Chcesz być naprawdę szczęśliwy? To opowiadanie jest dla Ciebie!

Wydaje mi się, że każdy z nas kiedyś zadał sobie te ważne pytania: “Co to jest szczęście?” ; “Co daje mi szczęście?”; “Czy ja jestem szczęśliwy?”.

Jedyne co wiem na pewno, to to, że SZCZĘŚCIE JEST WSPANIAŁYM STANEM. Kiedy ono mnie wypełnia, czuję się dobrze i spokojnie. Nie zmąci go żaden chwilowy zamęt i nie łatwo je zgubić. Jest jak słońce, które opromienia wszystko inne i nadaje blask sprawom, które wcześniej zdawały się ponure. Jest też zaraźliwe. Przechodzi nie tylko na wszystkie sfery życia, ale też na innych ludzi, kiedy tylko się ze mną zetkną. Czy łatwo je znaleźć? Dla mnie TAK. Czy trudno je osiągnąć? Zależy od tego, czym szczęście jest dla Ciebie…

W rzeczywistości każdy chce być po prostu SZCZĘŚLIWY. Dziś chcę opowiedzieć Ci pewną historię (a może raczej bajkę), która pokaże jak łatwo zgubić się w tych poszukiwaniach. Może i Ty szukasz, a gdy już czujesz, że prawie masz je w garści, okazuje się, że ze szczęściem nie ma to wiele wspólnego.

Opowieść o gołębim szczęściu

Pewnego słonecznego dnia mały gołąbek Gruszek, jak zwykle przechadzał się po rynku, szukając okruszków i ziaren spadających z hojnych ludzkich rąk.

Ludzie są dobrzy, dbają o nas – cieszył się w myślach – dzięki nim mam siłę, by latać i uciekać przed tymi małymi ludkami.

Jednak po chwili zdał sobie sprawę, że coś jest inaczej, czegoś brakuje. Zorientował się, że nigdzie nie ma jego najlepszej przyjaciółki Fruni i bardzo posmutniał. Zawsze spotykali się rano przy śniadaniu. Wpadł w panikę i poleciał jej szukać, bez skutku. Nikt jej nie widział od wczoraj. Odwiedził wszystkie możliwe miejsca i zaczął popadać w rozpacz. Wiedział, że gołębie życie nie jest trwałe i nigdy nic nie wiadomo, ale nie był gotowy na tak złe i nagłe nowiny. Był zrozpaczony i zrezygnowany, a z drugiej strony wiedział, że musi jakoś radzić sobie dalej.

Postanowił polecieć z pytaniem o radę do Guru – starego, doświadczonego, a zatem  najmądrzejszego gołębia ze wszystkich mu znanych. Gnieździł się on na obrzeżach miasta na gałęzi wielkiego dębu. Opowiedział o swoich strapieniach, po czym mądry Guru odpowiedział jednym słowem – osamotnienie. Gruszek nie bardzo wiedział, co znaczy to słowo. Jednak poczuł, że to może być nazwa tego, co tak go trapi, odkąd nie ma przy nim przyjaciółki.   

– Czy można to jakoś naprawić, wyleczyć? – zapytał starszego gołębia.

– Zależy, co chcesz leczyć. Samotność to nie choroba, to tylko uczucie, emocja. Tak samo jak poczucie straty, które masz w sercu. Pytanie, co ono powoduje w Tobie. Jesteś smutny? Zrezygnowany?

– Tak… Ja jestem chyba przez to po prostu nieszczęśliwy! Wszystko wydaje się być nie tak jak powinno!

– Aha! To już coś. Zdałeś sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy. To, co nas spotyka, sprawia, że przestajemy odczuwać radość i zadowolenie. W takim razie możemy powiedzieć, że są one podstawowymi emocjami i potrzebami, które umykają nam, gdy stanie się coś “złego”. Trzeba do nich wrócić, racja. Tylko musisz się teraz dowiedzieć jak.

– Chcę być szczęśliwy! – odporł Gruszek – I chcę wiedzieć jak do tego dojść, ale czuję, że bez mojej Fruni nie będzie to łatwe. To z nią zawsze przeżywałem moje najlepsze chwile. To ona dawał mi radość i sprawiała, że z zadowoleniem witałem każdy nowy dzień.  

– Rozumiem. W takim razie musisz zasięgnąć języka. Leć do miasta i posłuchaj, co mówią ludzie. Oni podobno są ekspertami od szczęścia. Jak uznasz, że znasz odpowiedź na pytanie, jak je osiągnąć, wróć do mnie i o wszystkim mi opowiedz.

Gruszek poleciał. Choć za bardzo nie wiedział gdzie i u kogo szukać odpowiedzi. Okazja nadarzyła się sama. Przysiadł na poręczy restauracyjnego ogródka, gdzie dwie damy rozmawiały przy stoliku o czymś z ożywieniem i nagle usłyszał słowo kluczowe “szczęście”.

– Do spełnienia potrzeba mi już tylko jednego – SUKCESU. Chcę być gwiazdą, celebrytką. Pragnę sławy! – powiedziała jedna.

– A mi wystarczy mieć tylko kupę KASY. – odrzekła druga – Zawsze u nas w domu jej brakowało i wynikało z tego powodu mnóstwo kłótni. Ja czułam się gorsza od innych, bo rodzice nie mogli pozwolić sobie na modne ciuchy. Szczęście to pieniądze moja kochana, PIENIĄDZE!

Gołąbek postanowił odetchnąć i przemyśleć to, co usłyszał. Poleciał więc na ławkę i siedział tam skulony, gdy nagle przysiadła się starsza kobieta. Na pewno nie była szczęśliwa, bo przygnębienie przedzierało się przez jej spojrzenie. Gdyby tylko mógł mówić, zapytałby ją, dlaczego i jej jest tak smutno. Jednak kobieta sama zaczęła mówić, jakby czytała mu w myślach (ludzie są naprawdę niesamowici)!

– Oh mój malutki gołąbku. Gdybyś tylko wiedział, co ja przeżyłam… Jestem aktorką. Zdobyłam sławę i pieniądze, mam niemal wszystko czego dusza zapragnie. Jest tylu ludzi, którzy mi zazdroszczą, a ja tak chętnie zamieniłabym się z większością z nich. Oddałabym wszystko, żeby być szczęśliwa i spotkać MĘŻCZYZNĘ, z którym mogłabym dzielić życie.

Przechodziła tamtędy inna Pani i na te posłyszane przelotem słowa prychnęła i odparła “Pani się grubo myli, jeśli uważa, że partner może dać pełnię szczęścia. Ja mam męża, ale szczęśliwa nie jestem, byłabym, gdybym miała DZIECI. To one nadają życiu sens.”

Gołąbek postanowił polecieć dalej. Robiło się coraz ciekawiej. Na placu zabaw przeleciał obok nastolatka. Ten kopiąc kamień, wzdychał, że jest brzydki, ma pryszcze i chyba nigdy nie będzie szczęśliwy, tak jak jego kumple, bo nie jest WYSTARCZAJĄCO POCIĄGAJĄCY.

Doleciał do otwartego okna, gdzie siedział grupa ludzi z bardzo ponurymi minami. Nagle usłyszał urywek rozmowy zapłakanej kobiety:

– Dlaczego to spotkało akurat jego. Byłabym szczęśliwa, gdyby ŻYŁ. Mieliśmy takie plany, a teraz kompletnie nie wiem co mam robić.

 Pomyślał, że już dużo usłyszał i postanowił polecieć z powrotem do Guru. Po drodze spotkał jednak mężczyznę na wózku inwalidzkim, który siedząc na balkonie, wpatrywał się w niebo. Wzdychał cały czas i uderzał w wózek ze złością. Gruszek zrozumiał, że on byłby szczęśliwy, gdyby był ZDROWY.

A kilka pięter niżej pod blokiem spostrzegł dziewczynę, która była na spacerze ze swoim psem. Nasz gołąbek nie lubił tych zwierząt, bo miały wielkie zęby i głośno ujadały. Jednak zdołał usłyszeć słowa dziewczyny.

– Dobrze, że mam chociaż Ciebie. Jestem taka samotna, nikt mnie nie lubi. Byłabym szczęśliwa, gdybym miała dużo znajomych i PRZYJACIÓŁ.

Gruszek stwierdził, że pora opowiedzieć o tym wszystkim komuś mądrzejszemu, bo jest tak dużo potrzeb szczęścia, że samemu ciężko się w tym połapać.

To, co zobaczył pod dębem mądrego gołębia, bardzo go zdziwiło. Stało tam wielu ludzi z dziwnymi kartkami w rękach i głośno krzyczeli “nie oddamy, naturę kochamy!”. Były to osoby, które walczą o pokój i ochronę środowiska naturalnego. Wszyscy stwierdzili jednogłośnie, że “byliby szczęśliwi, gdyby wiedzieli, że światu nie zagraża żadne zło”.

Oho! Tego już za wiele! – pomyślał nasz gołąbek i szybko poleciał do gniazda Guru.

Starszy gołąb przywitał go serdecznie i radośnie, po czym wypytał o wszystko po kolei.

– Więc mówisz, że pierwsze, o czym usłyszałeś to SŁAWA. O tak i ja znam dobrze to pragnienie, kiedyś sam chciałem zostać najlepszym ptasim śpiewakiem. Mniejsza o to.  Jak już zapewne wiesz, sława nie może uszczęśliwić.

– Tak, wiem. – przyznał Gruszek – Gdyby tak było, wszyscy sławni ludzie byliby szczęśliwi, a przecież tak wcale nie jest.

 – SZCZĘŚCIE POCHODZI Z WNĘTRZA CZŁOWIEKA, A NIE Z TEGO, KIM JEST ALBO CO ROBI! Ono nie zależy od tego, ilu ludzi o Tobie słyszało. Sława nie jest lekarstwem na zmartwienia.

– Myślę, że tak samo jest z PIENIĘDZMI, o których wspomniała druga kobieta. One bardzo pomagają w życiu, ale nie da się za nie kupić szczęścia. Nie wiem, co Ci ludzie tak w nich widzą, przecież nam równie dobrze żyje się bez nich.

– Masz racje mój przyjacielu. Bogactwo nie jest podstawą do szczęścia, choć czasem tym właśnie nęci człowieka. Pieniądze mają taką wagę, jaką człowiek sam do nich przywiązuje. Ludzie powinni wiedzieć, że należy napełnić własne wnętrze, a nie portfel. Szczęście nie ma względu na osoby czy zamożność, może należeć do każdego.

– Widziałem wielu szczęśliwych biedaków, na rynku ich pełno. Spotykałem też ludzi bogatych, którzy wcale na zadowolonych nie wyglądali. Nawet ta kolejna kobieta – miała i sławę i pieniądze, a szczęścia było jej brak. – powiedział Gruszek.

 – Czy dobrze pamiętam, że to ona wspomniała o odpowiednim partnerze życiowym? – zapytał Guru.

– Tak! To była ta kobieta z parku, ale szczerze mówiąc, wątpię, że to prawdziwa recepta na szczęście. Spotkałem podczas tej wędrówki kilka osób, które kochały małżonków, a i tak brakowało im szczęścia.

– JEŚLI MYŚLIMY, ŻE KTOŚ INNY MOŻE NAS USZCZĘŚLIWIĆ, WYRZĄDZAMY SOBIE WIELKĄ KRZYWDĘ. Przecież nikt nie powinien rządzić naszymi uczuciami. A jeśli tak jest, to nigdy nie będziemy szczęśliwi, bo to może dokonywać się tylko w wolności. Szczęście pochodzi z naszego wnętrza, nie od kogoś innego. Od Ciebie i tylko Ciebie zależy, co czujesz i jak się czujesz.

Podobnie jest z tą kobietą, która ma męża, ale potrzebuje do szczęścia dziecka. Ona też nie odkryła jeszcze, że nawet je mając, być może wcale nie będzie szczęśliwa. Poza tym, jeśli w dziecku pokłada swoje wszelkie dobre emocje i nadzieje, to nie będzie umiała dobrze go wychować. Przecież każde dziecko kiedyś dorośnie, a wtedy znów zostanie sama i będzie nieszczęśliwa.

– Później, mimo że miałem już dość, chłopak narzekał na swój wygląd. Gdybym umiał mówić, powiedziałbym mu, że przecież wygląd zewnętrzny nie ma wielkiego znaczenia w porównaniu z dobrym sercem. – wymamrotał gołąbek.

– Święta racja! Jednakże w dzisiejszym świecie, gdzie uroda jest aż nadto eksponowana, zapomina się o tych ważnych i ponadczasowych cechach, jakimi są: dobro, wielkoduszność, czystość, serdeczność. O tych, wszystkich rzeczach, które nadają piękno wnętrzu. To przykre, jeśli człowiek nie akceptuje siebie takim, jaki jest. Dodaje sobie przez to tylko zmartwień. A nawet najpiękniejsi ludzie muszą przecież nauczyć się być szczęśliwi. Nikt nie jest pozbawiony tego wyboru tylko z powodu braku urody. Poza tym każdy wie, że uroda przemija, a to, co wypracujemy w naszym sercu, będzie z nami do końca. Kogo jeszcze spotkałeś przyjacielu?

– Tę zapłakaną kobietę, której umarł ktoś bardzo bliski. Od razu wiedziałem, co ona czuje, bo choć nie wiem co stało się z Frunią, też ją chyba straciłem.

– ŚMIERĆ… Każdy kiedyś się z nią zetknął, a i tak zawsze to bardzo boli. Ludzie powinni częściej zadawać sobie pytania w stylu “czy ta zmarła osoba chciałaby, żebyśmy się tak smucili z jej powodu?”. Powinni starać się myśleć pozytywnie, odnaleźć w sobie znów szczęście, choćby po to, żeby uczcić pamięć tej zmarłej osoby. Poza tym śmierć to nie koniec życia, ale początek innego. Nie raz spotkałem przy stawie osoby, które opowiadały innym o swoich bliskich zmarłych. Myślę, że dzięki tej pamięci, można utrzymać zmarłego w naszym świecie, dłużej niż się tego spodziewamy. A gdybanie “co by było, gdyby żył” powoduje tylko to, że stoją w miejscu, nie mogą ruszyć dalej, w drogę do uzdrowienia.

– Jeśli mówisz o uzdrowieniu, to kolejny Pan był niepełnosprawny. Było przykro na niego patrzeć, widziałem, że cierpiał. Może naprawdę byłby szczęśliwy, gdyby nie chorował?

– Nie gdybaj. Przed chwilą o tym mówiłem. Zdrowie i sprawność ciała to jedna z tych rzeczy, których ludzie nie cenią, póki je mają. Dlatego, że szczęście to stan, który bierze się z Ciebie samego, to nic, co Ci się przydarza, nie musi na nie wpływać. Można więc być szczęśliwym mimo choroby fizycznej, jeśli się tylko chce. Jest w tym jeszcze coś ważnego. Ludzie mogliby bardziej cieszyć się z tego, co mają. Większość z nich może chodzić i czuć piasek między palcami, może słyszeć i przeżywać muzykę, rozkoszować się zapachem kwiatów, widzieć piękny zachód słońca. Są osoby, które mogą tylko pomarzyć o takich na pozór prostych rzeczach.

– Ale Ty jesteś mądry stary Guru! Ja nigdy bym na to nie wpadł. Ale wytłumacz mi jeszcze ostatnie. Marzeniem kolejnej osoby było mieć znajomych i duży krąg przyjaciół. Czuła się samotna i chciała, by ją ktoś polubił, ale ta dziewczynka miała chociaż swojego psa, a ja już nie mam mojej Fruni.

– Rozumiem Wasze rozżalenie, ale musisz wreszcie pojąć drogi druhu, że przyjaciele i znajomi, ani żaden inny warunek nie mogą stać na przeszkodzie do bycia szczęśliwym. Jest ono czymś zupełnie BEZWARUNKOWYM. Na szczęście nie trzeba zapracować ani zasłużyć. A co do samotności, to może ona być wspaniałym czasem wzrostu i rozwoju osobistego, wszystko zależy tylko od podejścia do sprawy. A teraz proszę Cię, byś sam skomentował to, co dzieje się pod moim dębem i ocenił postrzeganie szczęścia przez tych wszystkich hałaśliwych ludzi.

– Hmmm… Myślę, że i oni rozmijają się z prawdą. Szczęście nie zależy od tego, co się dzieje w świecie, tylko od mojego punktu widzenia i postrzegania tego świata. Mimo wszystkich kataklizmów, problemów społecznych i wojen człowiek możemy być szczęśliwi. I wcale nie chodzi o to, że to nas nie dotyczy albo nie obchodzi, bo wszystko to ma jakiś wpływ na nasze życie, ale nie musi go zmieniać na tyle, żebyśmy czuli się źle.

Już chyba wszystko wiem… KAŻDY MOŻE BYĆ SZCZĘŚLIWY, JEŚLI TYLKO TEGO PRAGNIE!

Guru pokiwał zadowolony łepkiem.

Gruszek odleciał uradowany i pełen pokoju serca.

Podsumowanie…

Co byś odpowiedział, gdyby ktoś Ciebie zapytał o Twój sposób na szczęście? W bajce napisałam tylko o kilku pomysłach, każdy ma swój. Czy są prawdziwe? Część ludzi myśli, że tak, ale to nieprawda! Każdy z nas ma wiele pragnień, ale czy osiągnięcie ich przynosi szczęście? Dla jednych ważne jest to, dla innych zupełnie coś innego. Można mówić o pieniądzach, uczuciach, zdrowiu… O wszystkim! Jedni mogą zaprzeczać drugim w tej piramidzie ważności. Chcę Ci dziś uświadomić, że są to po prostu KŁAMSTWA, w które pragnę, byś przestała wierzyć. Ja chce wierzyć w PRAWDĘ, a ta jest piękna i prosta:

SZCZĘŚCIE ZALEŻY TYLKO I WYŁĄCZNIE OD CIEBIE, OD NIKOGO I NICZEGO INNEGO !

Bo tylko Ty wiesz dokładnie, co czujesz. A Twoje uczucia zazwyczaj warunkują Twoje zachowanie. Zastanów się nad tym, co masz i doceń to, zamiast skupiać się nad tym, czego Ci brak. Uświadom sobie, że jesteś wyjątkową osobą. I pokochaj swoje życie, tak po prostu.

” Gdybyś nawet nie miał zupełnie nic – masz życie; życie, które możesz przeżyć tak, jak chcesz. Życie, w którym możesz być szczęśliwy, jeśli tylko tego zechcesz, niezależnie od wszystkiego, co Cię spotyka.”


Nicholas Sparks, Billy Mills “Nowe życie. Nowy początek Wokini”
(to głównie na podstawie tej książki powstał ten wpis)

Chcę, abyście byli szczęśliwi ZAWSZE, gdy tylko tego zapragniecie, bo to jest w zasięgu możliwości. Trzeba tylko uwierzyć prawdzie. Pragnę przytoczyć jeszcze jeden wiersz z książki, który porusza mnie do głębi:

Gdy byłem młody, szanowałem świat i życie.

Nie Trzeba mi było nic prócz spokoju serca.

A jednak zmieniłem się wbrew sobie

i dałem się zwieźć kłamstwom Złego.

On zdawał się znać prawdę i obiecywał szczęście.

Dlatego prosiłem Boga o bogactwa, które dałyby mi potęgę.

Otrzymałem biedę, bym mógł znaleźć siłę wewnętrzną.

Prosiłem o sławę, by inni mnie znali.

Zapomniano o mnie, bym mógł sam siebie poznać.

Prosiłem o kogoś kochanego, bym nigdy nie został sam.

Otrzymałem żywot pustelnika, bym mógł nauczyć się siebie przyjmować.

Prosiłem o władzę, chciałem być potężny.

Otrzymałem słabość, bym się nauczył słuchać.

Prosiłem o zdrowie, bym mógł żyć długo.

Otrzymałem życie pełne chorób i niedomagań, bym mógł uszanować każdą jego minutę.

Prosiłem Matkę Ziemię o moc, sprawiającą, że wszystko będzie takie, jak chcę.

Uczyniono mnie słabym, bym poczuł, że Jej potrzebuję.

Prosiłem o życie szczęśliwe, bym mógł się nim cieszyć.

DANO MI ŻYCIE, KTÓRE MOGĘ PRZEŻYĆ SZCZĘŚLIWIE.

Nie otrzymałem niczego, o co prosiłem, a jednak wszystkie moje życzenia się spełniły.

Wbrew mnie samemu i wbrew Złemu, ziściły się moje marzenia.

Otrzymałem więcej, niż śmiałbym prosić.

O, DZIĘKI CI BOŻE, ZA WSZYSTKO, CO MI DAŁEŚ.

OPCJA NA MIŁOŚĆ

Zrób listę LĘKÓW I OBAW, które masz w sobie. Przeczytaj ją głośno i zastanów się, czy te sprawy mogą odebrać Ci radość życia i prawdziwe szczęście?! A później skończ z gdybaniem i zacznij żyć naprawdę.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

422 Replies to “Chcesz być naprawdę szczęśliwy? To opowiadanie jest dla Ciebie!”

 1. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 2. My brother recommended I would possibly like this web site.
  He was totally right. This submit truly made my day. You can not imagine simply how so much
  time I had spent for this info! Thanks!

 3. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 4. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a
  little lost on everything. Would you advise starting
  with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused
  .. Any recommendations? Kudos!

 5. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. However think of if you added some great images or
  video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and videos, this website could undeniably be
  one of the most beneficial in its niche. Excellent blog!

 6. Hmm it seems like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up
  what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 7. I’m really impressed along with your writing skills as well as
  with the structure on your blog. Is that this a
  paid topic or did you modify it your self?
  Either way stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to
  see a nice blog like this one nowadays..

 8. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody
  else experiencing problems with your site. It looks like some
  of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please
  provide feedback and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 9. I’m very pleased to find this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!!
  I definitely liked every part of it and i also have you bookmarked to check
  out new things on your site.

 10. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has
  aided me out loads. I’m hoping to contribute & aid
  different customers like its aided me. Great job.

 11. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you aren’t already ;
  ) Cheers!

 12. Hey excellent blog! Does running a blog like this require a large amount of work?
  I’ve very little understanding of computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please
  share. I understand this is off topic but I simply wanted
  to ask. Thanks!

 13. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 14. I used to be suggested this web site by way of my cousin. I’m not sure whether or not this publish is written by means
  of him as no one else understand such detailed approximately my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 15. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your webpage? My blog
  site is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 16. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a
  few simple adjustements would really make my blog shine. Please
  let me know where you got your theme. Kudos

 17. Every weekend i used to pay a quick visit this web page, because i wish for enjoyment,
  since this this web page conations genuinely fastidious funny stuff too.

 18. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 19. This is the right webpage for everyone who hopes
  to find out about this topic. You realize so much its almost tough
  to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for a long time.
  Excellent stuff, just wonderful!

 20. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 21. I happen to be writing to make you understand what a useful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and friendly, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 22. I happen to be writing to make you understand what a wonderful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 23. What’s Going down i’m new too this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.I am hoping to contribute & help other customers like its aided me.Great job.

 24. I savor, cause I found exactly what I used to be having a look for.

  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

  Also visit my web blog: Brock

 25. After exploring a handful of the blog articles on your blog, I
  honestly appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking
  back in the near future. Please visit my web site too and tell me your
  opinion.

 26. Thanks , I’ve just been searching for info approximately this subject for a while
  and yours is the greatest I have came upon so far. However, what about the
  bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 27. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through a few of the articles I realized
  it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking it and
  checking back frequently!

 28. I am really inspired with your writing talents as well as with the
  structure to your blog. Is that this a paid subject or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice high quality writing, it is rare to look a great blog like this one these
  days..

 29. Thanks for your suggestions. One thing I’ve noticed is the fact that banks as well as financial institutions really know the spending routines of consumers as well as understand that many people max away their own credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and begin flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of Zero APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of all American open public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards. eeeeegj https://thyroidmedi.com – best thyroid meds

 30. How can I fix Firefox browser because it opens everytime not only my homepage but 2 more pages from NoScript and Firefox update? I tried cleaning cache and everything I found. Still no ideea! Thanks!.

 31. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just
  wanted to say wonderful blog!

 32. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 33. Hi there, There’s no doubt that your website might be having browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping issues. I merely wanted to provide you with
  a quick heads up! Other than that, great site! 0mniartist asmr

 34. Hello it’s me, I am also visiting this web page on a regular basis, this
  web site is in fact fastidious and the viewers are truly
  sharing fastidious thoughts. asmr 0mniartist

 35. I think this is one of the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark
  on few general things, The website style is wonderful, the
  articles is really great : D. Good job, cheers 0mniartist asmr

 36. Hello are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated! asmr 0mniartist

 37. I feel this is among the such a lot significant information for
  me. And i am glad reading your article. However
  want to observation on few general things, The site style is ideal, the articles is truly excellent : D.
  Just right activity, cheers 0mniartist asmr

 38. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing
  a little homework on this. And he actually ordered
  me dinner due to the fact that I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web site.
  0mniartist asmr

 39. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.

  It’s always interesting to read through articles from other authors and use a little something from other web sites.

  asmr 0mniartist

 40. Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.

  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage you to continue your great
  posts, have a nice evening!

 41. I’m not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this info
  for my mission.

 42. Wonderful blog you have here but I was curious about if you knew of any message
  boards that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 43. After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 44. Wonderful items from you, man. I have be mindful your stuff previous
  to and you are just extremely fantastic. I really like what you
  have acquired here, really like what you’re stating and the way during which you are saying it.

  You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay it
  wise. I can’t wait to read much more from
  you. This is really a great site.

 45. hello there and thank you for your information – I’ve definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using
  this website, since I experienced to reload the site many times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and could damage your
  quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to
  my email and can look out for a lot more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 46. Attractive component of content. I just stumbled upon your weblog
  and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing on your feeds and even I achievement you get
  entry to consistently rapidly.

 47. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it
  has aided me out loads. I am hoping to contribute &
  assist other customers like its helped me. Great job.

 48. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  Cheers

 49. scoliosis
  I simply couldn’t depart your web site before suggesting that I really
  enjoyed the usual information a person supply on your visitors?
  Is gonna be again regularly in order to check up on new posts scoliosis

 50. scoliosis
  Hello, i believe that i noticed you visited my website thus i got here to return the desire?.I am attempting to
  find things to enhance my website!I assume its good
  enough to use a few of your ideas!! scoliosis

 51. dating sites
  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you say it. You make
  it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read much more from you. This is actually a tremendous web
  site. dating sites https://785days.tumblr.com/

 52. After going over a number of the blog articles on your web
  site, I really like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark
  webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you
  think.

 53. Howdy! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 54. It’s actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful
  info with us. Please keep us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 55. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  Is there a means you can remove me from that service? Thanks a lot!

 56. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
  you happen to be a great author.I will remember to
  bookmark your blog and may come back later on. I want to encourage one to
  continue your great writing, have a nice weekend!

 57. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all
  is needed to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly
  appreciated. Thank you

 58. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I
  am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to join it.
  Is there anybody having identical RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 59. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is
  a very neatly written article. I’ll make sure to
  bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thank you for the post.
  I’ll definitely comeback.

 60. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 61. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 62. After looking into a handful of the blog posts on your blog,
  I really appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Please check out my web site too and let me know your opinion.

 63. It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to
  suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I wish to read more things about it!

 64. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 65. I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize
  it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great
  blog like this one these days.

 66. Superb website you have here but I was wondering if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics discussed here?

  I’d really like to be a part of community where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 67. Hello! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of
  my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 68. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am attempting to find
  things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 69. I have learn several just right stuff here. Certainly value
  bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create one of these magnificent informative website.

 70. You are so awesome! I don’t believe I’ve read a single thing like that before.
  So nice to find someone with genuine thoughts on this subject.

  Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the
  internet, someone with a bit of originality!

 71. Today, while I was at work, my sister stole my apple
  ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 72. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you
  shield this hike.

 73. Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My site covers a lot of the same subjects as yours
  and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the
  way! asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 74. Having read this I believed it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 75. It is perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest
  you few interesting things or suggestions.

  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about
  it! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 76. Консультация Психолога – Профессиональная поддержка.
  Психолог онлайн Заказать консультацию психолога.
  Консультация Психолога – Профессиональная поддержка.

  Заказать консультацию психолога.

  Психотерапия онлайн! Індивідуальні консультації.

  Психолог в Харькове, консультация.

 77. Тут одинадцать свежих сериалов для поклонников фантастика.
  Чики смотреть онлайн сезон, все серии сериала.
  Смотрите с удовольствием по рейтингу,
  Сериалы жанра “Драма”. Также мы
  готова предоставить перечень различных каналов
  Пятница, HD Киномикс, 4K Мега,
  прямой эфир Россия 24, трансляция 360°.

 78. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope
  to contribute & help different customers like its aided me.
  Great job.

 79. I beloved up to you will obtain carried out proper here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. however, you command get got an impatience over that you want be handing over the following. unwell indubitably come further previously once more as exactly the similar nearly a lot continuously inside of case you protect this increase.

 80. I do not even know the way I stopped up right here, but I
  believed this publish used to be great. I don’t recognise
  who you might be however certainly you’re going to a famous blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 81. I’m commenting to let you know of the fabulous encounter my friend’s daughter experienced using your web site. She realized such a lot of pieces, not to mention what it’s like to have an excellent coaching mindset to have the mediocre ones without problems grasp some specialized things. You actually surpassed her expected results. Thank you for giving these precious, dependable, informative and in addition easy tips on that topic to Lizeth.

 82. Hello! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 83. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post
  is just spectacular and that i can suppose you are a professional in this subject.
  Fine along with your permission allow me to
  take hold of your feed to stay updated with approaching
  post. Thank you a million and please continue the enjoyable work.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *