JA SIĘ STARAM, A ONA TEGO NIE DOCENIA!

Pixabay/ Zirytowany męzczyzna

– Dlaczego nie możesz choć raz na jakiś czas powiedzieć mi czegoś miłego? Albo chociaż podziękować, zauważyć, jak się dla Ciebie staram. Innym, obcym ludziom, tak często mówisz dobre rzeczy. – wyrzucił z siebie ON

– Oj daj spokój. Czy to takie ważne? – zapytała zirytowana ONA

– Dla mnie tak. – krótko odpowiedział ON.

Docenianie jest w naszym szybkim życiu mocno niedocenione.

Wdzięczność. Uważność. Te rzeczy dodają związkowi wigoru, sprawiają, że partner ma pewność, że warto się starać. Najczęściej docenianie umyka nam w ciągłym biegu codzienności, przy wielu bieżących sprawach i problemach. Ciężko zauważyć nam zwykłe, proste rzeczy, które robi dla nas druga osoba. Przeważnie bierzemy to za jej obowiązek, który nie potrzebuje dodatkowego komentarza. Trudniej jest, kiedy okres zakochania i fascynacji tą drugą osobą zdaje się odchodzić w zapomnienie i to, co na początku nas zachwycało, już nie robi takiego wrażenia.

„Mam tak samo, jak Ty …” – mogę zaśpiewać, ponieważ mam problem z docenianiem swojego męża. Są chwile, kiedy to on mówi mi wprost, że tego potrzebuje, a ja do tej pory nie podjęłam żadnych konkretnych kroków, by to zmienić. Widzę, ile na tym traci nasz związek i chcę nad tym popracować. Podejmiesz to wyzwanie ze mną?

Doceniać to znaczy uznawać, szanować, respektować. Każdy związek ma na celu pokazanie ukochanej osobie, jak jest ważna, interesująca, potrzebna. Wdzięczność ma być właśnie takim słownym pokazywaniem, że ktoś jest dla nas naprawdę wyjątkowy. Pomyśl sobie, jak by to było, gdyby świat w ogóle nie miał kolorów, był czarno-biały. A każde słowo docenienia nadawało jednej rzeczy barwę. Tak właśnie jest ze związkiem. Istnieją sposoby, które nadają mu kolorów, a wdzięczność jest chyba najłatwiejszym z nich. Nie możemy przejść obojętnie wobec tej kwestii, bo ten znaczący element, a raczej jego brak, może osłabiać nasz związek. Kiedy czujemy się niedoceniani, tracimy energię i chęci, dopada nas smutek, irytacja, a nawet złość. W końcu możemy całkiem przestać się starać, a to nie wróży dobrze żadnej relacji. A przecież każda rzecz, która może budować miłość, powinna nas zainteresować. Zatem jeśli chcesz „ulepszyć” swój związek, zacznij doceniać drugą osobę.

Maxpixel / Whisper Couple
Pielęgnowanie związku to zauważanie nie tylko rzeczy dużych, ale również tych małych, codziennych drobiazgów.

Jedno proste słowo „dziękuję” potrafi dodać skrzydeł. A stwierdzenie typu „jesteś moim bohaterem, bo pamiętasz zawsze o tych śmiechach” to właśnie drobne docenianie, którego potrzebuje każdy z nas. A już tym bardziej mężczyzna, który często wykonuje rzeczy pomimo swego męskiego ego. Dlaczego więc tak często najprostsze i intuicyjne myśli pozostają tylko w głowie, niewypowiedziane? A może już w ogóle nie zauważasz tego, co dla Ciebie robi druga osoba?

Tymczasem ja siedzę i siedzę, myślę i myślę… Ile razy dzisiejszego dnia zdarzyło mi się kogoś skrytykować, ocenić jego działania, a ile przy tym zauważyłam dobra i opiekuńczości. Bilans nie jest pocieszający. Większość z nas potrafi biegle krytykować innych, nie jesteśmy za to zbyt dobrzy w docenianiu i wyrażaniu wdzięczności. Nie robimy tego dostatecznie często, a przede wszystkim nie wkładamy w to serca. Prawdziwie serdeczna wdzięczność czy mówiąc inaczej docenianie, wymaga robienia tego z pozycji otwartości i szczerości intencji.

Przytoczę przykład z życia wzięty, bo takie najbardziej dają do myślenia:

Znajomi znajomych, Adam i Klaudia, od zawsze uznawani są za wspaniałą i dobraną parę. Zawarli małżeństwo już ładnych kilku lat temu. W zeszłym miesiącu nasze drogi zeszły się po dłuższym czasie braku kontaktu. To spotkanie z nimi dało mi wiele do myślenia, ponieważ Klaudia bardzo często krytykowała Adama. W zasadzie wszystko, co zrobił, czego dotknął, spotykało się z jakimś (często przykrym) komentarzem z jej strony. Wiem, że wcale nie robiła tego ze złej woli, po prostu nie umiała zaakceptować, że on może zrobić coś po swojemu, inaczej niż ona by to zrobiła (też czasem tak mam). I dało się wyczuć, że ona myśli wręcz, że ta jej krytyka to coś konstruktywnego, pomocnego. Pamiętam, że pomyślałam wtedy, że przecież Adam to dorosły człowiek, a nie mały Adaś, którego trzeba nauczyć wsypywać cukier do szklanki, ale nie mam zwyczaju komentować takich małżeńskich przytyków.

On nie mówił nic, uśmiechał się tylko pod nosem i ze stoickim spokojem odpowiadał często „dobrze kochanie”, jakby w ogóle mu to nie przeszkadzało. Jak to Adam – człowiek do rany przyłóż, zawsze miły i cierpliwy. Są przeciwieństwami, bo Klaudia to istny wulkan energii, co w myśli to na języku.

Po spotkaniu umówiłam się z nią na zakupy następnego dnia. Poruszając różne osobiste tematy przy ciasteczku, nie wytrzymałam i zapytałam wprost: Zdajesz sobie sprawę, jak bardzo krytyczna jesteś wobec swojego męża? Zaskoczyło mnie, że nawet nie zdziwiła się tym pytaniem, zwyczajnie odpowiedziała „Wiem o tym, ale po prostu taki mam sposób mówienia, gdy coś mi nie pasuje, chyba nie da się tego zmienić. Chce być z nim szczera”. Wtedy zapytałam jeszcze tylko o jedną rzecz – czy w ogóle docenia Adama, chociaż od czasu do czasu. Po namyśle odpowiedziała, że faktycznie nie robiła tego od dawna.

Klaudia zadzwoniła do mnie w ubiegłym tygodniu i powiedziała, że po tamtej naszej rozmowie obiecała sobie, że KAŻDEGO DNIA będzie doceniała męża. Przyznała też, że widzi już konkretne rezultaty i że czuje się lepszym człowiekiem. Adam zaś zachowuje się, jakby drugi raz się w niej zakochał. Przyznała, że potrzeba było tak niewiele, by zyskać tak dużo.

Pixabay/ Couple

ZA CO MAM DOCENIAĆ?

Kobiety lubią być doceniane za swoją atrakcyjność (i tu dobrze jest być bardzo konkretnym), inteligencję oraz intuicję, a mężczyźni, z reguły, lubią być doceniani za swoje faktyczne osiągnięcia (umycie naczyń, porąbanie drewna, posprzątanie samochodu). Możemy docenić cokolwiek w naszych partnerach – szczegóły wyglądu, oddanie, zaangażowanie, postawę, pasję, siłę, czułość, wrażliwość, a nawet ich słabości. Nie skąp pochwał. Spróbuj ubrać to w słowa tak, by było niebanalnie i zachwycająco zarazem. Pozwól, aby to płynęło swobodnie.

Oto kilka przykładów:

•    Dziękuję, że jesteś taki wyrozumiały.

•    Jesteś wspaniałym bratem, nawet gdy druga strona nie przejawia inicjatywy.

•    Cieszę się, że jesteś ze mną.

•    Podoba mi się, jak dbasz o dom, miło tu wracać.

•     Doceniam cię za to, że jesteś tak kochającym partnerem. Widzę, jak bardzo mnie kochasz.

•   Zazdroszczę Ci, jesteś tak kochającym i cierpliwym ojcem.

•    Czy mówiłam Ci już kiedyś, że masz piękne dłonie?

•    Wczoraj, kiedy powiedziałam, że jestem na ciebie zła, nie przyjąłeś postawy obronnej. Zamiast tego, naprawdę zaakceptowałeś mój stan i nie osądziłeś mnie, co sprawiło, że poczułam się kochana i wspierana. Dziękuję!

•    Doceniam to, że choć nie znalazłeś pracy, wciąż próbujesz. To musi być bardzo trudne i trzeba być prawdziwie silną osobą, aby się nie poddawać.

•     Dziękuję, że mnie kochasz, mimo że czasem wychodzi na jaw mój trudny charakter.

PAMIĘTAJ: To, co doceniasz, nie jest tak ważne, jak to, że w ogóle doceniasz.
Pixabay/ Couple love

JAK WYRAŻAĆ SWOJE UCZUCIA?

Można doceniać drugą osobę swoim zachowaniem: kupić prezent, przytulić, pocałować. Jednak słowa są bardzo ważne i w tym względzie, niezmiernie potrzebne do budowania ciepłych i serdecznych relacji, więc nie zapomnij o słownym wyrażeniu uznania.

Można to robić na kilka sposobów:

 1. Jedno z magicznych słów – „DZIĘKUJĘ”.

Dziękuję jest piękne w swojej prostocie i mówi znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dziękujemy często, nie tylko najbliższym, bo zdarzy nam się to powiedzieć nawet pani przy kasie w mięsnym. Zatem jak sprawić, żeby to słowo miało konkretne, głębokie przesłanie? Przede wszystkim liczy się kontakt wzrokowy. Chwila tylko dla Was oraz czysta intencja. Zrezygnuj z niechcianego i byle jakiego dziękowania, zastąp je uważnym i głębokim wyznaniem. Nie są wcale potrzebne wyjątkowe momenty, aby podziękować swojej drugiej połówce. Niezależnie od płci, każdy lubi, gdy jego praca i czynności wykonywane na co dzień – nie tylko w domu, ale i wobec drugiego człowieka – są właściwie doceniane.

2. Komplementy

Nie zapomnę, gdy kiedyś pewien sympatyczny chłopak powiedział mi komplement, od którego prawie spadłam z krzesła. Patrząc na mnie, powiedział: „Masz takie krowie oczy”. Ja nie wiedząc co na to odpowiedzieć, zrobiłam chyba jakąś głupią minę. Wtedy on żachnął się, że raczej nie do końca właściwie zinterpretowałam jego intencje. Wytłumaczył, że krowy mają piękne, duże oczy i długie rzęsy. Wybrnął, a ja wybuchłam śmiechem. Ale po dziś dzień doceniam jego kreatywność.

Myśląc o komplementach, najczęściej przychodzą nam do głowy standardowe teksty odnośnie wyglądu. Że komuś w czymś do twarzy, że dobrze się prezentuje, że wyraźnie schudł… Mów to wszystko, tylko może nie porównuj nikogo do zwierzęcia, unikniesz kłopotliwych wyjaśnień! Jeżeli podoba ci się to, w jaki sposób Twój mężczyzna się ubrał lub ogolił, powiedz mu o tym. Jeśli Twoja kobieta była u fryzjera, postaraj się to zauważyć. Nie czekaj, aż partner zapyta cię, jak wygląda. Sama wiesz, jak to działa – kiedy prosisz o ocenę swojego wyglądu, bliska osoba najczęściej powie ci to, co chcesz usłyszeć. Spontaniczne komplementy pełne zachwytu są po prostu szczere. A może pójść o krok dalej, przecież komplementować można także charakter, zachowanie… Oto różne rodzaje komplementów:

 • Emocjonalne – to te, które wyrażają Twoje emocje, np. “jesteś taki umięśniony, dzięki temu czuję się bezpiecznie” albo “doceniam Twoją ciężką pracę, czuję się spokojnie dzięki Tobie”.
 • Motywujące – zachęcające do działania i zdobywania nowych umiejętności czy nawet podejmowania kolejnych prób w tym, co jest słabością. Jeśli Twój partner nie lubi sprzątać, a mimo to stara się to robić, powiedz mu komplement.
 • Oczywiste – macie w domu podział obowiązków? To nie zwalnia Cię jednak z tego, żeby nie dziękować za wykonane dla wspólnego dobra czynności. Ty też przecież lubisz, gdy on pochwali cię za coś, co po prostu należy do twoich obowiązków, prawda?
 • Seksowne – mężczyźni uwielbiają pochwały dotyczące ich zalet i sprawności w alkowie. Jeśli dacie im pożywkę Wasze intymne życie małżeńskie będzie kwitło.
 • Poglądowe – chwalenie wyglądu i zachowania to jedno, ale bardzo ważne jest docenianie opinii i poglądów partnera. Mów mu, że lubisz to, jakim jest człowiekiem, że to, co w życiu ceni, jest ważne i dla Ciebie oraz doceń fakt, że możesz z nim porozmawiać na każdy temat.
 • Związkowe – mów ukochanej osobie jak duże znaczenie ma dla Ciebie jej obecność w Twoim życiu. Jak wiele daje Ci Wasz związek. Podkreśl, jak dużo zmienia w Tobie ta relacja, ile daje Ci radości i spełnienia.
 • Rodzicielskie – jeżeli macie dzieci, doceń, jakim jest ojcem. Wymieniaj szczegóły, zwróć uwagę na to, jakie atrakcje dla nich wymyśla, w jaki sposób z nimi rozmawia. To, że wyręcza cię w niektórych sprawach czy to, że trzymacie wspólny front. Doceń, że jest ojcem twoich dzieci i powiedz, że lepiej nie mogłaś trafić.

3. Wzmacnianie pozytywnych zachowań.

Jeśli masz partnera, który rzadko mówi Ci miłe rzeczy, to pamiętaj, by zwrócić uwagę, kiedy już to zrobi. Nie zakładaj, że oszukuje, czy jest nieszczery. Nie lekceważ również takich wyznań swoim „oj tam” czy „dobra, dobra”. Nie każdemu przychodzi to naturalnie, stąd być może osoba wydaje się skrępowana, kiedy mówi coś takiego.

PAMIĘTAJ: jeśli chcesz, by zachowanie innych się zmieniło, to Ty musisz zauważać te sytuacje, w których udaje się im zrobić to, nad czym pracują.

Mężczyźni nie zawsze potrafią zrozumieć, że kobieta od czasu do czasu potrzebuje romantyzmu. Wspólnej kolacji czy bukietu kwiatów. Dla nich wspaniałym prezentem dla kobiety może być wymiana opon w jej samochodzie czy kupienie pamięci, bo wspominała, że kończy jej się miejsce na dysku. Tym on okazuje troskę, opiekuńczość i zapobiegliwość. Takie gesty, choć nie są dla nas romantyczne, koniecznie trzeba chwalić. Przy tym Ty unikniesz „ja się staram, a ona tego nie docenia”, a następnym razem on chętniej będzie Ci pomagał.

A jeśli oczekujesz, że on ma posprzątać łazienkę i rzeczywiście bez pytania to zrobi, to zauważ to głośno i szczerze pochwal. Niestety zwykle robimy odwrotnie, ignorujemy, kiedy ktoś się o coś postara (nawet kilka razy), a wytykamy, kiedy choć raz tego nie zrobi lub zapomni. To demotywuje chyba najbardziej.

Pixabay/ Clean Towel

4. Przestań myśleć kto i co powinien.

Często mamy w głowie utarte schematy postępowania, bo przecież on powinien/ona powinna to, czy tamto. Kategoryzujemy zadania i oczekujemy, że druga strona też to robi. To zdecydowanie NIE POMAGA twojemu związkowi. Zaobserwuj, że te myśli zatruwają Twoje dobre samopoczucie. Od razu stajesz w pozycji sędziego i decydujesz o winie. Czy twoje zachowanie, kiedy myślisz w kategoriach powinności, wzbogaca, czy pogarsza związek?
Odpuść wszelkie powinien/powinna i zobacz, co z tego wyniknie. Spróbuj wyjść poza schematy, dać więcej z siebie. Porozmawiaj o swojej wizji i dopytaj czy ona zgadza się z tą po drugiej stronie. Ciężko jest kontrolować myśli, ale przecież masz wpływ na swoje zachowanie. ZAWSZE możesz powstrzymać się od krytyki. Staraj się skupiać na pozytywach, myśl np. rozlał herbatę, trudno. Dobrze, że chociaż na dywan nie poleciało.

5. Rozpoznawaj „małe rzeczy”. 

Chodzi o to, że druga osoba zna Cię jak nikt. Zauważaj to, że partner pamięta, że nie przepadasz za rodzynkami w cieście lub że denerwuje cię włączony dźwięk na reklamach podczas emisji serialu. Będzie to dla niego komunikatem, że jesteś wdzięczna mu za to, że czujesz się uwzględniana.

6. Wzajemność.

Jest docenieniem tego, co druga strona dla nas robi. Kiedy widzisz, że mimo padania z nóg po pracy Twoja druga połówka idzie robić kolację, przyłącz się do niej, zrób herbatę. Pokaż, że chcesz odwzajemnić okazywaną troskę i miłość.

7. Pamiętanie o osobistych świętach.

To bardzo ważne, by szczególnym datom w Waszym życiu nadawać równie znaczącą oprawę. Możesz w tych dniach okazać partnerowi, że go słuchasz i zrobić mu trafiony prezent, o którym kiedyś wspominał między wierszami. Trafiony prezent to taki, który ucieszy, bo osoba obdarowana wie, że jest dla nas ważna. Czasem też wcale nie trzeba czekać na szczególną okazję, by pokazać komuś, że jesteśmy uważni i chcemy obdarzyć przede wszystkim radością.

8. Przysługi.

Docenienie ma wiele wspólnego z zauważeniem i zrobieniem kroku w czyjąś stronę. Jeśli chcesz naprawdę okazać komuś wdzięczność, wyręcz go z jakiegoś domowego obowiązku lub przygotuj przyjemną niespodziankę. Ukochana osoba na pewno doceni ten gest i będzie czuła, że Ci na niej naprawdę zależy.

9. Rozwój osobisty.

Często jest tak, że robimy coś dla kogoś. Ćwiczymy, by podobać się bardziej, uczymy, by dorównać lub przewyższyć intelektem, pracujemy, by zapewnić komuś bezpieczeństwo finansowe. Dzięki temu, że inwestujesz w swój rozwój, pokazujesz, że druga osoba jest dla Ciebie na tyle ważna, że chcesz podejmować wysiłek i zdobywać nowe, szersze horyzonty. Nie tylko, by się jej przypodobać, ale po to, by stawać się silniejszym życiowo człowiekiem. Pamiętaj jedynie, żeby nie przeholować.

Pixabay/ Adventure

KIEDY? Docenianie w codzienności.

Na docenianie nie trzeba szukać odpowiedniej pory, najlepiej wyrażać to od razu, kiedy przyjdzie na myśl jakaś pozytywna rzecz o tym drugim. Jednak jeśli masz z tym problem, wyznacz sobie konkretną porę czy to rano przed wyjściem do pracy, czy po południu, kiedy rozmawiacie, a może wieczorem, gdy leżycie razem w łóżku, chwilę przed snem. Niech na początku będzie to jedna, dwie kwestie. Zobaczysz, że z czasem same będą przychodzić Ci na myśl komplementy i z większą łatwością będziesz je głośno wypowiadać.


Warto zapisać się jeszcze na mój newsletter, bo już w przyszłym tygodniu poleci do Was mail z CIEKAWYMI SPOSOBAMI OKAZYWANIA WDZIĘCZNOŚCI i konkretnymi ĆWICZENIAMI. Będzie ciekawie, obiecuję!

Tymczasem pamiętaj, że wystarczy chwila uważności, kilka słów, spojrzenie prosto w oczy, czysta intencja, żeby pokazać komuś wdzięczność. Doceniaj, bo to buduje nie tylko wysoką samoocenę Twojego partnera, ale przede wszystkim rozszerza Twoje serce. Dzięki wdzięczności będziesz wrażliwsza i po prostu lepsza z dnia na dzień.

OPCJA DLA CIEBIE

Od dzisiaj przez kolejny tydzień, codziennie mów partnerowi co najmniej jeden komplement czy słowo docenienia. W następnym tygodniu zwiększ dzienną dawkę do dwóch lub trzech (jeśli dasz radę).  Potraktuj to jako Twoje wyzwanie i spróbuj nie liczyć na wzajemność. Mam nadzieję, że mile się zaskoczysz efektami.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

6 557 Replies to “JA SIĘ STARAM, A ONA TEGO NIE DOCENIA!”

 1. Howdy, I do believe your website may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your site in Safari, it
  looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, fantastic blog!

 2. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just cool and i
  can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 3. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me
  just as much as this particular one. After all, I know it
  was my choice to read through, nonetheless I truly
  believed you’d have something interesting to say.
  All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if
  you were not too busy seeking attention.

  Also visit my blog: http://lifevibescbd.org/

 4. Hey I am so delighted I found your blog page, I really found you by error,
  while I was browsing on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say kudos for a incredible post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the great work.

  Review my website: Pure Spectra CBD Side Effects

 5. What i don’t understood is if truth be told how you
  are now not really a lot more neatly-appreciated than you may be right now.
  You’re very intelligent. You understand therefore considerably when it comes to
  this subject, produced me in my opinion believe it from
  numerous various angles. Its like women and men aren’t interested
  until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding.
  All the time deal with it up!

 6. Good ? I should certainly pronounce, impressed with your website.

  I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to
  do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all.
  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme .
  a tones way for your client to communicate.
  Excellent task.

  Also visit my web-site Pure Keto Extra Side Effects

 7. Thank you so much for providing individuals with such a spectacular opportunity to read articles and blog posts
  from this web site. It’s always very terrific and also stuffed with fun for me personally and my office
  peers to visit the blog at least three times weekly to find out the fresh issues you have got.
  Of course, I’m actually amazed with the astounding strategies served by
  you. Certain two tips in this posting are rather the best I have ever
  had.

  My website :: https://fullreleafcbd.com/

 8. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 9. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to
  shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 10. I am just writing to make you understand what a really good experience my wife’s princess obtained using your webblog. She noticed some things, which included what it is like to possess an excellent teaching spirit to make others with no trouble learn about specific tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for providing those productive, trusted, informative as well as unique tips on your topic to Mary.

 11. I’m commenting to let you be aware of of the amazing discovery my child developed browsing the blog. She came to find a good number of details, including how it is like to have a great coaching character to get a number of people clearly completely grasp a number of advanced issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for churning out such beneficial, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Emily.

 12. I happen to be writing to make you understand what a wonderful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 13. My husband and i felt absolutely ecstatic Edward could conclude his inquiry from your ideas he discovered from your very own site. It’s not at all simplistic just to be giving for free hints that men and women have been making money from. And we all do know we have the website owner to be grateful to because of that. Most of the explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you can assist to engender – it’s everything exceptional, and it’s assisting our son and our family do think that content is cool, and that is extremely important. Many thanks for all the pieces!

 14. May I simply say what a relief to uncover someone that actually knows what they are talking about online.

  You actually realize how to bring a problem to light
  and make it important. A lot more people need to
  look at this and understand this side of your story. I can’t believe you are
  not more popular because you certainly possess the gift.

 15. Czlowiek, ktory w wieku piecdziesieciu lat widzi swiat tak samo, jak widzial go majac dwadziescia lat, zmarnowal trzydziesci lat zycia. – Muhammad Ali

 16. Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you
  have any points or suggestions? Appreciate it

 17. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but
  I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S My
  apologies for being off-topic but I had to ask!

 18. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the web will be much more useful than ever before.

 19. You can definitely see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you
  who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 20. Hi I am so happy I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the fantastic work.

 21. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get several e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Bless you!

 22. Nigdy nie zapominajcie o tym, by brac z zycia jak najwiecej, nie bljcie sie ryzykowac, plakac ani byc szczesliwymi. Najwazniejsze to byc w drodze. Kazdego dnia robic krok do przodu. – Martyna Wojciechowska

 23. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 24. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 25. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this superb blog! I suppose for now i’ll
  settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to fresh updates and will share this
  website with my Facebook group. Talk soon!

 26. Hi there I am so grateful I found your blog, I really found you
  by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here
  now and would just like to say thank you for a
  fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to go through it all at the moment but I have
  bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a lot more, Please do keep up the excellent
  work. http://herreramedical.org/chloroquine

 27. Hello excellent website! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
  I have absolutely no understanding of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, should you have any recommendations or tips
  for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless
  I simply had to ask. Kudos!

 28. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.
  0mniartist asmr

 29. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Outstanding blog and excellent style and design. asmr 0mniartist

 30. Great post. I was checking continuously this blog and
  I’m impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for
  such info a lot. I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck. 0mniartist asmr

 31. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Excellent blog and great design.

 32. My partner and I stumbled over here different
  web page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page again.

 33. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s
  tough to get that “perfect balance” between usability and visual
  appearance. I must say you’ve done a superb job with
  this. Also, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 34. I don’t know whether it’s just me or if everybody
  else experiencing issues with your site. It looks like some of
  the written text in your content are running off the screen.
  Can someone else please comment and let me know
  if this is happening to them too? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 35. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what
  all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 36. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind
  of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Studying this information So i’m happy to show that I’ve
  a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most undoubtedly will make certain to do not omit this site and provides it
  a glance regularly.

 37. Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your weblog? My website
  is in the exact same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 38. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a
  totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful
  choice of colors!

 39. scoliosis
  Do you mind if I quote a few of your posts as
  long as I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from
  a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with
  you. Thanks! scoliosis

 40. Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  However think of if you added some great images or videos to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent but
  with pics and videos, this website could undeniably be one of the best in its field.
  Excellent blog!