JAK ROZMAWIAĆ, ŻEBY SIĘ DOGADAĆ !?

Czy możesz powiedzieć, że Twój związek jest idealny? Często z ukochanymi osobami toczymy wiele kłótni i bojów. O rzeczy drobne, ale i o sprawy dla nas wielkiej wagi. Nie potrafimy się zrozumieć, ustąpić i przyjąć tego, co chce nam dać druga strona. Niestety te spory i kłótnie mogą zaprowadzić nas na manowce, z których ciężko wypłynąć. Narzekamy, że coś się psuje i nie mamy na to wpływu. Czy na pewno? Jestem zwolenniczką stwierdzenia, że wina zawsze leży po dwóch stronach. Może nie jest to 50/50, lecz pewien procent mnie i moich zachowań zawsze wpływa na tę drugą ukochaną osobę i jej odczucia.

Zapytasz: co więc zrobić, jak sprawić, żebyśmy się lepiej dogadywali? Za chwilkę odpowiem.

Pozwól, że przytoczę najpierw pewien krótki list:

“Cześć Kochana!

Ania jest już pół roku na świecie, a ja chodzę coraz bardziej zdołowana. Mała jest oczywiście cudna! Zaczynamy rozszerzać dietę (nawet wychodzi), zabawnie pełza i udaje foczkę. Gaworzy tak dziarsko, że czasem nie mogę powstrzymać się od śmiechu. Jednakże kilka dni temu zaczęła częściej przebudzać się w nocy i to z dużym płaczem. Ciężko mi ją odłożyć do łóżeczka, a w naszym łóżku, to ja nie umiem z nią dobrze spać. To chyba zęby… Wstaję bladym świtem jak zombie. Wtedy się zaczyna. Mój Mareczek budzi się z uśmiechem i oznajmia, jak to wspaniale Ania dziś spała, a mnie krew zalewa. Umówiliśmy się, że skoro on chodzi do pracy, to ja opiekuję się dzieckiem w nocy. Niestety nie mogę liczyć na wielką zmianę, bo nawet w weekendy już się nie budzi, gdy Mała płacze. A mi jakoś tak głupio go budzić, bo przecież umiem dać sobie radę z dzieckiem. Jednak złość we mnie narasta. Dalej w ciągu dnia też nie jest łatwo, bo całe dnie jesteśmy praktycznie same. Już mamy swój rytm, ale nie mam czasu na odpoczynek, bo albo idziemy na spacer, albo trzeba zrobić obiad czy posprzątać. Kiedy mąż wraca z pracy chwilkę zajmuje się Aneczką, ale później chce zjeść obiad i mówi, że jest “styrany” więc idzie wyłożyć się na kanapie. Staram się to rozumieć, ale czy on nie może spróbować pomyśleć też o mnie? Że ja też mogę być zmęczona? Że potrzebuje wyrwać się z domowego marazmu? Że chcę spędzić z nim, chociaż kilka chwil sam na sam, żeby się wygadać? On też ma do mnie wiele pretensji. Kłócimy się w kółko, już nawet nie wiem o co. Nie umiem go często chwalić, fakt, ale czy jego zasługi są jakieś wielkie? Już się nawet nie całujemy, bo nie ma czasu… A może chęci? Sama nie wiem… A on się wkurza o byle co.

Powiem Ci, że marnie się czuję. Zastanawiam się cały czas co z ty zrobić. Czy po prostu zaakceptować to, jak jest i dać sobie spokój z wyrzutami czy jeszcze coś da się z tym zrobić?

Proszę, odpisz! Choć nie mam czasu dzwonić, czuję, że jesteś jedyną osobą, której mogę się wygadać.

Całuję… Kasia”

Kiedy dziecko przychodzi na świat, wiele się zmienia. Niektórzy twierdzą, że ich świat wywraca się do góry nogami. Faktycznie, już nic nie będzie takie samo. Jest Was więcej i trzeba rozszerzyć swoje serce o kolejne uczucia. Do tego hormony wariują. Jest ktoś, kim musisz się zaopiekować, a nie do końca może potrafisz odpowiedzieć na jego potrzeby. Istny rollercoaster, gdzie radość i szczęście łączy się z bezsilnością i zmęczeniem. Często na tym wszystkim najwięcej traci Twój związek, ponieważ całe rozdrażnienie przelewasz na partnera. Jednak czy tak powinno być? Przecież on jest kimś, kto był jeszcze przed chwilą całym Twoim światem. On chce być dla Ciebie (dla Was) zawsze i ciągle. To w nim się zakochałaś i postanowiłaś powierzyć mu życie swoje i dzieci. Zrozum, że dla niego to też może być trudna sytuacja i wielu rzeczy po prostu nie rozumie.

Zatem trzeba jakoś się porozumieć. Ale… Jak tu mówić o normalnej poważnej rozmowie skoro my ciągle się sprzeczamy, kłócimy i warczymy na siebie?

“Nie chodzi o to, czy się sprzeczacie, ale o to, jak to robicie” – mówi światowej sławy ekspert w kwestii związków, dr John Gottman. Człowiek ten obserwując zmagania wielu par, odkrył 4 JEŹDŹCÓW APOKALIPSY. Takim mianem nazwał 4 zachowania, których powinniśmy unikać przy kłótniach, bo mogą być zabójcze dla związku.

pxhere/argument

Oto one:

1. KRYTYCYZM

Zadaj sobie pytanie: Jak często w swoich wyrzutach używasz słów “Ty zawsze” albo “Ty nigdy”? Trzeba mówić jasno i wyraźnie o tym, co nam się podoba lub nie oraz o swoich oczekiwaniach, bo to służy rozwojowi relacji. Jednak jest bardzo cienka granica między wyrażaniem potrzeb a krytykowaniem czyjegoś zachowania. Mówienie o problemach skupia się na wydarzeniach lub zachowaniach, które chcielibyśmy zmienić. Krytykowanie zaś atakuje osobowość partnera.

Spróbuję to pokazać na przykładzie Kasi, która napisała do mnie list. Ona chciałaby spędzać czas z mężem, mieć go trochę dla siebie, bo czuje się zmęczona  i poirytowana ciągłym siedzeniem w domu i opieką nad dzieckiem. Może przekazać to mężowi na dwa sposoby:

DOBRY “Chcę byśmy częściej wychodzili razem z domu. BRAKUJE MI rozmowy z Tobą i czasu sam na sam.”

OBWINIAJĄCY: “Nigdy nie wychodzimy z domu, bo zawsze jesteś tak zmęczony i niechętny. W ogóle nie dbasz o to, czego ja chcę”.

2. OBRONA

Chyba najbardziej instynktowną odpowiedzią na czyjś atak i zarzuty pod moim adresem jest tłumaczenie się albo przysłowiowe odbicie piłeczki. “To nie moja wina”. No tak, przecież wszystko inne jest winne, ale na pewno nie Ty. Faktycznie czasem może tak być, ale reagując w ten sposób, pokazujesz, że nawet nie chcesz zastanowić się nad swoją rolą w tym problemie, tylko zrzucasz odpowiedzialność na coś lub kogoś innego. To może frustrować druga osobę, ponieważ czuje się niewysłuchana, zwłaszcza jeśli ta kwestia pojawia się w Waszych sprzeczkach nie pierwszy raz. Postawa obronna występuje również, gdy w odpowiedzi na słowa partnera wyrażające jakiś zarzut, odpowiadasz rewanżem. Dla przykładu, gdy Marek wraca z pracy, szuka czegoś do jedzenia w lodówce i z irytacją oznajmia, że Kasia znów zapomniała kupić żółtego sera. Na to ona momentalnie wyrzuca mu, że on miał wyrzucić śmieci, kiedy szedł do pracy.

Jak więc odpowiadać? Spróbuj wziąć na siebie odpowiedzialność i jeżeli Twój partner daje Ci znać, że coś, co robisz, denerwuje go, zastanów się, czy być może nie ma racji i co takiego robisz, że jest to problemem dla niego. Może to zupełnie zmienić wasze relacje.

3. POGARDA

To jedno z najgorszych uczuć, jakie może zaistnieć w relacji. Kiedy zaczynasz odczuwać pogardę wobec swojego partnera wiedz, że to może być początek końca. Wszyscy czujemy złość, która czasem może przerodzić się w gniew, ale kiedy w tych trudnych sytuacjach jest nam już obojętne, co czuje druga strona, możesz być pewna, że nie jest dobrze. Tym bardziej, kiedy nie możesz powstrzymać się od obraźliwych wyzwisk, czy przykrych komentarzy, jesteś sarkastyczna lub po prostu go przedrzeźniasz, by pokazać jego głupotę, może to być właśnie pogarda. Ja sama lubię droczyć się z moim mężem w takich chwilach, ale staram się robić to lekko i zabawnie, to moja reakcja na zaistniały problem. Jeśli jednak Ty drażnisz się z nim, bo chcesz go zranić, to źle to wróży.

Rozwiązanie: Nie skupiaj się, na rzeczach, których w nim nie lubisz, a staraj się zauważać jego zalety. Pomyśl o tym, co dobrego wnosi on do Waszego związku i przypomnij sobie te cechy, które Cię w nim ujęły, kiedy się poznaliście. A przede wszystkim nie bądź przykra ani też wulgarna. Zachowaj kobiecą delikatność i ucz się taktu, a kiedy trzeba, przeproś, że się zagalopowałaś – to pierwszy krok do sukcesu.

4. IZOLOWANIE SIĘ

W tej sytuacji osoba, słysząc negatywne słowa pod swoim adresem, odcina się od nich. To zero reakcji albo pojedyncze odpowiedzi. Według badacza to zjawisko jest częstsze u mężczyzn. Ciężko jednak dogadać się z osobą, która ignoruje nasze słowa, jakie by nie były. Często takie osoby potrzebują chwili, by przegryźć w sobie usłyszane zarzuty. Kluczem do porozumienia w takiej sytuacji jest zdobycie się na powiedzenie, np. “Dotknęły mnie Twoje słowa, ale nie mogę w tej chwili o tym rozmawiać. Potrzebuję nieco czasu, by się uspokoić i obiecuję, że wrócimy do rozmowy, gdy się lepiej poczuję.”. I od razu wiadomo, o co chodzi, nie odbijając się boleśnie od ściany milczenia.

Pamiętaj, żeby nie odkładać wyjaśnień na dużo później. Kłóć się na bieżąco. Nie pozwalaj drobiazgom rosnąć. Według Gottmana największe szanse na  sukces mają pary o „niskim punkcie zapalnym”. Te, które szybko dają sobie znać, że coś szwankuje w relacji, i robiąc to, szukają wspólnie rozwiązania, a nie próbują się nawzajem zniszczyć. Pytanie, jak i kiedy poszukać tego rozwiązania?

Tym razem chcę zwrócić Twoją uwagę na coś, co pomogło mnie samej wiele zmienić. Często w małżeństwach przestajemy się dogadywać, kiedy pojawia się nowy członek rodziny, tak też było i u mnie. Kiedy rodzi się dziecko, jest mniej czasu dla siebie i faktycznie niedospanie i codzienna troska o nasze maleństwo może być dodatkowym wyzwalaczem wielu sprzeczek. Wtedy w sposób szczególny należy zaopiekować się związkiem, żeby Twój mężczyzna nie poczuł, że przez dziecko coś stracił, poszedł w odstawkę, już Cię nie interesuje. Również, żebyś Ty miała poczucie, że nadal jesteś kobietą swojego mężczyzny, a nie tylko matką i kurą domową. Należy przede wszystkim znaleźć CZAS DLA SIEBIE NAWZAJEM. Być może unikacie spotkań, bo każde prędzej czy później kończy się kłótnią, ale…

CO ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ DOGADAĆ? ZACZĄĆ GADAĆ!

Najbardziej deficytowym towarem w naszych relacjach jest, moim zdaniem, ROZMOWA. Ale nie taka byle jaka, o pieluchach, kolorze kupki, lubianym serialu czy co zrobić jutro na obiad. Raczej ta szczera, która gasi konflikty i motywuje do działania, która wyzwala iskry miłości i sprawia, że dzień staje się lepszy. Kiedy mówimy do siebie o sobie i swoich potrzebach świat się zmienia. Cieszę się, że u nas w małżeństwie raz w miesiącu poświęcamy konkretny czas na odłożenie wszystkiego i skupieniu na tym, co mówi do mnie ta druga strona. To bardzo dużo w nas zmienia i widzę konkretne efekty naszego DIALOGU.

DATA takiego naszego “spotkania” przeważnie oscyluje wokół miesięcznicy naszego ślubu. To pozwala nam zachować pewną regularność i przypomina, że wierność z przysięgi, którą sobie składaliśmy przed Bogiem, polega przede wszystkim na tym, żebyśmy cały czas poznawali siebie i byli na bieżąco we wzajemnych uczuciach i opiniach.

MIEJSCE – dom, ponieważ zawsze robimy to, kiedy dzieci śpią. Jednak jeśli masz możliwość to najlepiej wyjść z domu. Pójść na spacer, do parku, gdzieś, gdzie nie wszystko będzie Ci przypominało o trudach Twojej codzienności. Oderwać się od świata, w którym żyjesz, by wszystko spokojnie i klarownie wyjaśnić.

START – Rozpoczynamy od modlitwy do Ducha Świętego, gdyż wychodzimy z założenia, że bez Ducha nie jesteśmy w stanie się zrozumieć i dogadać. To On otwiera nasze serca na krytykę i jest katalizatorem dobrych zmian w naszym małżeństwie.

MONOLOG– Następnie mówimy sobie nawzajem po 5 komplementów. Nie takich od niechcenia, np. jesteś przystojny, dobrze gotujesz, jesteś wytrwały itp. Tylko opowiadamy sobie o konkretnych sytuacjach, w których ukochana osoba nam zaimponowała i wywołała pozytywne myśli w ostatnim czasie. A po tych wszystkich słodkich słowach przychodzi czas na trochę goryczy – nad czymś trzeba pracować. Szukamy w pamięci JEDNEJ, konkretnej rzeczy/cechy, która nam przeszkadza, która wywołuje w nas złość czy rozdrażnienie. Żadne z nas nie komentuje ani nie usprawiedliwia swojego zachowania, tylko przyjmujemy to, co czuje i myśli druga osoba – to bardzo pouczające, zwłaszcza w ćwiczeniu pokory.

DYSKUSJA – Następnie rozpoczynamy rozmowę. Ona też składa się z etapów i konkretnych kwestii.

1. JA I TY– tu skupiamy się na naszych radościach i smutkach. Na tym, co jest dla mnie w tej chwili największym problemem i obawą, a co wyzwalaczem radości. W jakim miejscu jesteśmy jako małżeństwo i co można zrobić, żeby było lepiej. Jakie mamy pragnienia w stosunku do siebie nawzajem oraz co jest dla nas najważniejsze w danej chwili. Czy mamy taką samą hierarchię wartości i czy nasze małżeństwo płynie na wspólnej fali, czy gdzieś się może rozmijamy. Uczymy się też mówić o naszym akcie małżeńskim – czy jest on obowiązkiem, czy radością. W jakim stopniu umiemy otwierać się na siebie w tej dziedzinie.  Czy umiemy rozmawiać o tym, jak właściwie i nieegoistycznie podchodzić do naszej wzajemnej intymności.

2. MY I NASZE DZIECI – czy odpowiedzialność i  trud w wychowaniu rozłożony jest równomiernie na oboje z nas. W jaki sposób możemy sobie nawzajem pomagać w tych obowiązkach. Czy nasze metody wychowawcze są spójne i klarowne w odpowiednich sytuacjach życiowych. Jaka atmosfera panuje w naszym domu, czy nie brakuje w nim miłości i wyrozumiałości. Czy umiemy zachęcać i dopingować nasze dzieci. Czy umiemy wyważyć to, co istotne i to, co mało ważne, gdy czegoś od nich wymagamy. Czy dajemy im czas zarówno na naukę, jak i na zabawę. Czy znamy przyjaciół dzieci i czy wiemy co aktualnie przeżywają. Czy mają swoje obowiązki, ale i prawo głosu. Jak my się czujemy w całym procesie wychowania.

3. MY I INNI LUDZIE – opowiadamy o ważnych dla nas relacjach. Czy wszystkie relacje są zdrowe i zajmują odpowiednie miejsce w naszym małżeństwie. Rozmawiamy tu o naszej pracy, związanych z nią radościach i troskach. Zadajemy sobie pytania o zaangażowania w życie “pozadomowe”. Czy jesteśmy obojętni na potrzeby innych, czy wychodzimy z inicjatywą i jesteśmy wsparciem dla pojedynczych osób albo grup społecznych. Jeśli tak czy nasza rodzina czegoś na tym nie traci?

4. MY I NASZ BÓG – Określamy stan naszego ducha, podejście do modlitwy oraz sakramentów. Czy staramy się odczytywać wolę Bożą względem naszego życia i z ufnością ją przyjmować. Czy modlimy się za siebie nawzajem. Na jakim miejscu w naszym życiu jest wiara i ewangelizacja.

POSTANOWIENIE – Przeważnie taka rozmowa zajmuje nam około godziny, ale jeszcze nie zdarzyło się, żeby nie miała konkretnych owoców i nie wpłynęła pozytywnie na nasze życie rodzinne. W tym celu staramy się też zawsze określać konkretne ZADANIA NA KOLEJNY MIESIĄC. Wspólne dla naszej dwójki bądź indywidualne. Nie trudne, ale raczej osiągalne i mierzalne, które wniosą widoczną zmianę w nas samych.

Naprawdę WARTO znaleźć ten czas, żeby obgadać podstawowe filary małżeństwa. Być może zdarzy się tak, że macie odmienne zdanie na temat wychowania, albo do tej pory nie udało Wam się pogadać o akcie małżeńskim. Każda wiedza jest niezbędna, by uczyć się nowych rzeczy. A tym bardziej, jeśli chodzi o wzrost i rozwój Waszej relacji. Spróbuj, a nie pożałujesz… Ja dałam Ci gotowy przepis.


Receptą na udane małżeństwo wg dr Gottmana jest świadomość łączącej partnerów więzi. W chwilach kryzysu małżonkowie nie walczą ze sobą, raniąc się i poniżając, ale idą na kompromis, po to, by jak najszybciej zakończyć konflikt. Prof. Gottman jest zdania, że kłótnie (twórcze konfrontacje) są potrzebne, ponieważ nadają związkowi dynamikę, nie pozwalają na zaleganie urazów i niechęci, a świadomość wspólnej odpowiedzialności za małżeństwo jeszcze mocniej łączy partnerów.

Nie każdy to potrafi. Czasami bywa tak, że nie umiemy zakomunikować NASZYCH POTRZEB w sposób jasny i klarowny, uciekamy przed szczerą rozmową. A każda próba pogadania kończy się na wyrzutach i morałach pt. “co Ty powinieneś zrobić”. Ciągle czegoś oczekujemy, nie biorąc pod uwagę tego, że druga strona może wcale nie umieć tego wykonać albo po prostu w tej chwili nie ma na to sił czy chęci. I koło się kręci, nakręcając coraz to nowe sprzeczki. Kłócimy się i niestety często w tych naszych kłótniach gubimy “złoty środek”.

Dlatego zachęcam Cię do konkretnej, systematycznej ROZMOWY, która może być jedynym miejscem i czasem walki o miłość i jedność Waszego związku.  

OPCJA DLA CIEBIE

Pomyśl o swojej reakcji na kłótnie, może to któraś z wymienionych 4, a może mix każdej po trochu? Później umów się z ukochanym na rozmowę i podczas niej powiedz mu o tym, co przemyślałaś, wyciągnijcie wspólne wnioski i stwórzcie postanowienie, które wzmocni Waszą relację.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

188 Replies to “JAK ROZMAWIAĆ, ŻEBY SIĘ DOGADAĆ !?”

 1. Dzięki Natalka za ten tekst! Poruszył moją głowę do myślenia nad samą sobą i relacją z moim Mężem. Umiejętność dobrego kłócenia się to sztuka, która wymaga ogromnej pracy, ale wiem, że warto o to walczyć. Twój tekst uświadomił mi to po raz kolejny.

 2. Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?

  I’m glad to seek out so many helpful info right here within the
  publish, we need work out more techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 3. My spouse and i still can’t quite believe that I could
  end up being one of those reading the important recommendations found on your web blog.
  My family and I are truly thankful for the generosity and for presenting me the possibility to
  pursue my own chosen profession path. Thank you for the important information I acquired from your web page.

  Feel free to surf to my web site – https://fitnessketodiet.net/

 4. You actually make it seem so easy with your presentation however
  I find this topic to be actually one thing that I think
  I’d by no means understand. It sort of feels too complicated and very vast for me.
  I’m looking ahead in your subsequent post, I’ll try
  to get the dangle of it!

 5. Greate post. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hey there, You’ve done an excellent job.
  I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to my friends.

  I am confident they’ll be benefited from this website.

  Take a look at my web page: Super Keto Max Review

 6. This is the right website for anybody who hopes to
  understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that has been written about for ages.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 7. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 8. Howdy, I do believe your site might be having internet browser compatibility issues.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E.,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Aside from that, great website!

 9. Hi. I have a blog which i installed wordpress. So far so good. Except that wordpress stats shows me the visits and i want it to show how many visitors visited my blog. Can anyone help me? Thanks a lot..

 10. trying to determine whether my company blog should be housed on corp. website or using different platform like Blogspot? The goal is to drive as much qualified traffic to the “new” corp. website as possible. Also, what would be better from an SEO perspective?.

 11. I know that there are countless plug-ins designed to make the comments do-follow, but I’m looking for something that will make the links in the blog-posts themselves do-follow. Please include a link or detailed instructions on how to do this. Thanks!. Do you have any examples of themes that you know for a fact have do-follow links in the posts? I’m having a hard time finding good information about this by searching..

 12. Thanks for your own work on this website. My mum take interest in setting aside time for research and it is simple to grasp why. We notice all relating to the powerful way you provide very helpful tips and hints via your website and therefore strongly encourage response from visitors on this subject matter while our own simple princess is without a doubt studying so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a tremendous job.

 13. hello everyone. I am planning to start a website with my partner in Australia. But now, later, we get know that a website with the same concept is already exist in UK and they have patent themselves. so does this can cause us a problem. second thing is how we can set the term and conditions and privacy policy. I would be very grateful for your response. thank you.

 14. Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render worthwhile tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job.

 15. Thanks for your own labor on this web site. My mother take interest in participating in research and it is simple to grasp why. My spouse and i notice all regarding the powerful way you produce useful thoughts via your website and in addition recommend response from the others on this subject then our own princess is undoubtedly studying a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a terrific job.

 16. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all. However imagine
  if you added some great pictures or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips,
  this blog could certainly be one of the very best in its field.
  Amazing blog!

 17. Heⅼlo there! Thіs poѕt couldn’t be writtеn any better!

  Reading throսɡh tһis post reminds me of my old room mɑte!
  He alwaʏs kept chɑtting about this. І will forward this paցe to him.
  Ⲣretty ѕure he will have a good read. Thank you foг
  sharing!

 18. I was wondeгing if you ever thought of changіng the pagе layout of yߋur bⅼog?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you cⲟuⅼd a little
  more in the way of content so people could ⅽonnect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Mаybe you coᥙld space it out better?

 19. Great goods from yoս, man. I’ve take note your ѕtuff previouѕ to and you’re simplʏ
  too maցnificent. I really lіke what you’ve acquired
  riɡht here, certaіnlү like what you’re sayіng and the
  best way in ԝhich you say it. You are making it entertaining and yoᥙ stilⅼ take care
  of to keep it smart. I cаnt waіt to read far more from
  you. This is actually a wonderful site.

 20. І know this if off topiс but Ӏ’m looking into starting my own weblog and
  ԝas wonderіng wһat all is needed to get set up? I’m aѕsuming having a blog like yours woulⅾ cost
  a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sᥙre.

  Any suggestions or advіce would be greatly appreciated.
  Kudos

 21. It’s appropriate time to maқe a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I’ve read this put up and іf I could I want to recommend you few attentіon-gгabbing issues or suggestions.
  Mayƅe you can write subsеquent articleѕ referring to thіѕ article.
  I wish to read even more things approximately it!

 22. Amazing bⅼog! Do you have any helpful hints foг aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon bᥙt I’m a little lߋst on everything.
  Would you suɡgest stɑrting with a free platform ⅼike
  Wordpress or go for a paid ᧐ption? There are so many optiⲟns out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any ideas? Thanks!

 23. Hey excеllent blog! Does running a blog ѕimilar to
  this rеquire a large amount of worк? I have virtually no knowledge οf computer programming һoᴡeνer I
  had Ƅeen hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask.
  Thanks!

 24. Ⅴery good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own ԝebsitе soon but I’m a little lost on еverything.
  Woulɗ you suggest starting with a free pⅼatform
  like WordPress or go for a paid option? There are so many
  choices out there that I’m totally confused .. Any recommеndations?
  Aрpreciate it!

 25. Someone esѕentially assist to mаke severely articles I would state.
  Тhis is the very first time I freqսented your ԝebsite paցe and so
  faг? I surprised with the research you made to make this aсtual put up incredible.
  Fantastіc process!

 26. I’m еxtremely inspiгed together with yоur writing skills and also with the layout in yoսr blog.
  Is that this а paid topіc or dіd ʏou modify it yourself?
  Eitһer way keep up the nice higһ quality writing, it’s rare tо look a great
  weblog like thіs one nowadɑys..

 27. I’m іmpressed, I mᥙst say. Rarely do I encounter a bⅼоg that’ѕ equally educative and enteгtaining, and let me tell you,
  you һave hit the nail on the head. The issue
  is something that not enouɡh men and ѡomen are speaking intelligently about.
  I am νery hapрy I found this in my hunt for somеthing regarding this.

 28. Hello, Neat pоst. There is a problem wіth your wеb site in web explorer, would cһeck this?

  IE nonetheless іs the market chief and a huge
  part of other people will pasѕ over your magnificent writing due to
  this problem.

 29. ʏou are in reality a excellent weƄmaster.
  The site loading velocity is incredible. It seems
  that yοu’re doing any ⅾistinctive trick. Also, The contents are masterwork.
  you have done а greаt activity on this matter!

 30. Hey! Ꭲhis post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He alᴡays kept tаlking about this. I will forward this post
  to him. Pretty sure he will have a good read. Many thɑnks for sharing!

 31. It’s remarkable to pay a quick visit this wеb site and reaⅾing the views of all colleagues гegarding this
  piece of writing, while I am also кeen ⲟf getting know-һօw.

 32. Fantastic blog! Do you hаve any helpful hіnts for aspiring
  writers? I’m һoping to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you recommend starting with a
  free platform ⅼike WordPress or go for a paid option? Therе are so many choices out there that I’m totally cоnfused ..
  Any tips? Appreciɑte it!

 33. I ƅelieve that is among the such a lot important info for me.
  And і am glad reading your аrticle. But wanna statement on some general things, The website taste is wonderful, the articles is actսally excellent : Ꭰ.

  Just right job, cheers

 34. After Ι oriɡinally ⅼeft a comment I seem to havе clicked
  on the -Notify me when new commentѕ ɑre aԁded- checkbox and now every
  time a comment is added I recieve four emails with the exаct same comment.
  There has to be a way you аre able to remove me from that sеrvicе?
  Thanks!

 35. Ιt is the bеst time to make some plans for the future
  and it is time to Ƅe happy. I’ve learn this
  post and if I could I desiгe to recօmmend you sօme attention-graЬbing things or suggestions.
  Maybe you could write next articles regarding this artіcle.
  I want tⲟ read evеn more issues apprоximаtely
  it!

 36. Hеⅼlo would you mind stating wһich blog platform you’re using?
  I’m planning to staгt my own blog in the near future but I’m having a tough time cһoosing between BlogEngine/Wordprеss/B2evolᥙtіon and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogѕ and I’m looking for something unique.

  Ρ.Ѕ Ꮇy apologies for getting off-topic but I had to ask!

 37. Thanks for a marvelous posting! I ɡenuinely enjoyed
  reading іt, you’re a great author. I will ensure that Ι bookmark your blog and will eventuallу come back sߋmeday.

  I want to encourage that you continue youг great work, have a nice morning!

 38. Hi there would you mind sharing which blog
  platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m
  having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to
  ask!

 39. Yoս are so ɑwesome! I do not suppose I’ve truly reаd through a single thing like thаt before.
  So nice to discover another person with some genuine thoughts on this sᥙbject.
  Seгiouѕly.. thanks for starting this up. This website
  is something that’s needed on the internet, someone
  witһ a littlе originality!

 40. Do you mind if I գuote a couple of your articles as long
  as I ρrovide credit and sources back to youг weblog?
  My website is in the exact same area of interest as yours and mү սsers would truly benefit from a lօt
  of the information you provide here. Ⲣleɑse let me know іf this alright with yߋu.
  Many thanks!

 41. I’ve been ѕurfing օnline more than 2 hourѕ today, yet
  I never found any intеresting article liкe yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all websіte owners
  and blogɡers made good content as you did, the internet will be a lot more սseful than ever
  before.

 42. I am no longer sure where you’re getting your info,
  however good topic. I must sρend some time learning much more or
  understаndіng mοre. Thank you for magnificent
  information I uѕed to be seɑrching for this information for my mission.

 43. Dⲟ you have a spam issue on thіѕ site; Ι alѕo am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have
  developed some nice pгactіces and we are looking to swap solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if іnterested.

 44. Тoday, I went to the beach front wіth my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old ԁaughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the sһell to һer ear and screamed.
  Thеre was a һеrmit crab insiԀe ɑnd іt pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to
  tell someone!

 45. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but
  I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 46. It’ѕ remarkable to visit thіs website and reading tһe vіews of all colⅼeagues regarding this
  article, while I am also keen of getting қnow-how.

 47. Ⲩour style is uniquе in comparison to other people I have read stᥙff from.

  Mаny thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 48. I’m гeally enjoying the design and layout of your site.

  It’s a veгy easy on the eyes which maкes it much more pleasant for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your tһeme?

  Fantastic work!

 49. I was suggestеd this blog by my couѕin. I’m not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed
  about my difficulty. You’re amazing! Ꭲhanks!

 50. certainly liқe your web site however you need to take
  a ⅼook at the spellіng on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling isѕues and
  I to find it very troubⅼesome to teⅼl the truth then аgain I will definitely come again agaіn.

 51. Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!

 52. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due
  to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 53. I was excited to find this page. I need to to thank you for ones time for
  this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have
  you book-marked to look at new information in your web site.

 54. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues
  with your site. It appears like some of the text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This might be a problem
  with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 55. This is very interesting, You are an overly skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and stay up for in search of extra of your fantastic post.
  Also, I have shared your site in my social networks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *