Przedszkolna Kampania Wrześniowa, wyznania adaptującej się mamy.

Pixabay / dziecko, jesień

Akurat, kiedy myślałam o pomyśle na kolejny wpis, otrzymałam list od koleżanki, który uświadomił mi, jak ciężki może być początek roku szkolnego, nie tylko dla mnie. Połączyłam nasze historie w jedno i oto powstał list do Ciebie:

Wiesz, przyszła jesień, zarówno za oknem, jak i w moim życiu. Choć jestem typem osoby, która mało narzeka, a więcej docenia, to mimo to ten wrzesień jest dla mnie trudny. Ciężko zmobilizować mi się do pracy. Poranki są takie senne i ciemne, a przecież jeszcze nie ma zimy… Mimo że miałam ćwiczyć, wciąż wybieram serial przed telewizorem. Ciągle przymykają mi się oczy i każde pociągnięcie nosem zapijam gorącą herbatą z sokiem malinowym, oby tylko przeziębienie się nie rozwinęło. Jednak to nie jest wcale najgorsze, od 4 tygodni mam kryzys emocjonalny. Moja córka poszła do przedszkola.

Tak postanowiliśmy z mężem. Wiadomo, mieliśmy wiele niepewności, obaw i pytań. Wierz mi, nie była to łatwa decyzja. Zastanawialiśmy się np., czy będzie tam szczęśliwa, czy da sobie ze wszystkim radę. Czy w przedszkolu, w tak dużej grupie rówieśników, ktoś będzie zauważał jej potrzeby (zwłaszcza te emocjonalne)? Wreszcie jak mamy sobie poradzić z rozłąką i płaczem.

Podjęliśmy jednak decyzję, wiemy, że jest przemyślana i z naszej strony najlepsza. Mamy też zasadę, że raz podjęta – bez gruntownego przeanalizowania, nie ulegnie zmianie. Choć czasem nachodzą nas wątpliwości, to nie zastanawiamy się nad nią więcej. Wiem, że ciągłe zadawanie pytań sobie i innym nie będzie służyć dobrze nam, ani dziecku – wprowadzi zamęt i niejasność, obciąży nas wewnętrznie i bardziej rozdrażni.

Mija 4 tydzień, a u nas ciągle przed zaśnięciem Patka pyta, czy musi iść po spaniu do przedszkola. A mi już tak ciężko tłumaczyć jej codziennie, że to dla niej dobre i że będzie się świetnie tam bawiła. Ma już przecież w grupie koleżanki, nawet opowiada o nich po powrocie z uśmiechem na ustach. Największy problem mamy ze spaniem i tęsknotą. Choć w domu drzemała bez większych problemów, w przedszkolu ma na to mega bunt. Co do tęsknoty, mam tak samo, często myślę o niej w dzień i analizuje, co może w danym momencie robić. Jesteśmy związane, do tej pory byłyśmy cały czas razem. Ale wiem też, że najwyższa pora, by zaczęła zdobywać nowe obszary, poznawać ludzi, bawić się z rówieśnikami. Chcę, żeby umiała odnajdować w sobie odwagę, by w późniejszym życiu było jej łatwiej przystosować się do zmian.

Przez pierwsze dni to ja prowadzałam ją rano do przedszkola. Była ekscytacja i ciekawość, ale te emocje minęły, ustępując głosu obawom i troskom. Wtedy nie dawałam już rady. Wysyłałam z nią męża, on ma mocniejsze nerwy, choć wiem, że i jego wiele to kosztuje. Teraz robimy to na zmianę. Najgorszy moment to rozstanie. Gdy płacze, przychodzi Pani i zabiera ją do sali. Wiem, że taka jest jej rola, by w ten sposób pomagać nam, rodzicom. Jest właśnie po to, by rozstanie było krótkie, ale zastanawiam się ciągle czy właśnie tak powinno to wyglądać.

pixabay / tata i dziecko

Przedszkole to nie tylko emocje i zmiany, ale i INFEKCJE. Mała już drugi raz jest chora… Zaraża przy tym rodzeństwo i zdaje się to niekończącą historią. A ja przez to wszystko nie bardzo mogę pracować.

Teraz w Internecie jest wiele „dobrych rad”, ale nie wszystkie pasują do naszej sytuacji. Znalazłam jednak kilka które są warte uwagi i uniwersalne:

1. ADAPTACJA

Adaptacja  oznacza przystosowanie do nowych warunków, poradzenie sobie, ZGODĘ NA ZMIANĘ. Adaptacja dotyczy przede wszystkim MNIE, RODZICA (to było dla mnie odkrycie, choć podświadomie to wiedziałam), ponieważ małe dziecko naśladuje i uczy się od nas. To istotny element wychowania. I nawet gdy jeszcze nie umie mówić, mało rozumie – obserwuje rodziców i powtarza nasze zachowania, gesty, miny, odczytuje mowę ciała i naśladuje ją.

2. UCZUCIA

Nasze dzieci przyglądają się nam uważnie i znają nas dobrze. Wiem, że jeśli ja zacznę płakać, one też będą się niepokoić. Jeśli ja będę chodziła poddenerwowana, to i one będą niespokojne. Dlatego na pierwszym miejscu wiem, że powinnam myśleć o swoich emocjach, to jest mój problem i moje zadanie, by nie przerzucać tego na Malucha. Muszę być powściągliwa i trzymać nerwy na wodzy, mimo że czasem sama mam dość. A we wszystkich tłumaczeniach nie okazywać niepewności, tylko raczej obstawać przy tym, co uważam za słuszne i znajdować na to odpowiednie argumenty. Niepewność pojawia się praktycznie zawsze, gdy powierzam dzieci w obce ręce. Czy to jeśli chodzi o przedszkole, czy o nianię. I to chyba na początku normalne.

W tej chwili ja też jestem w nowej sytuacji, do której muszę się dostroić. Niepokój, rozdrażnienie, smutek – to te emocje ostatnio najczęściej mi towarzyszą od rana. Wiem jednak, że one są naturalne, potrzebne i mam prawo, by je czuć. Bo miłość już taka jest, odpowiedzialna i czuła zarazem.

Oczywistym jest, że sytuacja rozstania jest trudna dla obu stron, ale to dorosły powinien uporządkować swoje uczucia, by móc prowadzić swoje dziecko. 

3. RODZINA

Pozostawienie mojej 3 latki w przedszkolu ma wpływ na całą naszą rodzinę. Starszak cały czas stara się nam pomagać i tłumaczy Patrycji, że to nic strasznego, że przecież on też tam chodził i było wszystko dobrze. Młodszy nie bardzo rozumie co się dzieje, gdy co rano szykujemy się do wyjścia i Patka histeryzuje tak, że nie może (a raczej nie chce) założyć nawet kurtki czy butów. Maluszek pyta mnie zawsze „A czemu ona tak płacze? Coś ją boli?”. I boje się, że zapamięta to i za rok znów będzie problem z kolejnym wyjściem do przedszkola. Staram się wspierać wszystkich, ale czasem zastanawiam się, kto wesprze mnie? Często za to słyszę kilkanaście pouczeń czy nawet wyrzutów, że coś robię źle. Zawsze wtedy tulę się do męża i dzwonię do przyjaciółki, bo wiem, że ona zawsze bez oceniania mnie wysłucha i zrozumie.

I wtedy wiem już, że otoczenie wyrozumiałością w tym czasie jest dla mnie szczególnie ważne. Bo jeżeli ja je otrzymam, będę umiała poradzić sobie lepiej ze swoimi uczuciami, a tym samym będę mogła pomóc swoim dzieciom.

4. CZAS DLA DZIECKA

Ostatnio po powrocie z przedszkola Patka wymaga ode mnie czasu tylko dla nas dwóch. Dziwnym wydało mi się na początku, jak zaproponowała wyjście do sklepu, od razu zaznaczając „ale tylko ze mną, mamo”. Przeważnie staramy się popołudnia spędzać razem, całą rodziną i dlatego zaskoczyła mnie tą prośbą. Ale poszłyśmy do tego sklepu i tam odkryłam, że to był tylko pretekst. Mała przytulała się do mnie, chciała we wszystkim pomóc, a kiedy zapytałam, czy już czas wracać, spojrzała na mnie tylko tymi wielkimi oczami i z uśmiechem oznajmiła, że może przyda się jeszcze krótki spacer. Teraz raz na jakiś czas robimy sobie taki „czas tylko dla siebie” i cieszymy się swoją obecnością. Wtedy zawsze jej powtarzam, jak bardzo ją kocham i jak jestem dumna z tego, jakim jest człowiekiem. To dodaje jej otuchy i mniej marudzi przy kolejnym „tak kochanie, idziesz jutro do przedszkola”.

pixabay / kobieta

5. KILKA DROBNYCH WSKAZÓWEK

Kilka rzeczy u nas działa jak należy i wydaje mi się, że to właśnie to sprawia, że jest „łatwiej” z dnia na dzień:

 • Dotrzymuję słowa. Kiedy mówię, że przyjdę po nią po podwieczorku, właśnie tak robię. Choć czasem ciężko rzucić wszystko jeszcze przed 15, wiem, że dla niej to najważniejsza obietnica na świecie. A ja muszę być autorytetem, który nigdy jej nie okłamie.
 • Nie porównuję do innych dzieci. W grupie przedszkolnej są dzieci, które pogodziły się z nowym wyzwaniem o wiele lepiej i szybciej, co nie znaczy, że muszę to wypominać mojemu dziecku za każdym razem, kiedy popłakuje przy zdejmowaniu kurtki w szatni. Są dzieci, które pięknie malują, śpiewają, zjadają, śpią i jest też moje PIĘKNE dziecko, któremu przecież też nic nie brakuje.
 • Nie obiecuję nagród. Na początku korciło mnie, by kupować jej jakieś drobne niespodzianki, by było jej miło po powrocie z przedszkola. Przemyślałam jednak temat i wiem już, że to nie jest mądre rozwiązanie, a raczej zagłuszanie własnych wyrzutów. Chcę nauczyć ją, że chodzenie do przedszkola to coś naturalnego, wpisanego w bieg naszego życia. Że to fajna przygoda, która nie potrzebuje nagrody pocieszenia.
 • Nie straszę przedszkolem. Czasem, kiedy już mnie denerwuje tak, że nie mogę, mam myśl „a niech już pójdzie do tego przedszkola”. Wiem jednak, że nie mogę powiedzieć tego na głos, bo uznałabym, że to kara. I żadne słowa w stylu „Zrób to […] albo wyślę Cię do przedszkola” to nie żaden środek do celu, a raczej strzał w kolano, bo dziecku utrwali się, że idzie tam, bo się np. nie słucha.

Rady radami, jest ich jeszcze tysiące, a u nas walka trwa. I jestem ciekawa jak długo jeszcze. I czy po każdym weekendzie będzie znów płacz i utyskiwanie.

pixabay / szatania

Tymczasem, jeśli jeszcze mogę, chcę zwrócić się do mam, które spotykam rano w szatni, kiedy próbuję uspokoić moją chlipiącą córeczkę. Proszę, nie patrzcie na mnie takim skazującym wzrokiem, ja też chciałabym, żeby dzielnie pomaszerowała sama do sali. Wasze spojrzenia powodują moje większe zdenerwowanie i pośpiech, który w sytuacjach kryzysowych nie jest wskazany. Słyszę, kiedy chcecie zagłuszyć nasze żale swoim „przedszkole to świetna przygoda, powodzenia”, gdy przybijacie piątkę na do widzenia swoim Skarbom. Ja też ciągle jej to powtarzam, ale chyba mojej Patrycji jeszcze ciężko uwierzyć w to, że bez rodzinki i domowego azylu może się dobrze bawić. I widzę, gdy wysyłacie Szkraby szybko do pani, oby tylko przez moje dziecko nie nabrały jakichś wątpliwości. Rozumiem to, ale i Wy zrozumcie mnie. Moja córka ma swoje emocje, dla których ja muszę być wyrozumiała, a nie zagłuszać je przez “no przestań już płakać”. I proszę, nie patrzcie na mnie tak, jakbym nie umiała dobrze wychować swojego dziecka, tylko dlatego, że ciągle jeszcze płacze…

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

408 Replies to “Przedszkolna Kampania Wrześniowa, wyznania adaptującej się mamy.”

 1. Dziękuję za ten wpis! Choć w codziennym życiu stoję po drugiej stronie barykady i to ja zabieram zapłakane dzieci od zatroskanych rodziców, wiem, że dla nikogo ta sytuacja nie jest prosta. Twój wpis uświadomił mi to jeszcze bardziej, jak ważne jest uszanowanie uczuć i emocji drugiej osoby, w tym przypadku rodzica i dziecka. To dla mnie dobra nauka 🙂 jedyne co mogę powiedzieć bezradnym rodzicom to to, że to naprawdę mija i choć nie jest łatwo przetrwać ten trudny, wrześniowy czas, to warto, bo korzyści są dużo, dużo większe! Pozdrawiam

 2. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 3. Thanks for your own work on this website. My mother take interest in participating in research and it is simple to grasp why. My spouse and i notice all relating to the powerful way you provide valuable tips via your website and in addition recommend response from visitors on this subject matter while our own simple princess is undoubtedly studying so much. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a terrific job.

 4. Thank you for your entire labor on this web site. My mom really loves managing investigations and it is obvious why. My partner and i learn all regarding the lively tactic you produce sensible things through your web site and in addition invigorate response from the others on the situation then our favorite princess is truly starting to learn a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a stunning job.

 5. I precisely had to say thanks all over again. I’m not certain the things I could possibly have created in the absence of the actual hints discussed by you concerning such concern. It actually was a real difficult condition for me personally, but discovering a new professional fashion you handled it forced me to cry for delight. I’m grateful for the assistance and as well , have high hopes you comprehend what a powerful job you’re carrying out educating men and women by way of your blog. I am certain you’ve never come across all of us.

 6. I’m commenting to let you be aware of of the amazing discovery my child developed browsing the blog. She came to find a good number of details, including how it is like to have a great coaching character to get a number of people clearly completely grasp a number of advanced issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for churning out such beneficial, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Emily.

 7. Somebody essentially assist to make seriously posts I might state. This is the first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the research you made to make this actual put up incredible. Wonderful job!

 8. Definitely imagine that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web
  the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get annoyed whilst folks
  consider worries that they plainly do not recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also
  defined out the entire thing with no need
  side effect , folks could take a signal. Will probably be back to get more.

  Thanks http://cleckleyfloors.com/viagra

 9. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to
  be on the net the easiest factor to take note of. I say to you, I certainly get annoyed even as other people
  think about worries that they plainly do not know
  about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no need side-effects
  , folks could take a signal. Will probably be again to get
  more. Thanks http://hydroxychloroquinea.anafassia.com/

 10. Hi there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you might be interested
  feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you!
  Excellent blog by the way! http://herreramedical.org/chloroquine

 11. Hey! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing
  from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  correct this issue. If you have any suggestions,
  please share. Thank you! 0mniartist asmr

 12. Greetings! I’ve been following your site for some time now and finally got the courage to go
  ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to tell you keep up the great work!
  0mniartist asmr

 13. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
  site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but
  it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help prevent
  content from being stolen? I’d truly appreciate it.

  0mniartist asmr

 14. Nice blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol asmr 0mniartist

 15. Undeniably consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet
  the easiest thing to bear in mind of. I say to you, I
  certainly get annoyed at the same time as other folks think about concerns that they plainly do not realize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing with no
  need side effect , folks can take a signal. Will likely be again to
  get more. Thanks 0mniartist asmr

 16. I think this is among the most significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general
  things, The web site style is perfect, the articles is
  really excellent : D. Good job, cheers

 17. I just couldn’t depart your site before suggesting that I
  actually enjoyed the standard information an individual
  provide on your visitors? Is going to be again steadily to inspect new posts

 18. Right here is the right webpage for everyone who would like to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want
  to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for many years.
  Excellent stuff, just great!

 19. Generally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to
  check out and do so! Your writing taste has been surprised me.
  Thanks, very nice post.

 20. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled
  upon this I have discovered It positively helpful
  and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & help
  different customers like its aided me. Great job.

 21. Hello, i read your blog from time to time and i
  own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 22. scoliosis
  Excellent web site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I seriously appreciate people like you! Take care!!
  scoliosis

 23. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 24. Thanks for some other fantastic post. The place else may just
  anybody get that kind of info in such an ideal method of writing?
  I have a presentation next week, and I’m at the look for such information.

 25. I intended to send you a very small observation to say thanks the moment again on the awesome thoughts you’ve featured in this article. It has been so shockingly generous with you to provide publicly what many individuals would’ve sold for an electronic book to end up making some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could have tried it if you ever desired. The thoughts likewise served to become a fantastic way to know that other people have the identical zeal the same as mine to see a good deal more when considering this condition. I’m certain there are millions of more pleasant times in the future for individuals that read through your website.

 26. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this
  site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads extremely quick
  for me on Opera. Superb Blog!

 27. I have to get across my admiration for your generosity supporting persons who really want assistance with the area. Your very own dedication to getting the message all over has been extraordinarily functional and has in every case enabled ladies like me to reach their endeavors. Your new helpful publication signifies a great deal to me and far more to my colleagues. With thanks; from each one of us.

 28. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!

 29. Great tremendous things here. I’m very glad to look your article. Thank you so much and i am taking a look ahead to contact you. Will you please drop me a mail?

 30. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 31. I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 32. I truly wanted to post a brief comment to be able to thank you for some of the lovely pointers you are sharing at this site. My incredibly long internet search has at the end of the day been honored with excellent facts and techniques to share with my good friends. I ‘d express that most of us site visitors are really lucky to exist in a wonderful site with so many special people with insightful tips and hints. I feel rather blessed to have come across your site and look forward to so many more entertaining moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 33. I keep listening to the news update speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 34. Great weblog right here! Additionally your web site a lot up fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link in your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 35. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 36. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 37. Thank you for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 38. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really understand what you’re speaking about! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We may have a link change arrangement between us!

 39. Thanks for another informative blog. The place else could I get that kind of information written in such a perfect means? I’ve a project that I’m simply now working on, and I’ve been on the glance out for such info.

 40. Hi there, I found your site via Google at the same time as looking for a similar subject, your site came up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 41. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 42. I as well as my guys were actually digesting the good ideas from your web site then at once I had a terrible feeling I never expressed respect to you for those secrets. The men ended up for that reason warmed to read them and have really been enjoying them. Appreciation for actually being quite kind as well as for making a decision on certain amazing subject matter most people are really wanting to be informed on. My sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 43. Wonderful paintings! This is the kind of info that are meant to be shared around the web. Shame on the search engines for no longer positioning this submit upper! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 44. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 45. My husband and i felt now lucky that Raymond could round up his research out of the ideas he came across using your web site. It’s not at all simplistic just to choose to be giving freely strategies people today may have been making money from. And we also figure out we’ve got you to be grateful to for that. All of the explanations you made, the easy web site menu, the relationships you help instill – it’s most sensational, and it’s really letting our son in addition to us believe that that situation is pleasurable, and that’s extremely important. Thanks for everything!

 46. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 47. Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great article.

 48. My husband and i felt now lucky that Raymond could round up his research out of the ideas he came across using your web site. It’s not at all simplistic just to choose to be giving freely strategies people today may have been making money from. And we also figure out we’ve got you to be grateful to for that. All of the explanations you made, the easy web site menu, the relationships you help instill – it’s most sensational, and it’s really letting our son in addition to us believe that that situation is pleasurable, and that’s extremely important. Thanks for everything!

 49. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 50. I truly wanted to post a brief comment to be able to thank you for some of the lovely pointers you are sharing at this site. My incredibly long internet search has at the end of the day been honored with excellent facts and techniques to share with my good friends. I ‘d express that most of us site visitors are really lucky to exist in a wonderful site with so many special people with insightful tips and hints. I feel rather blessed to have come across your site and look forward to so many more entertaining moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 51. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 52. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon..

 53. Hi there, I found your site via Google at the same time as looking for a similar subject, your site came up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 54. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information So i¡¦m happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I most indisputably will make certain to don¡¦t put out of your mind this web site and give it a glance regularly.

 55. It is in point of fact a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 56. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 57. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you sure about the source?

 58. Hi, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, would test this¡K IE still is the market chief and a huge element of folks will pass over your great writing due to this problem.

 59. I intended to send you a very small observation to say thanks the moment again on the awesome thoughts you’ve featured in this article. It has been so shockingly generous with you to provide publicly what many individuals would’ve sold for an electronic book to end up making some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could have tried it if you ever desired. The thoughts likewise served to become a fantastic way to know that other people have the identical zeal the same as mine to see a good deal more when considering this condition. I’m certain there are millions of more pleasant times in the future for individuals that read through your website.

 60. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 61. Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great article.

 62. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you sure about the source?

 63. certainly like your web site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come again again.

 64. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process on this subject!

 65. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process on this subject!

 66. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 67. Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution

 68. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 69. I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 70. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily special opportunity to read critical reviews from this site. It’s always very enjoyable and jam-packed with amusement for me and my office colleagues to search your web site a minimum of thrice in a week to see the newest tips you have. And definitely, we are at all times amazed with all the wonderful tactics you give. Selected 1 areas in this post are particularly the finest we have all had.

 71. I do accept as true with all of the ideas you have offered for your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for novices. Could you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 72. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 73. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 74. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 75. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 76. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 77. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 78. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 79. I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 80. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 81. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily special opportunity to read critical reviews from this site. It’s always very enjoyable and jam-packed with amusement for me and my office colleagues to search your web site a minimum of thrice in a week to see the newest tips you have. And definitely, we are at all times amazed with all the wonderful tactics you give. Selected 1 areas in this post are particularly the finest we have all had.

 82. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 83. I intended to send you a very small observation to say thanks the moment again on the awesome thoughts you’ve featured in this article. It has been so shockingly generous with you to provide publicly what many individuals would’ve sold for an electronic book to end up making some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could have tried it if you ever desired. The thoughts likewise served to become a fantastic way to know that other people have the identical zeal the same as mine to see a good deal more when considering this condition. I’m certain there are millions of more pleasant times in the future for individuals that read through your website.

 84. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process on this subject!

 85. I intended to send you a very small observation to say thanks the moment again on the awesome thoughts you’ve featured in this article. It has been so shockingly generous with you to provide publicly what many individuals would’ve sold for an electronic book to end up making some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could have tried it if you ever desired. The thoughts likewise served to become a fantastic way to know that other people have the identical zeal the same as mine to see a good deal more when considering this condition. I’m certain there are millions of more pleasant times in the future for individuals that read through your website.

 86. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 87. Thank you for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 88. I will immediately snatch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 89. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 90. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 91. Good article and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

 92. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 93. You can definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 94. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 95. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 96. I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 97. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 98. I as well as my guys were actually digesting the good ideas from your web site then at once I had a terrible feeling I never expressed respect to you for those secrets. The men ended up for that reason warmed to read them and have really been enjoying them. Appreciation for actually being quite kind as well as for making a decision on certain amazing subject matter most people are really wanting to be informed on. My sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 99. What i do not understood is actually how you are not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore considerably on the subject of this matter, produced me in my opinion believe it from so many various angles. Its like men and women are not involved until it is one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs excellent. At all times maintain it up!

 100. I keep listening to the news update speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 101. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 102. Good article and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

 103. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 104. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 105. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily special opportunity to read critical reviews from this site. It’s always very enjoyable and jam-packed with amusement for me and my office colleagues to search your web site a minimum of thrice in a week to see the newest tips you have. And definitely, we are at all times amazed with all the wonderful tactics you give. Selected 1 areas in this post are particularly the finest we have all had.

 106. Thank you for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 107. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 108. Someone necessarily assist to make critically articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular put up incredible. Great process!

 109. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 110. I will immediately snatch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 111. Qago offers powerful yet affordable VPS servers, Dedicated servers and webhosting. Since our founding in 2020, we supply numerous customers from various countries in Europe and around the world. Our focus is on providing reliable hosting services in Europe.

  Our team has more than 10 years of experience in hosting and can thus respond to the individual needs of our customers. Beside our experience we trust in our in-house development. To obtain the best performance, our host systems are based on the latest technology and only consists enterprise hardware parts. We are monitoring all our services 24/7.

 112. Thank you for every other fantastic article. Where
  else may anyone get that kind of information in such
  an ideal approach of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 113. A lot of thanks for your own efforts on this blog.
  Ellie loves making time for research and it’s really easy to see why.
  We notice all regarding the lively medium you convey useful ideas on your blog and
  even attract response from other people on this
  area of interest and our own daughter is learning so
  much. Enjoy the rest of the year. You have been carrying out a glorious
  job.

  Take a look at my site – Essential Nutrition Keto Pills

 114. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you’re just too fantastic. I really like what you have acquired here,
  really like what you are saying and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still care for
  to keep it smart. I can not wait to read far more from you.
  This is really a wonderful site.

 115. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 116. Just want to say your article is as surprising. The clearness in your
  post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep
  up the rewarding work.

 117. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something
  new from right here. I did however expertise several technical
  points using this website, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to
  load properly. I had been wondering if your hosting is OK?

  Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 118. Can I simply just say what a comfort to discover a person that actually knows
  what they’re discussing over the internet. You certainly
  know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people really need to read this and understand this side of the story.

  I was surprised you are not more popular since you definitely possess
  the gift.

 119. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I hope to contribute & aid different users like
  its aided me. Great job.

 120. Howdy! This article couldn’t be written any better!

  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going to forward this
  post to him. Pretty sure he’ll have a good read. I appreciate you for sharing!

 121. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting fed up of
  Wordpress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 122. Good day I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post
  and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  more, Please do keep up the superb work.

 123. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 124. It’s a pity you don’t have a donate button!
  I’d definitely donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will
  share this site with my Facebook group. Chat soon!

 125. The other day, while I was at work, my cousin stole my
  iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My
  iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 126. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and outstanding design.

 127. hey there and thank you for your information – I’ve certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using
  this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will
  very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective
  fascinating content. Ensure that you update this again very soon.

 128. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is required to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet smart so I’m not 100%
  sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 129. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I do not know who you are but definitely
  you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 130. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any
  help is very much appreciated.

 131. Its like you read my thoughts! You seem to grasp a lot approximately this,
  like you wrote the ebook in it or something. I feel that you could do with a few percent to pressure the message house a bit, however
  instead of that, that is magnificent blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 132. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out a
  lot. I hope to provide one thing back and aid others like you
  helped me.

 133. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 134. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about
  this issue, it might not be a taboo matter but typically folks don’t talk about
  such issues. To the next! Kind regards!!

 135. Wonderful site you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article?

  I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

 136. Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new
  to the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 137. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that
  I think I would never understand. It seems too complex and very
  broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 138. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails
  with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 139. Appreciating the time and effort you put into your site and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 140. I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a problem
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *