KREATYWNIE! Jak rozbudzić twórcze myślenie w dziecku.

Myśląc o dzisiejszym świecie i wychowaniu w nim pomysłowych, ciekawych świata dzieci muszę przyznać, że nie jest to łatwe zadanie. Gdzie nie spojrzeć, tam małe pociechy z tabletem przed samiuśkimi oczami, ćwiczące kciuki na maminym telefonie czy  zapatrzone w bajkę z otwartą buzią. Zaczęłam się zastanawiać, co możemy zaproponować naszym malcom w zamian, by samoistnie stawały się przy tym inteligentniejsze, bardziej świadome, twórcze i kreatywne.

Dobra wiadomość jest taka, że dzieci są mistrzami kreatywności. Nie jest to jednak cecha wrodzona, lecz nabyta. Dlatego warto tę umiejętność ćwiczyć już od najmłodszych lat, stwarzając dziecku przestrzeń i dając odpowiednie narzędzia do rozwoju jego pięknej wyobraźni.

Zła wiadomość jest taka, że niećwiczona kreatywność z wiekiem zanika. Jest „zakrywana” przez system wychowania, kolejne szczeble edukacji szkolnej, które narzucają normy, regulaminy, zakazy, czy schematy działania, tłumiąc twórczość małego dziecka.

Potwierdziło to dwóch amerykańskich badaczy, George Land oraz Beth Jarman, którzy analizowali zdolność generowania różnorodnych rozwiązań danego problemu w zależności od wieku. To tak jakbyś biorąc udział w teście, miała wymyślić najwięcej zastosowań np. dla krzesła.

Okazało się, że 98% dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) były geniuszami kreatywności, potrafiąc wymyślić ponad 200 alternatywnych zastosowań podanego przedmiotu. Kiedy te same dzieci poszły do szkoły w wieku 8-10 lat, odsetek geniuszy spadł do 35%, a 5 lat później zanotowano spadek do poziomu 10%. A jaki wynik osiągnęły osoby dorosłe? Tylko 2% dorosłych, z 200 000 przebadanych osób, utrzymało wynik na poziomie geniuszu. To pokazuje, że dzieciaki są istotami niezwykle kreatywnymi, mając prawie 50 razy większą wyobraźnię niż ich rodzice.

KREATYWNOŚĆ, czyli zdolność twórczego, efektywnego rozwiązywania zadań i podejścia do problemów, jest cechą, którą trzeba rozwijać. Dzięki temu nasze dzieci będą umiały lepiej odnaleźć się w różnych sytuacjach życiowych i z ciekawością będą podchodziły do nowych wyzwań.

Chcę podpowiedzieć Ci kilka rozwiązań na to, jak nie spłaszczyć tej góry, którą jest twórcze myślenie. Wręcz przeciwnie, chcę przedstawić konkretne przykłady jak ją pielęgnować, by ciągle wybijała się ponad chmury.

pixabay/dziewczyna niebo

Na początek muszę zadać kilka pytań.

 • Czy Twoje dziecko często skarży się na nudę? Jeśli tak, to jak mu odpowiadasz i pomagasz w takiej sytuacji?
 • Czy wybierasz najprostsze rozwiązania, czy wymagasz od SIEBIE i dziecka czegoś więcej, choć może się to wiązać z trudem?
 • Czy wymyślasz zabawy z głowy? A może stosujesz tylko gotowe rozwiązania – zabawki, gry, piosenki?
 • Czy masz zaplanowany czas w ciągu dnia na wspólną zabawę z dzieckiem, czy raczej jak się uda, tak będzie?
 • Czy chcesz, by Twoje dziecko było kreatywnym i pomysłowym człowiekiem?

Rozwijanie kreatywności warto rozpocząć od najmłodszych lat. Kiedy dziecko jest w stanie rozwiązywać pierwsze problemy i myśleć „po swojemu”, można zacząć budowanie jego pomysłowości przy pomocy zwykłych, codziennych czynności.

Przedstawiam Ci kilka propozycji jak to zrobić:

Ile garbów ma dromader. KREATYWNOŚĆ = AKTYWNOŚĆ

I nie chodzi tylko o tę umysłową, ale również czysto fizyczną czy manualną. Dlatego jednym z największych wrogów jest telewizja. Zadbaj o to, by nie była ona ulubionym medium twojego dziecka. Zachęcaj malucha do zabaw bez elektronicznych gadżetów. Co nie znaczy, że jeśli już dziecko z tego korzysta, to musi być to bardzo złe. Starsze dzieci nie unikną kontaktu z Internetem, ale można to właściwie ukierunkować. Pokaż dziecku jak dotrzeć do wartościowych treści oraz jak zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Zachęcaj je do różnorodnego spędzania czasu, unikaj utartych schematów. Czekając w kolejce np. u lekarza, można pobawić się w „co widzisz”. U mnie dzieci mówią o kręconych włosach pani pielęgniarki czy truskawce na reklamie syropu, wiszącego na ścianie w poczekalni. Często bawimy się też w zgadywanki czy wymyślanie słów na daną literkę.

Aktywność fizyczną można rozwijać przez ćwiczenia czy taniec. Dzieci mogą same dawać pomysły np. jak ćwiczyć nogi czy paluszki albo tańczyć udając konkretne zwierzątko.

Ile wielkich uszu ma słoń?. NIENUDNA NUDA

Najlepszy przyjaciel kreatywności? Nuda.

Tak, sama w to nie mogłam uwierzyć, kiedy pierwszy raz o tym przeczytałam, ale jest to udowodnione naukowo. Jeśli dziecko nie będzie miało co ze sobą zrobić, jego umysł zacznie poszukiwać rozrywki w bardziej niekonwencjonalny sposób. W czasie wolnym od zajęć i obowiązków mózg może bowiem ”odetchnąć” i wykorzystując zebrane wcześniej informacje, wpaść na zupełnie nowe pomysły.

pixabay/ chłopiec myśli

Dlatego, jeżeli chcesz, aby było ono bardziej kreatywne, ogranicz mu na jakiś czas liczbę dodatkowych zajęć popołudniowych, wyłącz telewizor i daj mu chwilę, aby się nudziło i zaczęło wyszukiwać za pomocą własnej wyobraźni nowe formy spędzania wolnego czasu. Gdy dziecko ma chwilę dla siebie, ma naturalną potrzebę działania. Właśnie wtedy najlepiej organizuje sobie zabawę i tworzy kreatywne pomysły.

„Dzieci powinny dysponować czasem wolnym, aby odkryć to, co naprawdę lubią i co rzeczywiście je interesuje. Nuda jest niezbędna do dokonania tego odkrycia.” pisał psychoanalityk Adam Phillips.

My jako rodzice, chcielibyśmy, by nasze dzieci miały zapewnione ciągle atrakcje, by zdobywały kolejne umiejętności, a przy tym były szczęśliwe. Kiedy myślimy o wolnym czasie, często martwimy się, że to my zawodzimy, że dajemy im czegoś za mało. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Jeśli dzieci mają wszystko, w mniejszym stopniu uaktywniają się u nich procesy poznawcze, takie jak pragnienie zdobycia czegoś lub ciekawość. Dlatego trzeba równoważyć atrakcje z czasem spokoju i luką w grafiku dnia, by nieświadomie nie stłamsić tych najlepszych cech naszego dziecka.

Zawsze, kiedy mój syn mówi mi „mamo, już mi się nudzi”, nie daję mu konkretnych, gotowych rozwiązań, tylko zachęcam, by pomyślał, w co i jak chciałby się pobawić. Teraz jest na etapie wyścigów po całym domu, sam obmyśla trasy i zachęca do zabawy siostrę, aż miło popatrzeć. Za to Laura jest fanką puzzli i gier planszowych dla niej nuda naprawdę nigdy nie jest nudna, zawsze coś dla siebie znajdzie. 

Są … Osoby Boskie. DAJ MU ODKRYĆ PASJĘ

Sama łapię się chwilami na tym, że pytam moje dzieci „co robicie?”, kiedy widzę, że zabawa jest jakaś „dziwna”. Zapominam przy tym, że oni mogą postrzegać to zupełnie inaczej niż ja. My, dorośli nie potrafimy często zrozumieć koncepcji zabawy, która wydaje się nie mieć żadnego sensu. A przecież to, co robi dziecko, nie musi mieć konkretnego celu czy motywu działania, dla nich ważne jest to, że dana czynność przynosi radość i jest ciekawa. Dlatego upraszam Cię o to, by dzieciństwo i czysta zabawa zmieściły się w Waszym grafiku zajęć. Zamiast profesjonalnego kursu rysowania daj dziecku kartkę i kredki, a lekcję baletu czy boksu zastąp kilkugodzinną zabawą na placu zabaw.

Nie zrozumcie tego źle – nie ma nic złego w dodatkowych zajęciach. Jeśli dziecko bardzo chce iść na karate czy jeździć konno, dajmy mu tę możliwość. To, co ważne, to by grafik zajęć dziecka wynikał z zainteresowań jego, a nie niespełnionych marzeń rodziców. Po drugie, znajdźmy równowagę pomiędzy dodatkowymi zajęciami a czasem na zabawę. Nadmiar bodźców może spowodować zagubienie się dziecka, które nie będzie wiedziało, co tak naprawdę je interesuje. Zamiast tego dajmy dziecku szansę na zabawę taką, na jaką ma ochotę i na samodzielne odkrywanie świata. To chyba najlepsze, co możemy dla niego zrobić.

Tyle kół ma samochód. WSPÓLNIE SPĘDZANY CZAS

Po raz kolejny muszę zauważyć ten niepodważalny fakt, że to Ty rodzicu jesteś dla swojego malucha najlepszym przykładem. Zatem jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się kreatywności, to zademonstruj kreatywność na swoim przykładzie w codziennym życiu. Próbuj przy nim wykazywać twórcze i logiczne myślenie, przełamuj wyznaczone schematy. Przykładowo będąc w kuchni, dajcie ponieść się fantazji, wymyślając wspólnie kolację ze składników, które macie w lodówce. Świetnym pomysłem są również balonowe kreacje, kiedy stworzysz z długich balonów np. miecz dla swojego syna, a dla swojej ukochanej córeczki kolorowy kwiatek. Albo bez pompowania włożysz w środek drucik, połączysz to z opaską i okaże się, że królicze uszy gotowe ot, tak. A wieczorem, wspólnie z całą rodziną, przeprowadź ze swoimi dziećmi tańce w stylu mini disco lub karaoke. Dzieci, które obserwują swoich kreatywnych rodziców, angażują się w działania twórcze i częściej same podejmują się tego typu działań. Ja chcę być dobrą inspiracją dla moich dzieci, a Ty?

pixabay/ rodzina

W zapisie rzymskim wygląda jak litera V. ZADAWAJ PYTANIA

Pytania to zdecydowanie to, co pobudza wyobraźnię. Zadawaj zatem dziecku pytania szczegółowe, wymagające innej odpowiedzi niż “tak” lub “nie”. Razem zastanawiajcie się, co by było, gdyby… w domu mieszkał lew albo psy mówiły ludzkim głosem. Zachęcaj malucha również do znalezienia sposobu na poprawę danej sytuacji, np. “Jak możemy szybciej posprzątać bałagan?”; “Jak zanieść herbatę na stół bez rozlewania?”.

Umysł dziecka jest jak chłonna gąbka. Dlatego nie zdziw się, kiedy pewnego dnia to Twój podopieczny zacznie zasypywać Cię gradem pytań. Dziecko chętnie zadaje rodzicowi pytania, często pozornie niemające sensu w naszych, dorosłych oczach. Niech Cię to nie zniechęca. Wchodź w ten dialog, nie odpowiadaj zdawkowo. A kiedy nie znasz właściwej odpowiedzi, nie czuj się skrępowany. Po prostu się do tego przyznaj i powiedz, że jak tylko będziecie mogli, poszukacie odpowiedzi razem. Maluchy są niezmiernie ciekawe, nie oceniają odpowiedzi rodzica, a każda nowa informacja to okazja do zadania następnego pytania. Jeśli widzimy, że dziecko jest zafascynowane jakimś zagadnieniem, możemy je wspólnie zbadać – obejrzeć film związany z tematem, przeczytać fragment książki, a nawet poszukać odpowiedzi w terenie. Nie chodzi o samą „prawidłową” odpowiedź, ale o proces poszukiwania i wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Kto wie, może jakiś temat zafascynuje je na dłużej?

Pająki mają tyle par odnóży. PRZEŁAM KONWENCJĘ

Zapewne zauważyłaś już, że moja numeracja jest nieco… niekonwencjonalna. Właśnie o to chodzi. Choć może nie jest to przejrzyste, to przynajmniej pobudza do myślenia i wprowadza element zaskoczenia.

„Kreatywność to wypadkowa wyobraźni, wiedzy i chęci rozwiązania danego problemu.”

Zabawa z dzieckiem może polegać na tym, żeby dowiedzieć się lub wymyślić jak najwięcej opcji. Na przykład w trakcie zabawy zapytaj dziecko jak zmienić kawałek tektury w ciekawy przedmiot (niech wymyśli coś samo, może domek dla lalek lub teleskop?). Chwal przejawy kreatywności.

Rozwijanie kreatywności dziecka to także uczenie go otwartości, tolerancji i kwestionowania utartych stwierdzeń. Ważne jest także wychodzenie poza narzucone schematy myślowe. W ten sposób dziecko ma możliwość wyrobić sobie samo opinię na dane tematy, a w przyszłości nie będzie myślowo zależne. Będzie samo warunkowało swoją hierarchię wartości, nie opierając ważnych decyzji na opiniach innych ludzi.

Tyle kręgów ma odcinek szyjny kręgosłupa. NIE POPRAWIAJ, WIĘCEJ CHWAL

pixabay/ zabawa

Przede wszystkim starajmy się  motywować nasze pociechy do działania, unikajmy nadmiernej krytyki, która negatywnie wpływa na dziecko. My, rodzice często chcemy, by nasz malec odniósł sukces, najlepiej szybko. Dlatego bywa, że poprawiamy go, doradzamy jak byłoby lepiej. Badania pokazują jednak, że dzieci są mniej kreatywne, jeśli narzuca im się lepsze rozwiązanie. W młodym wieku do każdej prawdy należy dochodzić stopniowo, w określonym tempie. A już na pewno nie porównuj swojego dziecka do rówieśników (bo przecież syn Kasi już to umie) i nie popędzaj go w zdobywaniu umiejętności.
Zatem, zamiast poprawiać, zadajmy pytanie: A jak jeszcze inaczej można rozwiązać ten problem? Jak jeszcze można narysować tego lwa? Czego tu może brakować?

Kreatywny umysł potrzebuje czasu, swobody działania, pozytywnych emocji i poczucia akceptacji.

Kiedy nadarzy się okazja, chwal swoje dziecko i mów do niego jak najczęściej: „super pomysł”, „fantastyczne rozwiązanie”, „wooow, jak to zrobiłeś?”, „sam to wymyśliłeś?”, „rewelacyjny pomysł, nauczysz mnie tego?”. Niech Twój maluch wie, że każdy jego pomysł, jest godny zainteresowania. Nawet jeżeli nieborak popsuje element dekoracji domu, zapaskudzi podłogę, zniszczy zabawkę, bo były mu potrzebne akurat te części lub zrobi coś, co w pierwszej chwili może Cię zdenerwować, nie daj się ponieść złym emocjom. Zamiast od razu mówić: „Dlaczego to zrobiłeś?!”, spróbuj zapytać: „Czy przeprowadzasz jakiś eksperyment?”, „Czy wynikło z tego coś ciekawego?”. Postaw się na miejscu swojego malucha. Staraj się nagradzać go dobrym słowem, przybij piątkę, pokaż mu jasno, że cieszy Cię jego twórczość. A będzie się czuł, jakby właśnie dostał Nagrodę Nobla i na pewno na tym nie poprzestanie!

Ułożona w poziomie daje symbol nieskończoności. SAMODZIELNOŚĆ

Dlaczego nie pozwalamy naszym dzieciom na samodzielność? Najczęściej uważamy, że my zrobimy to szybciej i lepiej. Poza tym brakuje nam czasu i cierpliwości albo tłumaczymy sobie, że przecież jest jeszcze „takie małe”, więc ma czas na naukę robienia wszystkiego po swojemu. Tymczasem przez takie nasze, rodzicielskie hamowanie potencjału dziecka tracimy więcej, niż zyskujemy. Nasze dziecko nabierze nawyku szukania pomocy u dorosłego przy każdym problemie, z jakim się zetknie, będzie bezradne i często będzie zwalało winę na innych. Pozwól maluchowi na podejmowanie prostych decyzji, na przykład w kwestii obiadu lub weekendowego wyjścia. W ten sposób zachęcisz dziecko do niezależnego myślenia, które jest ważnym aspektem kreatywności. Będzie ono potrafiło odważnie wyrażać swoje zdanie, a poza tym będzie bardziej koleżeńskie i chętne do niesienia pomocy innym.

pixabay/ jenga

A kiedy gracie w coś razem nie ma potrzeby pokazywania od razu wszystkich możliwości zabawy, gdyż w rozwijanie kreatywności wpisane jest popełnianie błędów. Dziecko uczy się na własnym doświadczeniu na zasadzie prób i błędów. Pozostawmy podopiecznym możliwość samodzielnego okrywania świata i możliwości na wymyślanie nowych kombinacji zabaw.

Tyle miesięcy najczęściej trwa ciąża. ZADBAJ O WŁAŚCIWE OTOCZENIE

Niech Twoje dziecko ma własny kącik, który ma zdefiniowane przeznaczenie – do zabawy. Pilnuj, by w otoczeniu malucha znajdowało się wiele przedmiotów pobudzających jego wyobraźnię – najlepsze są klocki, kredki i książki.

Z tym numerem na koszulce gra na boisku G. Krychowiak. ANGAŻUJĄCE ZABAWY

Ojej tu można by pisać i pisać. Chodzi głównie o to, by zabawy nie były konwencjonalne. Niech odkrywają nieznane, pobudzają do myślenia, będą pełne ruchu i angażują zmysły.

Mój mąż ostatnio wymyślił fajną zabawę w statek i piratów. Wziął zwykły koc i nadał mu miano okrętu, dzieci są piratami i nawet nie wiecie, jak ciekawy może być taki domowy ocean. Sami wymyślili, że będą łowić rybki, rzucać kotwicę, przeskakiwać przez wodę itd. To naprawdę świetna zabawa, a do tego czasochłonna. Równie dobrze można stworzyć domek z krzeseł czy zamiast kupować gotowy, zaangażować dziecko w zrobienie stroju na bal przebierańców.

pixabay/ dziecko

Choć zdaje mi się, że już wiele zostało napisane, to daję Ci jeszcze kilka gotowych pomysłów jak zorganizować ciekawy czas z dzieckiem:

 • Czytaj dziecku książeczki – rozmawiajcie na temat uczuć bohaterów lub tego, co może wydarzyć się w kolejnym rozdziale.
 • Zacznij razem ze swoim dzieckiem tworzyć najbardziej zwariowane historie. Kiedy jest jeszcze małe, opowiadaj mu jak najczęściej bajki pełne szczegółów, pobudzając jego wyobraźnię. Nie ograniczaj się jedynie do czytania. Opowieści, które nie bieżąco tworzysz dla swojego dziecka, mają dla niego największą wartość. Z czasem zobaczysz, że Twój maluch sam będzie dopowiadał nowe, niesamowite zakończenia Waszych wspólnych opowieści.
 • Baw się z dzieckiem w teatr, wymyślajcie różne scenariusze, postacie, scenografie.
 • Nie unikaj zabaw wymagających zabrudzenia się lub zrobienia bałaganu. Farby, kredki, wycinanki, zabawa z mąką, gliną, masą plastyczna – dzieci to pokochają.
 • Zagrajcie w grę, której celem będzie wymyślenie jak największej liczby zastosowań dla konkretnej rzeczy, np. dla nożyczek, poduszki, czy cytryny. Kto wymyśli więcej zastosowań, wygrywa. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej grze zwycięzcą będzie Twoje dziecko i wcale nie będziesz musiał dawać mu forów.
 • Zróbcie coś z niczego. Zapytaj dziecko dla przykładu, w jaki sposób w pokoju może pojawić się kotek? Jedna osoba może zacząć miauczeć, a druga na czworaka ocierać się o czyjąś nogę.
 • Pobawcie się w kuchni. Ozdabiajcie ciasteczka, przygotowujcie soki, koktajle; a z niejadkami zróbcie kanapki zdobione buźkami, z czego się tylko da, warzyw, serów, owoców.
 • Wyjdźcie na spacer. Połączcie to z zabawą w detektywów czy zbieraniem rzeczy, które posłużą do zabawy w domu z kartami pracy (jesień jest do tego stworzona!)
 • Zasiądźcie przy stoliku, by wypełnić kolorowanki, zorganizować gry logiczne, np. sudoku czy kółko i krzyżyk, rysujcie, zróbcie laurkę dla kogoś bliskiego.
 • Bawcie się przy muzyce. Udawajcie różne postaci, w które można się wcielić: np. pana tańczącego w ciasnym autobusie albo zająca uciekającego przed psem. Pole do popisu jest szerokie.
 • Wyjdźcie z domu na warsztaty. Wszelkie pomysły mile widziane, zwłaszcza że coraz więcej takich propozycji można znaleźć w naszych miastach czy gminach. Tu duże znaczenie odgrywa aspekt spotkania z nowymi ludźmi.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe, mądre i … kreatywne. Co to znaczy? Kreatywne dziecko potrafi stworzyć nowe idee, czyli umie zrobić coś po swojemu, nawet bez wskazania sposobu. Umie samo coś zorganizować, rozwiązać problem, wymyślić zabawę, lepiej dogadywać się z innymi osobami. Umie wykorzystać posiadaną wiedzę. Taki malec wie też, że do celu może dojść różnymi drogami. Ty możesz mu w tym pomóc, więc do dzieła!

OPCJA DLA CIEBIE

Wymyśl 7 zabaw kreatywnych, które zaciekawiłyby Twoje dziecko. Przez kolejny tydzień postaraj się realizować po jednej dziennie.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

113 Replies to “KREATYWNIE! Jak rozbudzić twórcze myślenie w dziecku.”

 1. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me. Great job.

 2. I am also commenting to let you know of the great encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have men and women really easily have an understanding of selected hard to do subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the interesting, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 3. I wanted to post you that tiny remark to say thanks a lot over again just for the pleasant secrets you have featured in this case. It was really shockingly open-handed with you to grant publicly just what many of us might have offered for an ebook to generate some dough for themselves, mostly now that you might have tried it in case you desired. These secrets as well served to be a good way to fully grasp that other people online have the identical fervor much like my personal own to know the truth more regarding this matter. I am sure there are numerous more pleasant periods ahead for individuals that find out your blog post.

 4. Thank you for each of your hard work on this web page. My aunt really likes going through investigations and it’s really obvious why. Most of us learn all of the lively method you offer practical strategies through this web site and even increase participation from some other people on the issue so our favorite girl is in fact learning a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always doing a really good job.

 5. I really wanted to post a quick note to say thanks to you for the pleasant solutions you are sharing here. My prolonged internet lookup has finally been paid with professional insight to share with my friends and family. I would point out that most of us visitors are undeniably fortunate to exist in a perfect place with so many outstanding people with interesting secrets. I feel somewhat happy to have encountered your webpage and look forward to so many more excellent moments reading here. Thanks once again for all the details. https://bronchitismed.com best medicine for bronchitis

 6. My coder is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites
  for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated! http://herreramedical.org/vidalista

 7. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually
  something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking
  forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!
  0mniartist asmr

 8. Nice weblog here! Also your website lots up fast! What host
  are you the usage of? Can I get your associate hyperlink in your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol 0mniartist asmr

 9. naturally like your web site however you need to check the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I
  in finding it very bothersome to inform the reality however I will surely come
  back again. asmr 0mniartist

 10. Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this web site,
  and paragraph is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these types of posts.

  asmr 0mniartist

 11. certainly like your website however you need to test the spelling
  on quite a few of your posts. A number of them are rife with
  spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless
  I will definitely come again again. asmr 0mniartist

 12. wonderful post, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector do not understand this.
  You must proceed your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 13. Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read!

  I’ve saved your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 14. My brother recommended I might like this website.

  He was totally right. This post truly made
  my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 15. Spot on with this write-up, I actually believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read
  through more, thanks for the info!

 16. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you
  command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *