(NIE)UDANY SEKS? Oto 8 typów mężczyzn, którzy zniechęcają kobiety!

Flickr/couple in bed

Temat fizyczności, bliskości, seksualności jest często przemilczany w naszych związkach. Nie dość, że nie umiemy o tym rozmawiać ze sobą nawzajem, to dodatkowo nie rozumiemy się podczas tych jakże potrzebnych spotkań intymnych. Rodzi to nieporozumienia, niechęć i poczucie niespełnienia. Przyczyn może być wiele. Ja chcę skupić się teraz na mężczyznach. I nie jest to wcale wymierzone przeciwko Wam panowie. Wręcz przeciwnie, piszę to DLA WAS, byście mogli przemyśleć swoje postawy, zastanowić się nad nimi i zacząć się zmieniać dla Waszych pań, na korzyść dla siebie samych i wspólnego życia małżeńskiego.

Jeżeli nie ma żadnych problemów zdrowotnych, kobieta, która nie lubi seksu i odtrąca męża, albo ma bolesne wspomnienia i niepoukładaną przeszłość, albo (co częstsze) po prostu nie jest właściwie traktowana. Zaspokojenie seksualne to bardzo ważny temat i istotny aspekt wspólnego życia, więc będę o nim pisać dość otwarcie.

Powszechnie panujące przekonanie jest takie: on się stara, podgaduje już od rana, że ma ochotę, że czeka, a to ona wiecznie jest zmęczona i nie chce. Robi to raczej z obowiązku niż z radości i miłości. Nie sprawia jej to przyjemności, więc ciągle opiera się mężowi. On z kolei nie rozumie tego i bezwzględnie dąży do stosunków, usiłując pokonać jej sprzeciw.

Panowie muszą zdać sobie sprawę z tego, że oni sami mogą stanowić rozwiązanie takich problemów. Co by było, gdyby to  właśnie mężczyźni sami prowokowali kobietę do takiej obojętnej i oziębłej postawy? Jeśli drogi Panie myślisz, że miłość zaczyna się i kończy w sypialni wieczorem, to się mylisz. Ona rozpoczyna się każdego poranka, kiedy żona patrzy, jak wstajesz z łóżka, a kończy ostatnim wypowiedzianym do siebie nawzajem słowem. I może teraz myślisz, że już za dużo się rozpadło, że nie ma po co się starać, że jest po prostu ciężko, proszę Cię, spróbuj jeszcze raz. I nie odkładaj tego na jutro. Popracuj nad delikatnym zdobywaniem własnej żony każdego dnia. Doskonale wiem Panowie, że Wy macie swoje specjalne metody na wszystko, więc teraz warto z nich skorzystać. Czasami zdaje mi się też, że za mocno bierzecie nas, kobiety, Wasze żony, za pewnik i zwyczajnie przestajecie się o nas starać. Zapamiętajcie – płeć piękna potrzebuje ciągłej adoracji i zainteresowania.

Flockr/lovers

Zacznijmy jednak od początku. Najważniejsze na starcie jest otwarcie oczu i umysłu, by dostrzec to, co ją do Ciebie zniechęca. Później pójdzie już łatwiej. Chcę troszkę pomóc, więc zrobiłam listę kilku rodzajów kochanków, którzy nam, kobietom potrafią nieźle naruszyć nerwy i do których szybko tracimy serce. Spróbuj spojrzeć na to oczami swojej żony, a może dostrzeżesz więcej, niż Ci się wydaje.

1. PAN FLEJTUCH

To taki typ mężczyzny, który wymaga od żony pięknego, schludnego wyglądu, dbania o dom i wszystko, co z nim związane, a kompletnie nie przykłada się do swojego wizerunku. Kiedy wraca z pracy, to jego pachnąca, pięknie uczesana i schludnie ubrana żona ma witać go pocałunkiem. Kiedy on rozbierając się, rzuca swoje ubrania, gdzie popadnie, ona serwuje pyszny obiad.  Ten typ mężczyzny nawet nie pomyśli o prysznicu i paraduje po domu w przepoconym podkoszulku i slipach. Nie zważa no odgłosy, które wydaje przy jedzeniu, kiedy beka, nie przeprasza i nawet nie udaje, że jej słucha, gdy ona opowiada mu o swoich przeżyciach z tego dnia.

Traktuje żonę jak służącą, domagając się piwa (tylko szybko i oby z lodówki), kiedy leży na kanapie przed telewizorem z wydatnym brzuszkiem przed sobą. Przed spaniem nie chce mu się nawet porządnie umyć, bo przecież „komu to przeszkadza”.

A ona… nie może pozbyć się myśli, że przed ślubem było zupełnie inaczej. Jego grubiaństwo nie pozwala jej otworzyć się na współżycie, kiedy on kocimi pomrukami popycha ją wieczorem w stronę sypialni.

Często panowie narzekają na wygląd swojej żony, że nie uczesana albo że ciągle chodzi po domu w szlafroku. Często też wychodząc z domu, zabierają obraz jeszcze niewyszykowanej żony i pragną, by po powrocie z pracy zastać ją piękną i świeżą. Ale nie zawsze kobietom się to udaje, bo często jest tak, że mamy swoje ciuchy domowe, w których chcemy po prostu czuć się wygodnie, a nie pięknie. ALE JEŚLI CI TO PRZESZKADZA I CHCESZ, ŻEBY TWOJEJ ŻONIE TO SIĘ UDAŁO, NAJLEPIEJ SAM DAJ DOBRY PRZYKŁAD! Żadna kobieta nie chce prezentować się gorzej od swojego partnera. To Ty, możesz być tym, kto ciągnie ją w górę.

Jeszcze jedna kwestia. Może masz tak, że nie masz wielu eleganckich ubrań, więc zostawiasz je, na „szczególne” okazje czy wyjścia. Pomyśl tylko, jak często zachowujesz lepsze ubranie, by pokazywać się w nim przed tłumem ludzi, których to nic nie obchodzi, na zakupach czy w kinie? Jeśli lubisz strój sportowy, on też może być ładny! Po powrocie do domu zadbaj o siebie, odśwież się, uczesz, wyszoruj zęby. Staraj się być pociągający.

2. PAN KRYTYKANCKI

Podczas jazdy samochodem zawsze wścieka się, że ktoś „jeździ jak baba”, a już nie daj Boże, kiedy pieszy wyjdzie na pasy przed jego maską. Mruczy często coś niepochlebnego na temat brudu na samochodzie czy nawet odcisków palców na klamkach, czy lustrach. Po przekroczeniu progu domu nic mu się nie podoba, a już zwłaszcza to, że żona rozmawia z koleżanką przez telefon, zamiast zająć się nim. Jest często poirytowany. Dom jest czysty i zadbany, ale najmniejszy szczegół typu pozostawiona brudna szklanka czy szmatka do sprzątania na stole, potrafi przykro skomentować. Przy posiłku jeszcze bardziej się irytuje, ponieważ dzieci zawracają mu głowę głupotami, kiedy on próbuje opowiedzieć żonie o tym, jacy wredni są niektórzy jego współpracownicy. Przez cały wieczór komentuje wiadomości, dogryza temu i dogaduje tamtemu.  Nie dostrzega, a raczej nie docenia słowami wszystkiego, co jest zrobione dla jego wygody.

Żona kocha go, ale coraz mniej lubi. Nie kryje ulgi, kiedy on co rano wychodzi do pracy. W nocy jego uściski nie sprawiają jej przyjemności, ale nic nie mówi, bo w ich domu, przecież to on ma zawsze rację. Życie z nim nie sprawia jej już żadnej radości.

Widzisz tu i swoje cechy, ale chciałbyś to zmienić – da się. Musisz zwrócić uwagę na swoje podejście do różnych rzeczy, tego, co Cię spotyka i pomyśleć nad tym. Przymknij oko na negatywne przeżycia. Próbuj bez komentarza, po prostu ignorować nieprzyjemne szczegóły. Staraj się zawsze szukać korzystnego aspektu sytuacji – bądź optymistą. Unikaj zjadliwych komentarzy pod adresem bliźnich. Możliwe, że Twoja żona przejęła Twój schemat postępowania i staje się do Ciebie podobna. Kiedy zmienisz swoje nastawienie i ona pomyśli nad swoim. Spróbuj pierwszy wprowadzić powiew świeżości do Waszej sypialni.

Pixabay/hotel,łóżko

3. PAN RAPTUSIEWICZ

Posiada wszystkie cechy Pana Krytykanckiego, ale nie ma jego samokontroli. Jawnie i głośno okazuje swoją dezaprobatę. Rodzina już od przekroczenia przez niego progu może przewidzieć, jak potoczy się wieczór. Jest królem, głową rodziny i wszyscy powinni o tym wiedzieć. Potrafi być czarujący, ale potrzeba do tego odpowiednio dobrego humoru. Jednak bardzo łatwo się obraża i potrafi wybuchnąć jak wulkan, kiedy usłyszy coś niewłaściwego. Niestety przywrócenie mu humoru trwa o wiele dłużej niż jego załamanie.

Jego żona nauczyła się starannie dobierać słowa, szeptać, kiedy trzeba (choć i to potrafi go zdenerwować) i chodzić na paluszkach, kiedy odpoczywa. Stara się cały czas zaakceptować to, że w miłości jej małżonek jest taki, jak w każdej innej dziedzinie życia – dba tylko o siebie.

Jedyna rada – popracować nad opanowaniem emocji, bo inaczej ludzie będą postrzegać Cię jak małe dziecko, które obraża się o zabraną zabawkę. Albo chłopczyka, który zabiera swoją piłkę i idzie do domu, jeśli inni nie chcą grać według jego reguł. Okiełznaj swój wulkan, a zmieni się atmosfera w całym Twoim domu.

4. PAN WULGARNY

Według niego męskość mierzy się liczbą przekleństw użytych w rozmowie oraz ilością alkoholu, którą można wypić, nie tracąc przytomności. Ostro wszystkich łaje i domaga się swoich praw. Kiedy wchodzi do domu, wita żonę też po męsku, często klepie po pośladkach, soczyście całuje, dotyka miejsc intymnych. Zazwyczaj patrzy na nią pożądliwie.

Żona mówi mu, że tego nie lubi, że ją to krępuje, zwłaszcza przy innych. A on śmieje się tylko głośno i przy następnej okazji powtarza ten sam schemat.

Po pierwsze warto pamiętać, że prawdziwy mężczyzna nie musi w żaden sposób udowadniać swojej męskości.

Po drugie picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie innych używek nikomu jeszcze nie dodało uroku ani męskości, a wręcz przeciwnie odbiera trzeźwość umysłu i pozostawia niesmak.

Na osobowość człowieka wpływa to, co czyta, czego słucha i o czym myśli. Jeśli napełniasz duszę nieczystościami, zabrudzą one całe Twoje życie. Jeśli zaś Twoja dusza będzie czysta, piękna i spokojna, znajdzie to odbicie również w Twoim życiu rodzinnym.

Pixabay/guy,brandy

Pamiętam koleżankę z dawnych lat, która zawsze zachwycała mnie swoją inteligencją, lotnością i pięknem. Po kilku latach, kiedy spotkała niewłaściwych ludzi, nie można było jej zrozumieć, tyle było w jej słownictwie wulgaryzmów, była uwikłana w kilka nałogów, a jej wyniki w nauce były dalekie od wcześniejszych wzorowych.

Nigdy też nie zapomnę opowieści mojej znajomej o niezapomnianej randce. Kiedy miała 18 lat pewien czarujący chłopak, który podobał się większości jej koleżanek, zaprosił ją na randkę. Ona, aby pokazać, jaka to jest fajna, używała brzydkich słów, w jej domu było to przecież normalne. Po kilku kwadransach chłopak popatrzył na nią surowo i powiedział „Kulturalne dziewczęta tak się nie wyrażają” i zakończył spotkanie. Ona była wstrząśnięta, ale od tamtej chwili nigdy nie usłyszałam przekleństwa z jej ust.

Wierzę, że jest na świecie jeszcze wielu kulturalnych mężczyzn, którzy potrafią zdobyć serce kobiety inteligencją, czułością i delikatnością.

5. PAN AKURATNY

To chodzący rozkład zajęć. Uważa, że słusznie należy mu się wszystko, co on uważa za właściwe. Jest smutny, kiedy tego nie otrzymuje. Nie umie iść na kompromisy i frustruje go, kiedy życie potoczy się inaczej, niż panował. Często korzysta z raportów, by poznać statystyki i według nich ustalać reguły. Uważa, że ma prawo kochać się z żoną trzy razy w tygodniu, a jeśli tego nie dostaje, wpada w furię.

Jego nieszczęsna małżonka  wciąż cierpi na bóle głowy czy pleców, miewa masę różnych dolegliwości, byle tylko uniknąć przykrego obowiązku.

Jeśli coś w środku namawia Cię, byś nie dał się oszukać i bronił należnych Ci praw, oznacza to, że właśnie przegrywasz bitwę. Musisz inaczej zaprogramować reakcje i częściej iść na kompromisy. Spróbuj dostrzegać uczucia swojej żony, by i ona była z Tobą po prostu szczęśliwa i spełniona. Twoje małżeństwo wcale nie musi być „statystyczne”, niech będzie ponad tym wszystkim.

6. PAN NUDZIARZ

Lubi stałość i rutynę. Najlepiej czuje się w schematach, nie lubi nowości i elementu zaskoczenia. W restauracji wybiera te same, sprawdzone smaki, a ulubione filmy może oglądać kilka razy w ciągu roku. Najlepiej mu w domu, na kanapie. Nie jest duszą towarzystwa, zwłaszcza gdy są na imprezie ludzie, których nie zna.

Jego żona jest zbyt nieśmiała, by puścić wodzę wyobraźni w łóżku, bo on nigdy tego nie robi. Zawsze kochają się w tym samym miejscu, o tej samej porze, w ten sam dzień tygodnia, według tego samego scenariusza.

Pamiętaj, że romantyzm nie lubi rutyny. Nie bez kozery jest powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”. Taka nuda jest zabójcza dla związku, więc radzę Ci zainwestować w naukę kreatywnego myślenia. Wiecznie młoda miłość, która ma przetrwać kilkadziesiąt lat, potrzebuje urozmaicenia! Jeśli spróbujesz kilku seksualnych nowości, Twoja żona może być na początku zszokowana, ale myślę, że spodobają jej się te rewelacje i zacznie po prostu bardziej Cię kochać. Można opuścić łóżko i spróbować na podłodze albo stole, w salonie czy kuchni albo pójść o krok dalej i wynająć hotel. Kiedy Twojej żonie się spodoba, sama wpadnie na kilka ciekawych pomysłów. Kiedy w Waszym związku wieje nudą i niechęcią tylko Ty, jako mąż swojej żony możesz sprawić, że poczuje się ona znów młodo, pięknie i śmiało. Do dzieła!

Pixabay/feet

7. PAN WYMUSZALSKI

Mężczyzna, który bez względu na wszystko musi wyegzekwować własną przyjemność. Jest apodyktyczny i bezkompromisowy. To taki typ, który zmusi żonę do stosunku, nawet gdy ma ona gorączkę. Nie umie zdobyć się na współczucie czy empatię i jest absolutnie bezmyślny. Jego żona często choruje, ale to nie robi na nim większego wrażenia i musi postawić na swoim. Ale kiedy to on się pochoruje, jest zdenerwowany i pełen pretensji, chce, żeby wszyscy koło niego skakali.

Każdy ma prawo do spokojnego chorowania, ponieważ na tym też polega proces leczenia i powrotu do zdrowia. Nie zapominajmy, że ZMĘCZENIE może być również powodem wielu chorób, a na jego występowanie ma wpływ przede wszystkim STRES EMOCJONALNY, ZŁA DIETA, PRZEPRACOWANIE BĄDŹ PRZEĆWICZENIE, UŻYWKI. Pomóż sobie i najbliższym ograniczyć stres i bądź bardziej wyrozumiały i uważny na potrzeby innych, a poczujesz się szczęśliwszy.

8. PAN PRACUŚ

Praca jest dla niego sensem życia i istnienia. Pieniądze zawładnęły nie tylko jego portfelem, ale stanowią o wszystkich dziedzinach jego życia. Jest ambitny i pragnie piąć się po drabinie kariery. Zaniedbuje przy tym swój dom i rodzinę, gdzie sam czuje się jak gość, kiedy późno wraca z biura. Nigdy nie będzie dobrym kochankiem. Nie wie nic o potrzebach swojej żony i nawet nie chce ich poznawać. Nie bardzo obchodzi go jej emocjonalność, zwalając wszelkie próby sprzeciwu na hormony. Nie ma on dość wrażliwości, by myśleć o kimkolwiek innym prócz siebie.

Cóż powiedzieć… Takiemu mężczyźnie przydałyby się porządne wakacje, by miał czas na poznanie rodziny i zmianę hierarchii życiowej. By jego żona, choć w minimalnym stopniu poczuła swoją rolę i sens małżeństwa, musi zacząć zwracać na nią uwagę i zainwestować w delikatną czułość.


Myślę, że gdybym zapytała jakiegokolwiek mężczyznę, co wie o seksie, odpowiedziałby „WSZYSTKO!”. A gdyby za plecami stała jego żona, na pewno podniosłaby oczy ku niebu. Kobiety mają zazwyczaj dość odmienne zdanie na ten temat. Mężowie uważają siebie za dobrych kochanków, a większość żon twierdzi, że są dość „niezdarni” w tym całym współżyciu. Problemem jest komunikacja, bo wielu mężczyzn twierdzi, że kobiety przeżywają orgazm o wiele częściej, niż wynika to z rozmów z samymi zainteresowanymi. 

MaxPixel/ Hands

Zrozumienie przeżyć żony wymaga pewnej wrażliwości i otwartości. Jeśli to, co powinno być najpiękniejsze, staje się pospolite lub brutalne, to świat nie idzie w dobrą stronę. Pomyśl, że chcesz być dla swojej wybranki PANEM AKTUALNYM. Być zawsze i wszędzie z nią i dla niej. Zauważ, że jeśli uwodzisz żonę tylko wtedy, gdy masz ochotę na seks, ją to może odstręczać. Badaj więc nastawienie żony, kombinuj, czaruj w różnych momentach dnia, a zobaczysz, że ona sama, o wiele częściej, będzie miała ochotę na bliskość z Tobą. Spróbuj, być może da się jeszcze rozniecić ogień, który już przygasł.

Twoja postawa ma również ogromny wpływ na najmłodszych. Przykro mi, że wiele dzieci postrzega nasze pokolenie jako generację idącą za namiętnościami i słabą. Tak rozpaczliwie pragnącą akceptacji, że musi cudzołożyć, przeklinać, pić czy bić. Niestety to, co kiedyś było próbą zwrócenia na siebie uwagi, dziś staje się istotą życia. Dzieci nienawidzą tego, nawet jeśli same idą w nasze ślady.

Żono! Być może Twój mąż wcale nie pasuje do żadnego z tych przykładowych opisów i proszę Cię, żebyś na siłę nie wpasowywała go w te schematy. Jeśli coś Ci nie pasuje czy przeszkadza bądź łagodna i delikatnie zwróć mu na to uwagę. Jeśli kocha i chce, żeby sytuacja się poprawiła, na pewno weźmie to sobie do serca. A Ty, kiedy zauważysz zmianę, spróbuj to docenić.

Max Pixel/ Couple In Love

OPCJA DLA CIEBIE

Przyjrzyj się Waszemu życiu seksualnemu, pomyśl o tym, co przeczytałeś powyżej. Co możesz zmienić w sobie, żeby drugiej stronie było z Tobą lepiej? Spróbuj podjąć JEDNO, ale konkretne postanowienie, które będziesz rzetelnie wykonywał codziennie przez tydzień czy dwa. Myślę, że po tym czasie efekty będą widoczne.

Artykuł jest oparty na książce Margaret Hardisty „Sztuka uwodzenia własnej żony”.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

314 Replies to “(NIE)UDANY SEKS? Oto 8 typów mężczyzn, którzy zniechęcają kobiety!”

 1. Super wpis! Warty przeczytania, przemyślenia, a następnie refleksji nad samym sobą i wdrożenia pewnych podpowiedzi 😉
  Natomiast teraz chętnie bym przeczytał podobny wpis z poradami dla żon, bo mamy dzisiaj równouprawnienia 😁😉
  I warto, aby obie strony tak samo dawały z siebie energię i zrozumienie, “walczyły o uwagę swojego partnera i cały czas uwodziły – uzupełniały się
  ❤️👍
  Pozdrowienia!

 2. Attractive section of content. I just stumbled
  upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 3. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all
  is required to get set up? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not
  very internet smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be
  greatly appreciated. Appreciate it

  Review my homepage :: Pure Keto Extra

 4. Hello, i believe that i saw you visited my web site so i got here to ?return the favor?.I’m attempting to to find
  issues to enhance my website!I assume its good enough to make use of some
  of your concepts!!

  Have a look at my web-site; https://blog.mylighthost.com/2020/11/16/reactive-hypoglycemia-and-weight-training-what-is-important-to-be-over-eating/

 5. I do not leave a response, but I browsed
  a few of the remarks here (NIE)UDANY SEKS? Oto 8 typów mężczyzn,
  którzy zniechęcają kobiety!. I do have 2 questions for you
  if it’s okay. Is it just me or does it give the impression like a few of these remarks come across as if they are written by brain dead individuals?
  😛 And, if you are posting at additional sites,
  I would like to follow you. Could you post a list of every one of all your social networking
  pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  My web blog Keto Slim Cuts Pills

 6. You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 7. My spouse and i ended up being really cheerful when Jordan managed to finish off his web research out of the ideas he gained using your web page. It is now and again perplexing to just continually be offering tips which often the rest may have been trying to sell. And we also acknowledge we need the blog owner to thank for this. Those illustrations you made, the easy blog navigation, the friendships you can aid to instill – it’s all astounding, and it’s really leading our son and our family imagine that this situation is exciting, and that’s rather mandatory. Many thanks for everything!

 8. Needed to write you this very small word to help thank you very much yet again with the superb tips you have shown on this website. This is so unbelievably open-handed with you to provide without restraint what exactly numerous people would have supplied for an electronic book to make some profit on their own, principally since you might well have tried it in the event you wanted. Those thoughts likewise worked to provide a great way to recognize that the rest have the same zeal the same as my very own to understand way more with regards to this problem. I think there are thousands of more pleasurable times up front for those who start reading your website.

 9. Thank you for your entire labor on this web site. My mom take interest in participating in investigations and it is obvious why. My partner and i learn all regarding the lively tactic you produce simple thoughts through your web site and in addition invigorate response from the others on the subject then our favorite princess is truly studying a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a superb job.

 10. I am now not positive where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time studying more or understanding more.

  Thanks for great info I used to be looking for this information for my mission.

 11. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all webmasters
  and bloggers made just right content material as you did, the web
  will probably be much more useful than ever before. http://cleckleyfloors.com/viagra

 12. I’m looking to find out as much about the online surfing community as I can. Can anyone recommend their favorite blogs, twitter handles, or sites that you find most comprehensive? Which ones are most popular? Thanks!.

 13. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the
  same results.

 14. I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply for your visitors?
  Is gonna be again often to investigate cross-check new posts

 15. When someone writes an paragraph he/she maintains the thought
  of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this paragraph is great. Thanks!

 16. Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to forward this article to him.
  Fairly certain he will have a very good read. Many thanks
  for sharing!

 17. Hey great blog! Does running a blog similar to
  this require a lot of work? I have very little expertise in coding however I had
  been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas or techniques for new
  blog owners please share. I understand this is off topic however I simply wanted to ask.
  Kudos! 0mniartist asmr

 18. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few
  interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I wish to read more things about it!
  asmr 0mniartist

 19. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I’m
  impressed! Very helpful information specifically the final section 🙂
  I care for such information a lot. I used to be seeking this particular info for a
  long time. Thank you and best of luck. asmr 0mniartist

 20. Howdy! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a extraordinary job! 0mniartist asmr

 21. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having
  a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
  asmr 0mniartist

 22. This is the right blog for anyone who hopes to find out
  about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I
  actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been written about for
  years. Excellent stuff, just excellent!

 23. Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able
  to correct this issue. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 24. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 25. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 26. Amazing issues here. I am very happy to see your article.
  Thanks so much and I am having a look forward to touch you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 27. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work
  on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to
  you.

 28. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be great if you could point me
  in the direction of a good platform.

 29. scoliosis
  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could
  I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you can write next articles referring
  to this article. I wish to read even more things about it!
  scoliosis

 30. scoliosis
  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s
  both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I am very happy that I stumbled across this during my hunt
  for something concerning this. scoliosis

 31. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure
  to bookmark your blog and may come back later in life.

  I want to encourage one to continue your great work, have a nice holiday weekend!

 32. hey there and thank you for your info –
  I have definitely picked up anything new from right here.

  I did however expertise several technical issues
  using this website, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and could look
  out for a lot more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 33. you are in reality a excellent webmaster. The site loading pace is incredible.
  It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are
  masterwork. you have done a magnificent activity on this subject!

 34. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS.
  I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS issues?

  Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 35. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 36. I am just writing to make you be aware of what a superb encounter my friend’s princess found reading your site. She picked up such a lot of details, most notably what it’s like to possess an incredible coaching nature to make other people just grasp chosen specialized matters. You really did more than my expected results. Thanks for delivering those good, safe, edifying and even easy guidance on the topic to Lizeth.

 37. Will be very expensive to restore. There isn’t any fixing a automobile
  after a hearth. A flooded automobile is prone to have a whole lot of electrical issues.

  These are just some of the explanation it’s possible you’ll need
  to sell your car to Junk Car Buyer. When a car has caught fireplace, it’s junk.
  You now not use your automobile, and it is taking over area
  in your driveway, storage or yard. It rained and your car flooded, or you drove it thru some
  high water. We are a professional automotive removing service that is
  very eco-pleasant. Your vehicle has a number of miles out it and is in the store more
  than you possibly can drive it, or it has turn out
  to be unreliable. Previous automobiles break down,
  and the homeowners both can’t pay for the repairs or it prices greater than what the
  automobile is price. Wrecked cars typically by no means journey right or look right once
  more, there is also a security factor. This is a superb motive to promote it!
  We consider that what we do immediately protects
  or tomorrow!

 38. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 39. My husband and i felt now lucky that Raymond could round up his research out of the ideas he came across using your web site. It’s not at all simplistic just to choose to be giving freely strategies people today may have been making money from. And we also figure out we’ve got you to be grateful to for that. All of the explanations you made, the easy web site menu, the relationships you help instill – it’s most sensational, and it’s really letting our son in addition to us believe that that situation is pleasurable, and that’s extremely important. Thanks for everything!

 40. You can definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 41. Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 42. I truly wanted to post a brief comment to be able to thank you for some of the lovely pointers you are sharing at this site. My incredibly long internet search has at the end of the day been honored with excellent facts and techniques to share with my good friends. I ‘d express that most of us site visitors are really lucky to exist in a wonderful site with so many special people with insightful tips and hints. I feel rather blessed to have come across your site and look forward to so many more entertaining moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 43. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 44. I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person supply in your guests? Is going to be back continuously to investigate cross-check new posts

 45. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 46. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 47. certainly like your web site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come again again.

 48. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 49. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 50. You can definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 51. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 52. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 53. Very good written information. It will be valuable to anybody who employess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 54. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 55. I was just looking for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 56. Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 57. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 58. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 59. I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 60. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 61. Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 62. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 63. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 64. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 65. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 66. I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 67. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 68. I¡¦m not positive where you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time learning much more or working out more. Thanks for excellent info I used to be searching for this information for my mission.

 69. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 70. Thank you for all your work on this site. Gloria enjoys carrying out investigation and it’s really easy to understand why. All of us hear all about the lively mode you convey vital things through this website and cause response from others about this point then our own child is without a doubt learning a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a powerful job.

 71. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 72. I’ve been surfing online more than 3 hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the internet can be much more useful than ever before.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *