PUK PUK MAMUSIU. KTO TAM? FRUSTRACJA!

Nie oszukujmy się. W dzisiejszym świecie bardzo trudno dostać medal za bycie dobrą mamą. Kolorowe pisma, portale parentingowe i telewizja nakładają na rodzicielki wymagania, których przeciętna mama nie jest w stanie unieść. Nie dość, że musimy poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, to jeszcze ogarnąć dom i starać się, by relacje z mężem i najbliższymi były na należytym poziomie. A gdzie w tym wszystkim my i nasze potrzeby? Czy one są nieważne? Są NAJWAŻNIEJSZE, choć często uważamy, że musimy z nich zrezygnować na rzecz dobra dziecka czy związku. I wtedy budzą się ONE – FRUSTRACJE. Wyrzuty do siebie samej za to, jaka jestem, a może raczej – jaka chciałabym być, a nie potrafię. 

Wszyscy już chyba zapomnieli, że macierzyństwo to najbardziej naturalna sprawa na świecie. Każda kobieta jest do tego stworzona i nie powinna się tego bać. A w dzisiejszych czasach ta rola bywa sprowadzana do rangi jakiejś heroicznej misji, której ciężko podołać. Nie wspominając przy tym o jakiejkolwiek radości czy spełnieniu.

Oczywiste jest, że świeżo upieczona mama staje przed wieloma wyzwaniami, z którymi wcześniej nie miała do czynienia. Z tej racji może czuć się skołowana i niepewna. Jednak rzadko bywa tak, że są to rzeczy, z którymi nie może poradzić sobie sama czy przy wsparciu najbliższych. Naturalnie jesteśmy zaprogramowane do bycia najlepszą mamą dla naszego brzdąca, nie zapominajmy o tym.

Wyniki wielu badań potwierdzają bez wątpliwości, że dla większości, pierwsze miesiące życia dziecka, to dla mam niemal koszmar. Niekończący się płacz, kolki, nieprzespane noce, problemy z karmieniem czy po prostu brak doświadczenia, powodują narastanie frustracji, poczucie zagubienia i bezsilności. O tym właśnie milczą wszelkie media, pozostawiając biedną mamę samej sobie z poczuciem osamotnienia. A tak naprawdę wszystkie w jakimś stopniu przez to przechodzimy. Dopiero po około roku nabieramy pewności siebie i możemy w pełni cieszyć się macierzyństwem, choć czasem właśnie wtedy dowiadujemy się o kolejnej ciąży, co znów rujnuje nasz wewnętrzny spokój.

”Frustracja” – spójrzmy na definicję tego pojęcia z Wikipedii:

 (łac. frustratio – zawód, udaremnienie) – zespół przykrych emocji związanych z niemożliwością realizacji potrzeby lub osiągnięcia określonego celu. Czasem frustrację definiuje się jako każdą sytuację, która wywołuje nieprzyjemne reakcje: bólgniewzłośćnudęirytacjęlęk i inne formy dyskomfortu. Frustracja bywa rozumiana jako reakcja na niemożliwość osiągnięcia celu, pomimo dążenia do niego.

Każda z nas zawsze chce jak najlepiej, a gdy te działania nie wypalają, bo np. dziecko nie chce jeść przygotowywanej przez pół dnia zupki, popadamy w zwątpienie. Przy pierwszym dziecku często stawiamy sobie podstawowy cel: będę IDEALNĄ MAMĄ. Oznacza to, że nie tylko dokładnie, czule i spokojnie zajmę się dzieckiem, tak by niczego mu nie brakowało, ale też dom będzie błyszczał, a obiad będzie zawsze na czas. Mój rycerz, gdy wróci do domu, zobaczy piękną i zadowoloną żonę, która chce zrobić również dla niego wszystko, czego tylko chce i to z radością.

Przykro mi, ale tak raczej nie będzie. Prędzej czy później, przy tak wysoko postawionej poprzeczce, każda mama złamie tyczkę. Pojawią się wyrzuty, płacz, poczucie, że jestem najgorsza i nie daj Boże depresja, a to wszystko tylko dlatego, że chcemy być NAJ.

Chcę Cię uspokoić. Wcale nie musi tak być! Frustracje mogą się pojawiać, bo każdy z nas myśli po swojemu, ma swoje słabości i oczywiście mamy do tego pełne prawo. Ja chcę Ci pokazać te najczęstsze przyczyny maminych załamek i proste sposoby na ich okiełznanie. Zaczynamy?!

1. PŁACZ DZIECKA

Ja sama nie lubię, gdy dzieci płaczą. Chyba “odziedziczyłam” tę cechę po moim dziadku, który ostatnio opowiedział mi przykrą historię. Kiedy był nastoletnim chłopcem i pasł krowy na polu koło podwórka sąsiadów, ich dzieci mocno krzyczały i płakały. Okazało się, że w domu tym panowała gruźlica i większość domowników była chora, ale dzieci przechodziły to ciężej niż dorośli. Zwierzył się, że ten płacz był tak przepełniony bólem, że nie dało się tego słuchać. Kiedy pewnego dnia ucichł… dotarło do niego, że dzieci zmarły. Od tej chwili nigdy nie dziwię się osobom, które nie lubią, jak dzieci płaczą, denerwuje je ten dźwięk i szybko zrywają się, żeby zobaczyć, co się dzieje. Każdy ma inną historię… Wróćmy jednak do rzeczy.

Zwłaszcza w pierwszych chwilach naszego macierzyństwa płacz może wywoływać wiele niepewności. Pamiętam, kiedy ja wróciłam ze szpitala z Jasiem, a on płakał praktycznie cały czas, ciężko mi było sobie z tym poradzić. Dodatkowo nie chciał spać, a nawet dać się odłożyć do łóżeczka, bym mogła odpocząć. W tym czasie tylko czekałam na to, aż ktoś przyjdzie mi z pomocą, bo sama załamywałam już ręce. Pewnego razu po pracy przyszła moja mama, polulała go chwilę i zapanował spokój. A ja wtedy co? Z jednej strony cieszyłam się tą błogą ciszą, a z drugiej… wyrzucałam sobie, że u babci zasnął i się uspokoił, a u mnie nie chciał… Co ze mnie za matka?! Dziś już wiem, że na wszystko potrzeba czasu i sposobu, a może raczej SPOKOJU. Dzieci czują nasze emocje i często przez to nie umieją się uspokoić. Poza tym powody płaczu mogą być przeróżne. Od mokrej pieluchy, przez ból brzuszka, po czystą chęć autonomii i zrobienia po swojemu.

Proszę Cię, byś uwierzyła w swój instynkt macierzyński! Każda z nas to ma, nawet jeśli często popada w niepewność. Kilka sposobów na płacz dziecka znajdziesz w innym wpisie. Dzieci często są niespokojne przy wielu podstawowych czynnościach jak kąpiel czy przewijanie. Wtedy staraj się dużo mówić, śpiewać. Twój głos maluch zna najlepiej i najdłużej. To przy nim czuje się bezpiecznie. Jego ton w zależności od Twoich emocji, będzie go uspokajał lub niepokoił. Ja przy takich czynnościach zawsze starałam się opowiadać po kolei i spokojnie co robię – pomagało. Jednak moim zadaniem zasada zawsze jest jedna i niezmienna – czułość i opanowanie własnych emocji to najlepsze antidotum na płacz dziecka!

2. BRAK POMOCY MĘŻA

Bardzo współczuję wszystkim mamom samotnie wychowującym dzieci. A może nie to, że współczuje, a raczej podziwiam! Każda mama potrzebuje wsparcia nie tyle fizycznego, ile psychicznego od swojego partnera. Jest to niezbędne, by zachować wewnętrzny balans i poczucie spokoju serca. Jednak często bywa tak, że nasi małżonkowie są zmęczeni czy niechętni do zabawy z dzieckiem. Poza tym mamy wiele innych pretensji do siebie nawzajem. W takich sytuacjach najlepszym i najbardziej potrzebnym rozwiązaniem jest ROZMOWA. Szczera i od serca. Może on po prostu nie wie, jak bardzo zależy Ci na jego pomocy i aktywnej obecności w waszej codzienności.

Mężczyzna do momentu, gdy dziecko nie zacznie jakoś się poruszać, a nawet mówić, czy zwyczajnie gugać, nie widzi w nim kompana do zabawy. Mimo to odczuwa z nim więź i potrzebę bliskości. Ciężko mu zaangażować się w czas z dzieckiem. Może po prostu nie umie wymyślić, jak miałby je zaciekawić czy zwyczajnie spędzić z nim czas bez robienia konkretów – zbudowania wierzy z klocków czy pokonania potwora. Wtedy potrzeba Twojej DOBREJ RADY (nie wyrzutów)! Pokaż mu, w jaki sposób mogą spędzać razem czas, uczyć się siebie i przede wszystkim zacieśniać więź miłości. A tę, należy budować od samego początku życia dziecka z OBOJGIEM RODZICÓW.

Większość mężów po pracy wraca zmęczonych, a my czekamy na nich, patrząc w drzwi jak te sroki w gnat, żeby tylko oderwać się od dziecka. Z nadzieją, że on też ma ochotę się nim zająć, a my, przynajmniej na kilka chwil będziemy mieć moment dla siebie. Być może trzeba i jemu dać czas na regeneracje, faktycznie może być zmęczony, a dom jest jego azylem. Jednak spróbujmy później zachęcić go do spędzenia czasu z maluchem. Problem w tym, że najczęściej nie umiemy zostawić partnera samego z dzieckiem, bo wolimy najpierw “sprawdzić” czy należycie się nim zajmuje. Nie utrudniaj im kontaktu, a raczej aranżuj wspólne chwile. Nie wyręczaj męża i nie sądź, że wszystko zrobisz lepiej sama. Po kilku takich akcjach on może pomyśleć, że świetnie radzisz sobie sama i nie potrzebujesz, a nawet nie chcesz jego pomocy. Angażuj debiutującego tatę do wszystkich zajęć związanych z maluchem, tak by umiał poradzić sobie z dzieckiem, gdy Ty… Wyjdziesz z domu! Tak, zostaw ich. Zaufaj. Będzie, jak będzie. Przecież nie zrobi mu świadomie krzywdy. A jeśli sam zapyta Cię później o radę, o to, co ma robić i jak, spokojnie mu wytłumacz i podpowiedz. Daj mu czas i zachętę, by rozwinął skrzydła swojego ojcostwa.

3. DOBRE RADY Z KAŻDEJ STRONY

Każda mama usłyszała (bądź dopiero usłyszy) ich całe mnóstwo. Od swojej mamy czy teściowej (najwięcej i najcięższego kalibru), babci, sąsiadki, koleżanki, a nawet nieznajomej osoby w supermarkecie. Wszystkie inne i wszystkie niezawodne.

Dziś się z tego śmieje, ale pamiętam, jak wkurzało mnie, kiedy Jaś płakał i każdy kto to widział mówił “chyba chce jeść, daj mu pierś”. A ja dosłownie 15 minut wcześniej skończyłam 45-minutowe karmienie… Albo standardowe stwierdzenia “Chyba za lekko go ubrałaś. I nie ma czapeczki?!”. Można wymieniać w nieskończoność… Jedyna dobra rada na takie “rady” – spokojnie wysłuchać, podziękować i robić swoje. Być może niektóre z tych zaleceń Ci się przydadzą i faktycznie pomogą, ale inne mogą niepotrzebnie podkopać poczucie Twojej pewności siebie. Różnica pokoleń też robi swoje. Inaczej wychowywało się dzieci, gdy w sklepach były kilometrowe kolejki i mieszkało się w wielorodzinnym domu.  Zaufaj sobie, swoim przeczuciom, wiadomo, że znasz swoje dziecko najlepiej i chcesz uczynić wszystko, by było spokojne i bezpieczne. Nie mówię, że nie warto się konsultować! Rób to, ale zaufaj przede wszystkim sobie, swoim przekonaniom i zachowaj zdrowy rozsądek.

4. ZMĘCZENIE

Oho! To NAJISTOTNIEJSZY powód rozdrażnienia! Kiedy dziecko budzi się jeszcze w nocy na karmienie, a w dzień podczas jego drzemek masz jedyną chwilę na ogarnięcie chałupy, pranie czy gotowanie, to faktycznie zmęczenie może dać się we znaki. Wtedy musisz po prostu ODPUŚCIĆ! Chroniczny brak snu to zapalnik wielu trudnych sytuacji domowych i zdrowotnych. Wyspana mama to skarb. Zaśnij z dzieckiem w dzień albo poproś kogoś, by zaopiekował się maluchem, a sama zdrzemnij się pół godziny. Prosić o pomoc to nie oznaka słabości, ale dbałości o siebie i dzieciątko. Każdy mądry człowiek to zrozumie i doceni.

5.  BAŁAGAN

Zabawki są w każdym pomieszczeniu, przy zlewie piętrzy się sterta naczyń, nie wspominając już o teście białej rękawiczki, która od razu robi się siwa? Tak, to może denerwować. Pamiętaj, że wcale nie musisz robić wszystkiego sama. Jest mąż (tylko musisz mu konkretnie powiedzieć, czego chcesz, bo raczej sam się nie domyśli),specjaliści od sprzątania i jest DZIECKO. Tak, dokładnie, ono też może pomóc (w zależności od wieku oczywiście). Już roczne dziecko potrafi zrozumieć, że zabawki mają określone miejsce. Zaangażuj je do pomocy, a zobaczysz, że bardzo polubi to pomaganie. Dziecko nie tylko łaknie serdeczności i czułości, ale też poczucia bycia użytecznym. Obowiązki nauczą je dbać o siebie, innych, ale również o świat, który jest wokół.

Wracając do Ciebie… Jeśli nie sprzątniesz raz czy dwa, to przecież świat się też nie zawali. Czasami lepiej poczekać na większy bałagan i sprzątnąć porządnie za jednym zamachem niż co dzień wykonywać syzyfową pracę.

6. PORÓWNYWANIE Z INNYMI DZIEĆMI I RODZICAMI

Nie popadnij w paranoje, kiedy spotkasz się na placu zabaw z innymi mamami i okaże się, że ich osesek w wieku Twojego Malca robi już większość rzeczy “lepiej” niż Twoje. Z reguły te opinie są z deka przerysowane, aby się wyróżnić, choć nie chcę nikomu zarzucać kłamstwa. Jednak każda mama chciałaby mieć wyjątkowe dzieciątko. Poza tym KAŻDE DZIECKO JEST INNE. Jedne są bardziej zajmujące, inne mniej; jedne nie usiedzą w miejscu, a inne mogą bawić się jedną zabawką przez pół godziny. Nie ważne jak rozwija się maluch sąsiadki, skup się na swoim i zrób dla jego rozwoju wszystko, co uważasz za słuszne, ale na spokojnie i z wyczuciem.

Również  staraj się nie patrzeć na to, jak radzą sobie z macierzyństwem inne mamy. Każda z nas ma inny organizm, została inaczej wychowana, ale każda musi nauczyć się PO SWOJEMU funkcjonować w tej nowej roli. Nie da się zmierzyć czy masz trudniej, czy łatwiej. Na pewno czasem dopada Cię chandra i myśl, że nie ogarniasz tak jak inni. Jednak pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś najlepsza i najważniejsza na świecie. Spróbuj zawsze cieszyć się czasem ze swoim Maleństwem. Tym jaka jesteś i jakie jest ono. Świetna mama – to przecież właśnie Ty!

7. BRAK ZNAJOMYCH

 Doświadczyłaś tego, że po urodzeniu dziecka skończyło się kilka Twoich wcześniejszych znajomości? Ja nie! Często jednak zdarza się tak, że z racji braku czasu na telefon, a tym bardziej na spotkanie, więzi i relacje się rozmywają. Ciężko po jakimś czasie wykonać pierwszy ruch i zostajemy całkiem same z tęsknotą w sercu za dawnym życiem. Tym bardziej, gdy znajomi nie mają dzieci, myślisz, że nie będziesz miała z nimi już o czym rozmawiać, bo Twój świat to teraz tylko kaszki i pieluchy. Odważ się! Zadzwoń do koleżanki, z którą dawno nie trajkotałaś, zapytaj co u niej. Być może taka rozmowa uświadomi Ci, że nadal jesteś po prostu sobą, a nie tylko mamą. Możesz zyskać, a na pewno nic nie stracisz!

Jest też inne rozwiązanie. Wyjdź z domu i zawrzyj nowe znajomości. Najłatwiej iść na jakieś zajęcia dla maluchów czy po prostu na plac zabaw albo do parku. Tam roi się od mam, które też potrzebują się wygadać komuś z podobną sytuacją. Zawsze raźniej, gdy wiesz, że ktoś przeżywa podobne rozterki i dylematy i może cię w tym wesprzeć. I niech Ci się nie wydaje, że głupio jest dzielić się swoimi wątpliwościami, bo wyjdziesz na złą matkę. NIE! Czasem warto głośno ponarzekać i wyrzucić coś z siebie.

Ja staram się dbać o moich przyjaciół, dzwonić czy SMS-ować co jakiś czas. Wiem, jak jest mi to potrzebne i ważne, by czuć się po prostu dobrze. Staramy się też często odwiedzać znajomych albo zapraszać ich do siebie. U nas każdy jest mile widziany, musi tylko chcieć. 

8. SIEDZENIE W DOMU ORAZ BRAK PRACY

Kobieta, która idzie na urlop macierzyński, staje się jakby niewolnicą dziecka i własnych 4 ścian. Często snuje się, nie wiedząc, czy w ogóle warto się porządnie ubrać. Nie ma co ze sobą zrobić. Choć jest ambitna i lubi iść naprzód, nie wie jak to zrobić. I faktycznie w pewnym momencie okazuje się, że świat się kręci, a ona jakby stoi w miejscu. To może wywołać poczucie beznadziei. Jednak warto przetrwać to godnie! Zaakceptować, że przez jakiś czas tak po prostu musi być. Maleństwo u progu swojego życia całkowicie nas potrzebuje. Niemniej jednak monotonia i rutyna są dobre dla dziecka, ale na dorosłą osobę mogą działać destrukcyjnie. Taki czas też jest często potrzebny, by wziąć się konkretnie za siebie. Spróbuj zatem coś z tym zrobić. Jeżeli nie potrzebujesz drzemki w dzień, zrób dla siebie dobrą rzecz. Poświęć czas, by pogłębić wiedzę lub zainwestuj go w swoje zainteresowania. Rozpocznij internetowy kurs języka, dziergaj na drutach albo po prostu ogarnij wszelkie zaległości w pracy czy obejrzyj film.  Przy karmieniu lub na spacerze posłuchaj przez słuchawki jakiejś wartościowej konferencji albo poczytaj książkę (da się – ja tak robiłam).

I co NAJWAŻNIEJSZE – znajdź czas dla siebie. Ustal sobie z góry tak plan tygodnia, żeby znalazł się tam czas na wyjście z domu, samej, bez dziecka! To niezwykle istotne, aby nie gromadził się w Tobie gniew i zrezygnowanie. Byś mogła zrobić coś po prostu dla siebie i oczyścić głowę. Możesz umówić się do kawiarni z koleżanką, pójść na manicure, albo basen czy siłownie. Zwyczajne zakupy z przerwą na kawę i ciastko, na pewno Cię uspokoją. Wszystkie opcje są dobre, a zarówno Ty, jak i dziecko poczujecie, że to po prostu działa zbawiennie.

Jeśli masz możliwość pracuj po kilka godzin z domu albo zorganizuj opiekę dla dziecka (wiadomo, że nie maleńkiego) i poszukaj pracy dorywczej. Wielu kobietom to pomogło wrócić do psychicznej równowagi po okresie domowego macierzyństwa.

9. ZANIEDBANIE CIAŁA I DUCHA

Czujesz, że nie możesz wrócić do formy i wagi sprzed ciąży? A modlitwa i jakakolwiek duchowość odeszły w zapomnienie? Teraz jest czas, by to zmienić. Zawsze można złapać różaniec i nawet podczas spaceru pogadać z Górą. Mnie modlitwa dodaje skrzydeł i kiedy o niej nie zapominam mój dzień robi się jakby piękniejszy. Czuję, że jest ktoś, kto mnie prowadzi i kieruje ciągle w górę.

Spróbuj małymi kroczkami wprowadzać dobre nawyki. Zacznij robić z rana 10 przysiadów, a przy gotowaniu obiadu wyskakać kilka rzetelnych pajacyków. Ja ćwiczyłam brzuszki przy każdej nadarzającej się okazji. Nie mogę powiedzieć, że jestem chodzącą modelką, ale staram się akceptować moje ciało i jego niedoskonałości. Dwie ciąże zrobiły swoje, a reszta w moich rękach. Zachęcam Cię do wysiłku, który na pewno się opłaci.

10. ZOSTAWIAM TEN PUNKT TOBIE.

Mam jeszcze coś w zanadrzu, ale pomyślałam, że może sama spróbujesz dostrzec to, co jest Twoim zapalnikiem złych emocji. Proszę znajdź sposób na jego zagaszenie – TAKA OPCJA NA MIŁOŚĆ 😉 (zachęcam do podzielenia się pomysłami w komentarzu).

Pamiętaj, że frustracje to sytuacje przejściowe, ale nagromadzone mogą doprowadzić do poważnych stanów psychicznych, a nawet depresji. Wtedy, nawet się nie zastanawiaj i pędź do lekarza. Tylko specjalista może pomóc i przywrócić Ci chęć do życia.

Większość frustracji rodzi się tylko i wyłącznie w wyniku naszych pomysłów i tego, że dziecko robi inaczej, niż ja chcę lub myślę. Często przez jego humor czy inne niezależne sytuacje nie możemy zrealizować SWOICH planów, wpadamy wtedy w rozdrażnienie. Musisz zrozumieć, że każdy człowiek jest swoistym indywiduum. Nikt nie myśli tak samo, jak Ty, nawet jeśli bardzo próbujesz nauczyć tego swoje dziecko. Czy to źle? Myślę, że pięknie jest się różnić 🙂

Zaakceptuj wszystko takim, jakie jest, a naprawdę będzie Ci się lepiej żyło! I po prostu spróbuj założyć różowe okulary. Warto wrzucić na luz i cieszyć się tym, co jest. I choć czasem zdaje się to niemożliwe, uświadom sobie, że to tylko momenty, które miną. A wszystko zależy od tego, co Ty z nimi zrobisz i jakie będziesz miała podejście. Więcej dystansu do siebie i innych powinno pomóc. Pamiętaj, że nie jesteś robotem. Nie da się zrobić wszystkiego, spełnić wszystkich planów i być w dwóch miejscach naraz (choć wiara czyni cuda:)). Wcale nie musi być idealnie! Odpuść sobie czasem… Nie miej wyrzutów sumienia, gdy coś pójdzie nie tak. Postaraj się skupić na priorytetach, na tym, co jest dla CIEBIE naprawdę ważne. Zadawaj sobie pytania: Co ja czuję? Czego chcę? Kim jest moje dziecko? Czego najbardziej potrzebuje? Pamiętaj, by nie stracić kontaktu z samą sobą.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

317 Replies to “PUK PUK MAMUSIU. KTO TAM? FRUSTRACJA!”

 1. Bardzo przydatne wskazówki, szczególnie przed pierwszym porodem, kiedy w głowie jest tysiąc wątpliwości. Czekam na więcej takich życiowych porad dla młodych mam 🙂

 2. Hi there excellent blog! Does running a blog similar to this
  require a large amount of work? I’ve very little knowledge of computer
  programming however I was hoping to start my
  own blog in the near future. Anyways, if you have any ideas or techniques for
  new blog owners please share. I understand this
  is off subject however I simply wanted to ask. Cheers!

 3. Great ? I should certainly pronounce, impressed with your site.
  I had no trouble navigating through all the tabs and related info
  ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least.

  Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those
  who add forums or something, site theme . a
  tones way for your customer to communicate. Excellent
  task.

  my blog post :: 120012536627

 4. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 5. I was very happy to discover this website. I need to to thank you for your time
  due to this fantastic read!! I definitely liked every part of it and I
  have you book-marked to look at new information on your blog.

 6. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Kudos!

 7. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4
  emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 8. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us
  so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and wonderful style and design.

 9. Hi my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and come with almost all important infos.

  I’d like to peer more posts like this .

 10. Wow that was strange. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 11. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

 12. I’m really impressed along with your writing skills and also with the format to
  your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a great weblog like this one today..

 13. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m
  having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 14. We’re a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community
  will be grateful to you.

 15. A lot of thanks for all your valuable hard work on this web page. Kim really likes getting into investigation and it’s really easy to understand why. Many of us know all of the dynamic medium you make invaluable steps on this web blog and as well as improve participation from people on that idea so our girl is certainly learning a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a pretty cool job.

 16. I intended to compose you a bit of note in order to give many thanks again considering the breathtaking concepts you’ve shown on this website. This is so wonderfully open-handed with you to supply without restraint what exactly some people would have supplied for an electronic book to make some profit on their own, specifically since you might well have tried it in the event you wanted. Those tricks likewise worked to provide a great way to understand that the rest have the same zeal the same as my very own to understand whole lot more with respect to this problem. I think there are thousands of more pleasurable times up front for those who view your website.

 17. I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have followed in the absence of the entire information documented by you directly on such industry. It had become a real distressing crisis in my circumstances, however , encountering the skilled form you managed that made me to jump over fulfillment. I’m just happier for this guidance and even hope you find out what a great job you are doing instructing other individuals through your blog post. I am sure you have never encountered all of us.

 18. My spouse and i got quite glad that Ervin could deal with his investigations through the ideas he got out of the web page. It’s not at all simplistic to just continually be giving freely key points that many other people have been selling. And we also fully grasp we have got the website owner to be grateful to for that. The entire explanations you have made, the simple site menu, the friendships you can help foster – it’s got many great, and it’s really helping our son and the family imagine that the issue is entertaining, and that is particularly indispensable. Thank you for everything!

 19. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect
  against hackers?

 20. My spouse and i got quite joyful that John managed to do his preliminary research through the entire precious recommendations he grabbed out of your web pages. It is now and again perplexing to just continually be giving out procedures which others may have been selling. So we grasp we have got the writer to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you will help foster – it’s got many incredible, and it’s really helping our son in addition to the family know that the matter is excellent, which is quite mandatory. Thank you for everything!

 21. My brother suggested I might like this website. He was
  entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 22. Hello there I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake, while I was browsing
  on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would
  just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.

 23. Wow that was strange. I just wrote an very long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say fantastic blog!

 24. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your website.
  It appears like some of the written text in your posts
  are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as
  well? This may be a issue with my browser because
  I’ve had this happen previously. Thank you

 25. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to
  be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take
  a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 26. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none
  the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year
  and am anxious about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 27. I blog often and I really thank you for your content. This great article has really peaked my interest.
  I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week.

  I subscribed to your Feed as well.

 28. Howdy very nice site!! Man .. Beautiful .. Superb ..

  I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to search out so many helpful info here within the submit, we need work out
  more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 29. I’m not sure why but this web site is loading extremely
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue
  on my end? I’ll check back later on and see if the
  problem still exists.

 30. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful info to work on. You’ve performed
  an impressive activity and our entire group might be grateful to you.

 31. I’m really inspired together with your writing talents as well as with the layout on your weblog.
  Is that this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare
  to see a nice blog like this one today..

 32. Its like you read my mind! You appear to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 33. Howdy! This post couldn’t be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 34. I definitely wanted to jot down a brief message so as to express gratitude to you for some of the lovely instructions you are placing at this website. My incredibly long internet look up has at the end of the day been honored with good quality facts and techniques to go over with my contacts. I ‘d claim that most of us site visitors actually are really endowed to dwell in a great network with so many lovely people with helpful opinions. I feel rather grateful to have discovered your web site and look forward to really more enjoyable moments reading here. Thanks once again for all the details. https://bronchitismed.com buy bronchitis threatment

 35. Wow, wonderful weblog layout! How long have you
  ever been running a blog for? you made running a blog glance easy.

  The total glance of your web site is great, as well as the content!

 36. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your
  article. But should remark on few general things, The website style is perfect, the
  articles is really excellent : D. Good job, cheers

 37. Howdy! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my
  comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having difficulty finding one? Thanks a lot!

 38. Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a great author.I will
  remember to bookmark your blog and will come back someday.
  I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice afternoon!

 39. Hello there, I discovered your site by way of Google while looking for a comparable
  topic, your site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became aware of your blog via Google, and found
  that it is truly informative. I am going to be careful for
  brussels. I will be grateful in the event you proceed this in future.
  A lot of other folks will be benefited out of your writing.

  Cheers!

 40. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article.
  But should remark on some general things, The site style is great,
  the articles is really excellent : D. Good job,
  cheers

 41. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 42. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit
  from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

 43. I have read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much effort you place to make the sort of great informative site.

 44. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 45. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 46. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
  website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear idea

 47. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same
  niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding
  job!

 48. You can certainly see your enthusiasm within the article
  you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t
  afraid to say how they believe. All the time go after your
  heart.

 49. Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this
  informative article together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and posting comments. But so
  what, it was still worth it!

 50. Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is fantastic blog. A great read.
  I will certainly be back.

 51. Hello, Neat post. There’s a problem along with your web site
  in web explorer, could test this? IE nonetheless is the
  market leader and a large component of other people will omit your great
  writing due to this problem.

 52. Thank you a bunch for sharing this with all people you actually realize what you’re
  talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =).
  We could have a link exchange contract among us

 53. I’m pretty pleased to uncover this web site.
  I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!!
  I definitely enjoyed every part of it and i
  also have you book marked to check out new information on your web
  site.

 54. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 55. Having read this I thought it was very enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and leaving
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 56. I am extremely inspired together with your writing abilities and also with the
  format on your blog. Is this a paid subject or did you modify
  it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one nowadays.. 0mniartist asmr

 57. My developer is trying to persuade me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am worried about switching to another
  platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated! 0mniartist asmr

 58. Can I simply just say what a relief to discover someone who genuinely
  knows what they’re discussing on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people have to check this out and understand this side of your story.
  I can’t believe you’re not more popular since you most certainly possess the gift.
  asmr 0mniartist

 59. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web
  without my permission. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
  I’d really appreciate it. 0mniartist asmr

 60. Have you ever considered about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  However imagine if you added some great visuals or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips,
  this website could definitely be one of the very best in its niche.
  Great blog! asmr 0mniartist

 61. Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss problem? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 62. It’s actually a nice and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 63. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues
  with your website. It appears as though some of the text within your
  content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is
  happening to them too? This might be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 64. Thanks for any other magnificent post. Where else may anyone
  get that kind of information in such a perfect approach of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 65. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of
  websites for about a year and am anxious about switching to another
  platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content
  into it? Any help would be greatly appreciated!

 66. Admiring the persistence you put into your site and detailed information you offer.

  It’s awesome to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same old rehashed material. Excellent read!

  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 67. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the
  less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my
  wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 68. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read
  this post i thought i could also make comment due to this sensible post.

 69. scoliosis
  Just want to say your article is as astonishing. The clarity for
  your submit is simply great and i could think you’re a professional
  in this subject. Fine along with your permission allow
  me to grasp your RSS feed to stay updated with drawing close post.
  Thank you 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.
  scoliosis

 70. free dating sites
  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool! free dating sites

 71. scoliosis
  Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!

  He always kept talking about this. I am going to send this article to him.
  Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!
  scoliosis

 72. Howdy! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous
  roommate! He always kept talking about this.
  I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 73. I’m now not positive the place you are getting your
  information, but good topic. I must spend a while learning much more or working out more.
  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 74. I was suggested this web site by my cousin. I’m no longer
  sure whether this put up is written through him as no one
  else recognize such exact approximately my trouble.
  You are incredible! Thank you!

 75. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Cheers

 76. Many cash for vehicles on-line patrons won’t even accept a
  car and not using a title, especially in certain states.

  Next, locate the title for the automobile. This shows the cash
  for junk cars purchaser is dependable and offers with the fitting firms.
  On-line Junk car disposal companies supply many advantages over different options, including the power to check quotes and get an immediate estimate.

  First, have your 12 months, make, model and situation ready to get an accurate quote.
  Remember to find the title for the automobile and accurately describe it to receive one of the best
  value once you junk your automobile. While you
  junk your car, having the title to prove authorized ownership tremendously
  increases the value of the automotive. Subsequent, be sure to pick out junk car consumers who provide free towing and scrap automotive removal from the
  home. First, make certain the corporate uses towing corporations that are licensed and bonded in the area.
  There are some things to do to ensure you get probably the most cash whenever you junk your automotive.
  This information is required to find out how much your scrap car
  is value so that you don’t have to guess.
  When you sell a automotive via a web-based junkyard you’ve
  the most effective chance to get prime dollar for the vehicle.
  Subsequent, check if the business provides quick service to eliminate
  the junk automotive. By no means pay a company to take your car.

 77. fantastic points altogether, you simply gained a brand new reader.

  What may you recommend in regards to your publish that you
  simply made a few days in the past? Any positive?

 78. May I simply say what a relief to uncover an individual who really knows what they are discussing over the internet.
  You definitely know how to bring a problem to light and make
  it important. More people have to check this out and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular given that you certainly possess the gift.

 79. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 80. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 81. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process on this subject!

 82. I will immediately snatch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 83. I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information So i¡¦m happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I most indisputably will make certain to don¡¦t put out of your mind this web site and give it a glance regularly.

 84. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 85. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 86. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 87. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 88. I do accept as true with all of the ideas you have offered for your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for novices. Could you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 89. Thank you for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 90. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great site.

 91. you are actually a good webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent process on this subject!

 92. Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say
  is fundamental and everything. However just imagine if you added some great graphics or
  video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could
  certainly be one of the most beneficial in its niche. Superb blog!

 93. I¡¦m not positive where you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time learning much more or working out more. Thanks for excellent info I used to be searching for this information for my mission.

 94. Someone necessarily assist to make critically articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular put up incredible. Great process!

 95. Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution

 96. I keep listening to the news update speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 97. As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 98. I want to express my appreciation to the writer just for bailing me out of this type of setting. After looking through the world wide web and getting views that were not beneficial, I assumed my entire life was well over. Existing without the presence of solutions to the difficulties you have solved all through your entire write-up is a crucial case, and ones that might have negatively damaged my entire career if I hadn’t come across your blog. Your own personal mastery and kindness in dealing with all areas was tremendous. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can now look forward to my future. Thanks for your time very much for this reliable and results-oriented help. I will not hesitate to refer your web site to anyone who requires assistance about this issue.

 99. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 100. I’ve been surfing online more than 3 hours today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 101. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 102. I as well as my guys were actually digesting the good ideas from your web site then at once I had a terrible feeling I never expressed respect to you for those secrets. The men ended up for that reason warmed to read them and have really been enjoying them. Appreciation for actually being quite kind as well as for making a decision on certain amazing subject matter most people are really wanting to be informed on. My sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 103. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 104. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 105. I just could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person supply in your guests? Is going to be back continuously to investigate cross-check new posts

 106. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 107. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 108. I will immediately snatch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 109. Thank you for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 110. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 111. Hi there, I found your site via Google at the same time as looking for a similar subject, your site came up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 112. Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely
  off topic but I had to tell someone!

 113. Hello! This is my first visit to your blog! We are
  a group of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have
  done a marvellous job!

 114. I seriously love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and
  would like to know where you got this from or what the theme is named.

  Appreciate it!

 115. Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or
  maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

  My website covers a lot of the same topics as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free
  to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Excellent blog by the way!

 116. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something informative to read?

 117. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to
  be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 118. Its like you read my mind! You appear to know
  so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that,
  this is great blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 119. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is great blog. An excellent read.

  I’ll certainly be back.

 120. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing
  to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people
  consider worries that they plainly don’t know about. You managed to
  hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 121. Hello! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.

  If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 122. Whats up very cool blog!! Man .. Excellent ..
  Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds
  also? I’m happy to find a lot of helpful information here in the submit,
  we’d like work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 123. Admiring the dedication you put into your website and
  detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same outdated rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to
  my Google account. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap
  flights

 124. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site.

  I’m hoping to check out the same high-grade content by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉 scoliosis
  surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *