów od brzegu. W tym wszystkim mała Ela, jej rodzice oraz ich przyjaciele, również z dziećmi. W pewnym momencie mama woła wszystkich na smaczne bułki z jagodami, ale Ela nie przybiega. I tu się zaczyna… Nerwówka, bieganie, szukanie, wołanie, strach, rozpacz, szlochy innych dzieci, bo może nurt już ją porwał i nic nie da się zrobić. A gdzie jest Ela? Siedzi kilka kroków dalej, na plaży, cicho jak myszka, bo, mimo że słyszy nawoływane swoje imię, chowa się. Specjalnie po to, prawie cała zakopała się w piasku, i jest dumna ze swoich zdolności. W czym problem? W tym, że mała ma czapeczkę w kolorze piasku, co sprawia, że praktycznie nie da się jej dostrzec. To prawdziwa historia, która na szczęście kończy się szczęśliwie, bo inne dzieci po kilku minutach ją znalazły. A wniosek nasuwa się sam. Kiedy wychodzisz z dzieckiem nad wodę, do parku, do bardziej tłocznych miejsc, załóż mu jaskrawe, kolorowe ubranie takie, które łatwo wyróżni się na tle otoczenia czy innych ludzi.

VI. ZRÓB ZDJĘCIE

Jeśli planujesz iść z dzieckiem na masową imprezę, gdzie będzie dużo innych dzieci i dorosłych, zrób mu zdjęcie* przed wyjściem. To dobra praktyka, by uwiecznić, jak dziecko było ubrane. W przypadku ewentualnych poszukiwań łatwiej i szybciej pokazać konkret w postaci zdjęcia niż tłumaczyć i silić się na opisy (zwłaszcza, że w nerwach często po prostu nie pamiętamy takich rzeczy). Oszczędzasz czas na wyjaśnienia, a przy okazji zyskujesz pamiątkę w postaci pięknego zdjęcia swojej pociechy 😉

* Wyczytałam, że najlepiej objąć na fotografii buty, bo przy kradzieżach dzieci, porywacze często przebierają je, nawet obcinają włosy, czy zakładają inne nakrycie głowy, ale buty zostają te same.

VII. NAJWAŻNIEJSZE – PREWENCJA!

Zawsze najlepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym przypadku szukać. Dlatego ucz starsze dzieci (w wieku od mniej więcej 2-3 lat, kiedy widzisz, że dziecko już rozumie, co mu komunikujesz) DOMOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA.

 A mogą one wyglądać np. tak:

1. NIE UFAJ NIEZNAJOMYM

Tę zasadę należy wpajać od najmłodszych lat. Powtarzaj dzieciom do znudzenia, że nie wszyscy ludzie są dobrzy i nie można wszystkim ufać. Często porywacze stosują metodę “na pieska”. Zachęcają zauważone dziecko, by wsiadło z nimi do samochodu, bo: “zgubił mi się piesek, pomóż mi go znaleźć, razem nam się na pewno uda” albo, że mają w domu/w pobliżu piękne i słodkie małe szczeniaczki, albo kociaczki i chętnie pokażą. Jednak Ty powtarzaj do znudzenia, że obcy i odpowiedzialni dorośli nie proszą dzieci o taką pomoc!  Ucz, że pod żadnym pozorem nie wsiadamy z obcą osobą do auta, nawet gdyby proponowała pokaz czarów. Również, że nie wolno brać prezentów, jedzenia ani picia od takich osób. Jeśli ktoś je czymś zechce poczęstować, zawsze niech zapyta opiekuna o pozwolenie. Zwalczaj w nim naiwność i zbytnią ufność innym osobom. Pokazuj, że uprzejmość to nie to samo, co zgoda na wszelkie propozycje.

A może pójść jeszcze krok dalej? Nie tylko, że nie może odejść z nikim obcym, ale także ze ZNAJOMYM. Z fajnym wujkiem, z sąsiadką, której zawsze na spacerze głaszczemy psa – nie może, jeśli rodzic o tym nie wie. Bo najczęściej takie sytuacje nie wyglądają jak nagłe uprowadzenia z zatkaniem buzi, ale jak niewinne i zawoalowane pójście w nieznane.

2. ZAWSZE MIEJ OPIEKUNA W POLU WIDZENIA

Mamę, tatę, dziadka, babcię, czy ciocię. Przed wyjściem z domu dziecko musi wiedzieć, kto będzie go pilnował i kogo ma słuchać. Kiedy jest w trakcie zabawy, od czasu do czasu miło by było, aby zuch popatrzył w kierunku, gdzie Cię zostawił i pomachał. Niech nie oddala się na tyle daleko, by stracić Cię z oczu.  A jeśli koledzy zachęcają go do zabawy w innym miejscu, niech zawsze przyjdzie i zapyta Cię o zgodę albo poprosi, byś i Ty się przeniosła, by ciągle mieć Cię w pobliżu. To bardzo ważne, byś była w miejscach publicznych punktem odniesienia dziecka.

3. W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH KRZYCZ “POMOCY”

Może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał odciągnąć gdzieś dziecko w niewiadomym celu. Wpajaj mu, by wtedy krzyczało “POMOCY” (jeśli jesteście za granicą naucz go słowa “HELP”), a nie “mamo” albo “tato”. Takich mamowych i tatowych wołań jest tyle w różnych miejscach, ile dzieci. Podświadomie uodparniamy się na takie wołanie, myśląc, że znów dziecko daje swojemu rodzicowi popalić. A weź tu zgadnij, że to akurat ktoś obcy robi z dzieckiem coś złego.

Drugim dobrym sposobem, jest polecenie, by dziecko krzyczało ” to nie jest moja mama/ mój tata”. Wtedy porywacz automatycznie inaczej zareaguje, a i ludzie zaczną zwracać uwagę na sytuację i może znajdzie się śmiałek, który pospieszy z pomocą.

Źródło: pixabay, wózek, zaginięcie

4. ZOSTAŃ W MIEJSCU JEŚLI SIĘ ZGUBISZ

Jeśli dziecko poczuje, że jest zagubione, nie wie, gdzie jest i nie widzi nigdzie rodziców czy innych opiekunów, niech zostanie w tym miejscu, w którym to odkryło. Mów, żeby nie szło samo w niepewnym kierunku, bo CHYBA stamtąd przyszło. Albo, jeśli jest w jakiejś bocznej uliczce, niech wróci do centralnego, otwartego miejsca, gdzie zapewne szybciej mama je znajdzie. Możecie ustalić z góry miejsce zbiórki tak “w razie czego” i określić najbardziej charakterystyczny punkt terenu.  

5. POLICJA JEST PO TO, ŻEBY CI POMÓC

Nie strasz swojego dziecka policją czy innymi służbami mundurowymi. W sytuacjach, kiedy się zagubi, ucz je, żeby podeszło do takiego pana/ pani w mundurze, albo do radiowozu i poprosiło o pomoc, tłumacząc, w jakiej jest sytuacji. Już teraz, kiedy jesteś na spacerze z dzieckiem, pokazuj mu osoby, które mogą mu pomóc w razie potrzeby – ochroniarzy sklepowych, policjantów, straż miejską. Pokazuj kasę, gdyby zagubiło się w sklepie oraz informację czy punkt pomocy na większych imprezach plenerowych. Na plaży mogą pomóc ratownicy. Jednak jak to zwykle w życiu bywa, w kryzysowych sytuacjach nikt ze służb mundurowych może nie wpaść nam w oko, a tym bardziej dziecku, i co wtedy? Najlepszych wyjściem jest nauczenie dziecka, żeby prosiło o pomoc inne mamy z dziećmi, lub z wózkiem. Mamy jak to mamy, na pewno od razu ruszą na odsiecz. GIRL POWER! 

6. UCZ DZIECKO ZAPAMIĘTAĆ PODSTAWOWE INFORMACJE

Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania czy numer telefonu. Jeśli dziecko jeszcze nie umie zapamiętać tych danych – podpisz je. Umieść przy dziecku kontakt do siebie i włóż do kieszeni. W Internecie można kupić opaski na rękę albo zrobić specjalną pieczątkę na takie tłoczne okazje i na ramieniu, pod bluzeczką odbić dziecku. Co ważne! Trzeba powiedzieć dziecku, że w razie, gdyby się zgubiło, musi koniecznie pokazać to osobie, która mu pomaga znaleźć rodziców. A Ty lepiej, żebyś w tej panice miała głowę na karku, a w ręku naładowany telefon 😉

7. USTALONA OSOBA ODBIERA CIĘ Z ZAJĘĆ

Rodzice też czasem potrzebują odpoczynku, więc dziecko może zająć się zabawą na placu, w sali zabaw, biorąc udział w odpowiednich zajęciach, u kolegi czy w jakimkolwiek innym miejscu, które przychodzi Ci do głowy. Uczulaj dziecko, że z takich miejsc zawsze odbiera je konkretna, ustalona przez Ciebie osoba! Ciekawą propozycją jest wymyślenie hasła, które potwierdzi, że osoba jest oddelegowana od mamy. Hasło zna i dziecko i ta konkretna osoba. Ech… dzieci jak to dzieci – mogą nie dotrzymać tajemnicy i hasło będzie znał cały plac zabaw. Mimo to, kiedy dziecko nie jest pewne czy powinno wrócić do domu z osobą, która rzekomo przyszła po nie, niech poprosi tego człowieka, by zadzwonił przy nim do mamy lub taty, by to oni potwierdzili tę informację. Niech samo chwilę porozmawia z rodzicem, by mieć pewność, że to nie fałszywa rozmowa, wtedy będzie na pewno bezpieczne. 

Dzieci chętnie słuchają innych dzieci, więc może i w tym wypadku tak będzie. Patrzcie, co znalazłam:

Najserdeczniej życzę Ci, żeby taka sytuacja nigdy Cię nie spotkała, ale jednocześnie proszę, byś zaopatrzyła siebie i dziecko w ten arsenał wiedzy! Po każdym zauważonym “właściwym zachowaniu” chwal dziecko. Pamiętaj jednak, że wiedza szybko przychodzi i równie szybko ulatuje, więc trzeba ją powtarzać. Nie myśl, że raz powiesz i wystarczy. Przed każdym wyjazdem, wyjściem, imprezą, koncertem wykładaj wszystko jeszcze raz aż do znudzenia. Dziecko będzie wtedy wiedziało, że to jest naprawdę ważne.  

Obserwuj w miarę możliwości również inne dzieci, nie tylko swoje i interweniuj, jeśli np. samo wychodzi z placu zabaw. W takiej sytuacji na pewno pomożesz jego rodzicom. Nam już przydarzyła się taka sytuacja, że obce dziecię wyszło z nami z sali zabaw. Wtedy wzięłam maluchy i wszyscy wróciliśmy, a roztrzęsiona mama już biegała po sali i wołała smyka po imieniu nigdzie go nie dostrzegając.

Urlop to odpoczynek od pracy, ale nie od opieki nad dzieckiem. To zwłaszcza podczas letnich wyjazdów musisz być czujna. Postaraj się towarzyszyć mu na każdym kroku – na plaży, w wodzie, restauracji – nawet w drodze do toalety. Naucz swoje dziecko, co powinno zrobić w sytuacji, kiedy się zgubi. Zadbaj, by znało nazwę i adres pensjonatu, w którym przebywacie. Gdy znajdzie się w obcym miejscu – niech poprosi kogoś o pomoc lub czeka, aż odnajdzie je opiekun.

Życzę Ci udanego urlopu i samych przyjemnych wrażeń!

Opcja na miłość

Wymyśl 3 osoby, które mogłyby odebrać dziecko ze żłobka lub przedszkola, a nie powinny i w zabawie przestrzeż przed nimi dziecko. Użyj kilku zasad podanych w artykule.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

1 395 Replies to “ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY!”

 1. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 2. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it seems a
  lot of it is popping it up all over the internet without my
  agreement. Do you know any methods to help reduce content
  from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 3. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  However just imagine if you added some great images
  or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent
  but with pics and video clips, this blog could certainly be one of the best in its niche.
  Superb blog!

 4. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either created myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over
  the internet without my agreement. Do you know any solutions to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

  Here is my blog: Warrior Keto Review

 5. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s
  blog link on your page at appropriate place and other person will
  also do similar in support of you.

 6. fantastic post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t understand this.
  You should proceed your writing. I am confident, you’ve a great
  readers’ base already!

 7. My spouse and i got really joyous that Jordan managed to do his reports through your precious recommendations he had through the web pages. It is now and again perplexing to just find yourself handing out secrets and techniques which people may have been selling. So we keep in mind we have got the writer to give thanks to for that. The most important illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you will help to foster – it’s got many overwhelming, and it’s really leading our son in addition to the family know that the situation is exciting, which is rather mandatory. Thank you for everything!

 8. I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the invaluable, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 9. I am glad for writing to make you know what a nice encounter my wife’s girl had studying your web site. She mastered several pieces, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to let other individuals with ease know precisely some problematic subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thank you for producing these practical, trusted, informative and in addition fun tips about this topic to Kate.

 10. I enjoy you because of all of your effort on this blog. Ellie enjoys doing internet research and it’s easy to see why. All of us hear all about the compelling manner you create functional ideas by means of the blog and as well cause contribution from other ones about this article and my child is being taught a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a first class job.

 11. Thanks for the tips about credit repair on this blog. Things i would advice people would be to give up the mentality that they’ll buy right now and pay later. As a society all of us tend to do this for many things. This includes holidays, furniture, as well as items we want. However, you have to separate your own wants from all the needs. When you are working to improve your credit rating score you have to make some sacrifices. For example you are able to shop online to save money or you can turn to second hand shops instead of costly department stores with regard to clothing.

 12. I do not even know how I stopped up here, but I assumed this
  post was great. I don’t recognize who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger for those who are not already.
  Cheers!

 13. I simply could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard
  info an individual provide in your guests? Is gonna be back regularly in order to investigate cross-check new posts

 14. This is the perfect blog for anyone who wishes to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want
  to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for years.

  Wonderful stuff, just great!

 15. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was a
  amusement account it. Glance complex to far delivered agreeable from
  you! However, how could we keep up a correspondence?

 16. Whats up very nice website!! Man .. Beautiful ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?

  I’m glad to search out a lot of useful info here in the submit,
  we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 17. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading
  it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage yourself to continue your great writing,
  have a nice morning!

 18. Hello there, I discovered your web site via Google while searching for
  a comparable topic, your website got here up, it appears
  good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just was aware of your weblog through Google, and found that it’s really informative.
  I am gonna be careful for brussels. I will be grateful for those
  who continue this in future. Lots of people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 19. Everything published was actually very logical.
  However, consider this, suppose you added a little information? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however suppose
  you added something that grabbed people’s attention? I
  mean ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY! – Opcja na Miłość is a little vanilla.
  You could glance at Yahoo’s home page and note how they create article headlines to get
  people to open the links. You might try adding a
  video or a related pic or two to get readers
  excited about what you’ve got to say. Just my opinion, it
  might make your blog a little livelier.

 20. Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Thank you!

 21. Awesome blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really love to be a part of group where
  I can get opinions from other experienced people that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 22. I think that what you published was actually very reasonable.
  However, think on this, suppose you were to create a awesome title?
  I ain’t suggesting your information is not solid, however suppose you added something that makes people want more?
  I mean ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY! – Opcja na Miłość is kinda vanilla.
  You could glance at Yahoo’s home page and watch how they create
  article titles to grab people to click. You might add a related
  video or a picture or two to get people excited about what you’ve got to say.

  In my opinion, it would bring your website a little livelier.

 23. A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I think that you need to publish more about this topic, it may not be a taboo subject but typically people
  do not talk about such issues. To the next! Many thanks!!

 24. Hey there! Someone in my Myspace group shared this
  site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Great blog and terrific style and design.

 25. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through many of the
  articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it
  and checking back often!

 26. First of all I would like to say superb blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I truly do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are lost
  simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?

  Kudos!

 27. You really make it seem really easy with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing which I believe I’d never
  understand. It kind of feels too complex and very broad for me.
  I’m taking a look forward in your subsequent post, I will try to get the cling of it!

 28. Just wish to say your article is as amazing. The clearness on your post is just spectacular and that i could assume
  you’re a professional on this subject. Fine with your permission let me to
  grasp your RSS feed to stay up to date with impending post.
  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 29. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with
  your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody having similar RSS issues?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!! asmr 0mniartist

 30. I believe what you posted was very logical.
  But, what about this? what if you added a
  little content? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however what if you added a title
  that grabbed folk’s attention? I mean ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO!

  POMOOOOCY! – Opcja na Miłość is kinda plain. You ought to peek at Yahoo’s front page and watch how they
  create article titles to grab people interested.

  You might add a video or a related picture or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion, it might make
  your posts a little bit more interesting.

 31. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 32. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think about if
  you added some great pictures or videos to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site
  could undeniably be one of the most beneficial in its
  niche. Amazing blog! 0mniartist asmr

 33. Exceptional post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it! asmr 0mniartist

 34. What i do not understood is if truth be told how you’re not really
  much more neatly-appreciated than you may be now. You are very
  intelligent. You already know therefore considerably
  in the case of this matter, produced me for my part believe it from numerous numerous angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested until it’s
  one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding.
  All the time take care of it up!

 35. Simply wish to say your article is as surprising.

  The clarity in your post is just cool and i can assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS
  feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 36. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting
  things or suggestions. Maybe you could write next articles referring
  to this article. I desire to read even more things about it!

 37. Hi! I know this is somewhat off-topic but I had
  to ask. Does building a well-established blog such as yours take a large
  amount of work? I’m completely new to operating a blog however I do write in my
  journal daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers.

  Thankyou!

 38. What i don’t realize is in truth how you are now not really much more smartly-favored
  than you may be right now. You are very intelligent. You know therefore considerably in terms of this topic,
  produced me for my part consider it from numerous
  numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated
  until it is one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs great.
  Always handle it up!

 39. It’s a shame you don’t have a donate button!
  I’d definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to brand
  new updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 40. What i do not understood is in reality how you’re now not really much more neatly-favored than you might be right now.

  You’re so intelligent. You understand thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles.
  Its like women and men are not fascinated except it’s
  something to do with Girl gaga! Your individual stuffs great.

  Always take care of it up!

 41. First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like
  to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Many thanks!

 42. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply great and i could assume
  you’re an expert on this subject. Fine with your permission let
  me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please continue the gratifying work.

 43. After looking at a number of the blog posts on your site,
  I truly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit
  my website as well and tell me how you feel.

 44. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 45. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on a number of websites for about a year and am anxious
  about switching to another platform. I have heard great
  things about blogengine.net. Is there a way I can import all
  my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 46. Hey there! Someone in my Myspace group shared
  this site with us so I came to look it over. I’m
  definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Superb blog and excellent design and style.

 47. Today, I went to the beach front with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 48. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity on your post is just spectacular
  and i could assume you are a professional in this subject.

  Well with your permission let me to grab your RSS feed to stay up to date with coming near
  near post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.

 49. Excellent items from you, man. I’ve be aware
  your stuff prior to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you have obtained here, really like what you are saying and
  the way during which you are saying it. You make it enjoyable and you still care for to
  stay it sensible. I can not wait to learn far more from you.
  That is actually a wonderful site.

 50. I’m no longer positive the place you are getting your information, however good topic.
  I must spend a while finding out more or figuring out more.
  Thank you for great info I was on the lookout for this information for
  my mission.

 51. Fantastic goods from you, man. I’ve take note your stuff prior
  to and you’re just too excellent. I actually like what you
  have obtained right here, certainly like what you’re
  stating and the best way wherein you say it. You’re making it entertaining and you still care for
  to stay it sensible. I cant wait to learn far more from you.
  That is really a wonderful website.

 52. I was recommended this website by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as no one else
  know such detailed about my trouble. You are amazing!
  Thanks!

 53. naturally like your web-site but you have to
  test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are
  rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell
  the truth on the other hand I’ll surely come back again.

 54. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would be great
  if you could point me in the direction of a good platform.

 55. I am really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A small number of my blog audience have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any ideas to help fix this issue?

 56. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it
  can survive a twenty five foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it
  with someone!

 57. Hey would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog in the near
  future but I’m having a hard time choosing
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 58. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Outstanding work!

 59. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am
  impressed! Extremely helpful info specially the last part 🙂 I handle such information much.
  I was seeking this certain info for a very long time.

  Thank you and best of luck.

 60. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious
  if you get a lot of spam feedback? If so how do you
  prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is
  very much appreciated.

 61. Excellent site you have here but I was wanting to know if
  you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get opinions
  from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 62. Wonderful goods from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and you are simply too great.
  I really like what you have received right here, certainly like what you
  are saying and the way wherein you say it.
  You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it wise.
  I can not wait to learn much more from you. That is really a
  great web site.

 63. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my
  own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 64. Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing
  a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of
  the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to send me
  an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Wonderful blog by the way!

 65. Admiring the time and energy you put into your website and detailed
  information you present. It’s great to come
  across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful
  read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 66. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be
  on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 67. Its such as you learn my thoughts! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote the e-book in it
  or something. I feel that you can do with some percent to force the message house a bit, however
  other than that, this is magnificent blog. A great read.
  I will certainly be back.

 68. Can I simply say what a comfort to uncover someone who genuinely
  understands what they are discussing on the web.
  You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.
  More people must look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you are not more popular since you definitely possess the gift.

 69. What i do not understood is in fact how you are not actually much more neatly-favored than you might be now.
  You’re very intelligent. You understand therefore significantly in the case of this subject, produced
  me in my view imagine it from a lot of varied angles.
  Its like men and women aren’t involved except it’s one thing to do
  with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding.
  Always deal with it up!

 70. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this.

  And he in fact ordered me dinner due to the fact that I discovered it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss this
  topic here on your site.

 71. We stumbled over here by a different web address and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look
  forward to exploring your web page for a second
  time.

 72. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS.
  I don’t understand the reason why I cannot subscribe
  to it. Is there anybody having similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?

  Thanks!!

 73. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity for your put up is simply cool and that i can suppose you are knowledgeable in this subject.
  Well with your permission allow me to take hold of your
  RSS feed to stay updated with imminent post. Thank you 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 74. Right now it looks like Movable Type is the best blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 75. Everything composed was actually very reasonable. However, what about this?
  what if you typed a catchier title? I am not suggesting your information isn’t
  good., however what if you added something to possibly grab people’s attention? I mean ZGUBIŁO
  MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY! – Opcja na Miłość is a little plain. You could glance at Yahoo’s home
  page and watch how they create article headlines
  to get people interested. You might add a related video or a picture or two to grab people interested
  about what you’ve got to say. Just my opinion, it would bring
  your posts a little bit more interesting.

 76. Someone necessarily help to make significantly articles I would state.
  That is the very first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to create this particular publish incredible.

  Great job!

 77. Its such as you learn my thoughts! You seem to know so much
  about this, such as you wrote the book in it or something. I believe that you just could do with a few %
  to force the message house a little bit, but other than that,
  that is fantastic blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 78. Hi there everyone, it’s my first visit at this web page, and post is in fact
  fruitful in support of me, keep up posting these types of articles.

 79. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
  my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 80. Have you ever thought about writing an e-book or guest
  authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would value your
  work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 81. Everything published was very reasonable. But, think on this, what if you were to create a killer headline?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, however what if you added a post title to maybe grab folk’s
  attention? I mean ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY!
  – Opcja na Miłość is kinda plain. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to
  grab viewers to click. You might try adding a video or a related picture or two
  to grab people interested about everything’ve written. Just my opinion, it would bring your posts a
  little bit more interesting.

 82. I simply couldn’t leave your site prior to suggesting that I really
  loved the usual information a person supply for your visitors?
  Is gonna be back incessantly in order to investigate cross-check new posts

 83. I am no longer certain the place you are getting your information,
  however great topic. I must spend some time studying more or
  figuring out more. Thanks for magnificent info I used to be looking for this information for my mission.

 84. Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your
  web site, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your
  broadcast provided brilliant clear concept

 85. Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post is
  simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 86. Its such as you learn my mind! You appear to understand a lot about
  this, such as you wrote the e book in it or something. I
  think that you could do with a few percent to power the message home a little bit, but instead of that, that is magnificent blog.

  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 87. Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page
  to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 88. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you are
  saying and the way in which you say it. You make it
  entertaining and you still care for to keep it sensible.

  I can not wait to read far more from you.
  This is really a great web site.

 89. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole
  thing. Do you have any suggestions for novice blog writers?
  I’d really appreciate it.

 90. Hello There. I discovered your weblog using msn. That is a really
  neatly written article. I will make sure to bookmark it
  and return to learn more of your useful information. Thank you for the post.

  I’ll definitely comeback.

 91. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  results. If you know of any please share.
  Thank you!

 92. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your web site offered us with valuable information to
  work on. You have done an impressive job and our
  whole community will be grateful to you.

 93. I just like the valuable info you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.

  I am fairly sure I’ll be informed many new stuff
  right here! Good luck for the following!

 94. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb
  usability and appearance. I must say you’ve done a great job with this.
  In addition, the blog loads super fast for me on Internet explorer.
  Superb Blog!

 95. Hi there would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult
  time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 96. Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a
  great author. I will remember to bookmark your blog and may come back down the road.
  I want to encourage you continue your great job, have a
  nice afternoon!

 97. This design is wicked! You obviously know
  how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved
  what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 98. scoliosis
  What i don’t realize is if truth be told how you’re now not really much more neatly-appreciated than you may be right now.
  You are very intelligent. You understand thus considerably on the subject
  of this topic, made me for my part believe it from numerous numerous angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested unless it is something to accomplish with Woman gaga!
  Your individual stuffs great. All the time handle it up!
  scoliosis

 99. I was wondering if you ever thought of changing the layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 100. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and
  will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 101. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like
  what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and
  you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you.

  This is actually a terrific website.

 102. you are actually a just right webmaster. The website loading pace
  is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece.
  you’ve done a wonderful task on this matter!

 103. Unquestionably consider that which you stated.
  Your favourite justification appeared to be on the internet the simplest thing to have in mind of.

  I say to you, I definitely get irked whilst folks think about issues that they plainly don’t realize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing
  without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 104. Simply want to say your article is as amazing. The clarity for your publish is just great and i could
  think you are a professional on this subject.
  Fine along with your permission let me to grasp your feed to
  keep updated with coming near near post. Thank you a
  million and please keep up the enjoyable work.

 105. It’s perfect time to make some plans for the long run and
  it is time to be happy. I have read this publish and if I may just I desire to recommend you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn more things approximately it!

 106. Hey there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird
  when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that
  might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share.
  Cheers!

 107. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the same
  comment. There has to be a way you are able to remove me from that service?

  Thanks!

 108. I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few
  general things, The site style is perfect, the articles is really great : D.

  Good job, cheers

 109. Unquestionably consider that which you stated. Your favorite reason seemed to be at the web the
  easiest factor to keep in mind of. I say to you, I definitely get
  annoyed even as other folks think about concerns that they plainly do
  not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side effect , people could take a signal.

  Will likely be again to get more. Thanks

 110. I have been surfing on-line more than 3 hours today, but I never found any fascinating article
  like yours. It’s pretty price enough for
  me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as
  you did, the net will be much more useful than ever before.

 111. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 112. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will always bookmark your blog and will come back later in life.
  I want to encourage continue your great work, have a nice weekend!

 113. I do agree with all the ideas you have introduced for your
  post. They’re very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for newbies. May just
  you please prolong them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 114. Its like you read my thoughts! You appear to know
  a lot about this, such as you wrote the ebook in it or something.

  I feel that you simply could do with some p.c.
  to force the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 115. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come
  more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 116. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Cheers!

 117. Thank you for any other informative blog. The place else may just I am getting that type of information written in such a perfect way? I’ve a mission that I am just now operating on, and I’ve been at the glance out for such info.

 118. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 119. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would
  really like to have you share some stories/information.
  I know my readers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 120. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Cheers

 121. I like the valuable information you supply on your articles.

  I will bookmark your blog and test once more here regularly.
  I’m somewhat certain I’ll be informed many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 122. Excellent article. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed a great job. I will
  certainly digg it and for my part recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this site.

 123. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an edginess
  over that you wish be delivering the following. unwell
  unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
  a lot often inside case you shield this increase.

 124. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 125. Hi! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a
  massive amount work? I’m completely new to blogging
  however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 126. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  deal with the same subjects? Thanks for your time!

 127. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult
  to get that “perfect balance” between superb usability and
  appearance. I must say you’ve done a excellent job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 128. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 129. After looking at a number of the articles on your website, I truly like your way of blogging.
  I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site
  as well and let me know what you think.

 130. May I just say what a comfort to uncover someone who genuinely understands what
  they’re talking about online. You actually understand how to bring a problem to light and
  make it important. More people should read
  this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular given that you
  most certainly possess the gift.

 131. Its like you read my mind! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the guide in it
  or something. I feel that you just can do with some percent to
  force the message house a little bit, but other than that,
  this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 132. I’m pretty pleased to discover this great site.
  I want to to thank you for your time due to
  this fantastic read!! I definitely appreciated
  every little bit of it and I have you saved to fav to check out
  new things in your site.

 133. certainly like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of
  your posts. A number of them are rife with spelling issues
  and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will definitely come back again.

 134. I think what you composed was very logical. But, think on this, what if you were to write a killer
  post title? I am not saying your content is not solid., however suppose you
  added something that makes people desire more?
  I mean ZGUBIŁO MI SIĘ DZIECKO! POMOOOOCY! – Opcja
  na Miłość is a little vanilla. You could glance at Yahoo’s home page and watch how they create news headlines to grab viewers to click.
  You might add a related video or a pic or two to grab people excited about
  what you’ve got to say. Just my opinion, it would bring your website a little livelier.