Małżeństwo w roli głównej – 10 filmów, które musicie obejrzeć RAZEM!

– Kochanie, obejrzymy dziś jakiś film? – pyta ona

– No ok. Tylko jaki? Może kolejny z serii Marvela? – odpowiada on

– O nieee! Dziś chcę coś romantycznego! – pokrzykuje ONA z kuchni, szykując już przekąski

– Ech, jeśli będziesz szczęśliwsza, to możemy. – przytakuje on, wywracając oczami

– MY BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWSI, ZOBACZYSZ! – odpowiada ona rozpromieniona uśmiechem

Jak często pytanie o oglądanie filmów pada u Ciebie  w domu? Większość ludzi to lubi i planuje czas tak, żeby jeszcze coś pooglądać wieczorkiem. Podobnie jest i u nas tyle, że ciężko coś zaplanować przy dwójce małych dzieci, ale czasem udaje się na tzw. raty (czyli 2-godzinny film oglądamy przez 3 dni). Ja od lat jestem fanką kina. Zwłaszcza tego romantycznego. Ktoś mógłby powiedzieć “kobiecego” – niech będzie, nie lubię się kłócić. Jednak większość filmów oglądam z mężem i zdecydowanie widzę, że to buduje naszą relację. I powiem Ci więcej – TO JEST POTWIERDZONE NAUKOWO!

Amerykańscy badacze związków i relacji podjęli próbę odkrycia nieinwazyjnego, przyjemnego i taniego sposobu poprawy sytuacji w małżeństwie. Naukowcy pod kierunkiem profesora Ronalda Rogge z University of Rochester postanowili sprawdzić skuteczność programów terapii małżeńskiej. Założyli też, że wspólne oglądanie i przedyskutowanie pewnych filmów również może pomóc łagodzić napięcia i wzmacniać więzi rodzinne.

Spójrzmy krótko na STATYSTYKI:

Jak pokazują wykresy, POŁOWA (!) MAŁŻEŃSTW W AMERYCE KOŃCZY SIĘ ROZWODEM. Większość z nich nie trwa dłużej niż 3 lata. To przerażające, ale w Polsce takie dane też nie są pocieszające. W 2017 r. rozwiodło się w Polsce ponad 65 tys. par – czyli o ponad 1,7 tys. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie przez ostatnie 7 lat zmalała o prawie 36 tysięcy ilość zawieranych małżeństw. Ta tendencja widoczna jest już od roku 2007 i z roku na rok małżeństw tylko ubywa. A co z separacjami? Wyniki z urzędu są pocieszające? Wcale nie… większość par małżeńskich po prostu nie zgłasza separacji albo od razu się rozwodzi. 

Rok 2010 2016 2017
Rozwód 61 300 63 497 65 257
Separacja 2 789 1 612 1 569
Ślub 228 337 193 455 192 576

Źródło GUS Rocznik Demograficzny 2018

W związku z ciężką sytuacją rodzinną w wielu amerykańskich (i nie tylko) domach, powstaje coraz więcej programów terapeutycznych dla małżonków, które mają pomóc w odbudowie relacji i pomóc “spróbować jeszcze raz” i odbić się od dna.

Profesor Ronald zaprosił do swoich badań 174 pary nowożeńców, których losy śledzono przez trzy lata. Pary te zostały podzielone na trzy grupy, z których dwie uczestniczyły w tradycyjnych programach uczących strategii rozwiązywania konfliktów i promujących wzajemne zrozumienie i empatię. Członkowie trzeciej grupy dostali do wykonania “zadania domowe” polegające na wspólnym obejrzeniu i przedyskutowaniu wybranego z listy filmu PRZYNAJMNIEJ RAZ W TYGODNIU. Do każdego z filmów dołączono zestaw zagadnień i pytań do przedyskutowania.
Wyniki badań przeszły najśmielsze oczekiwania samego pomysłodawcy. Okazało się, że wśród uczestników “filmowej terapii” ryzyko separacji lub rozwodu w ciągu pierwszych trzech lat małżeństwa spadało (podobnie, jak w przypadkach bardziej zaawansowanych działań terapeutycznych), z 24% do nawet 11%. Co istotne, ta metoda nie wymagała dodatkowych funduszy i udziału kwalifikowanych terapeutów, a małżeństwa mogły ją stosować w domu, w najbardziej dogodnym dla siebie czasie.

Pełną listę filmów zaproponowanych w tej opisanej terapii znajdziesz TU.

Ja chcę przedstawić Ci 10 filmów, które mówią o relacji małżeńskiej, a ich obejrzenie i wspólne omówienie na pewno pomoże Wam poruszyć wiele kwestii, o których na co dzień nie jest łatwo rozmawiać. To tak nawiązując jeszcze do poprzedniego wpisu o znaczeniu rozmowy w związku, który mam nadzieje macie już przeczytany. Kolejność filmów jest chronologiczna, żeby żadnego nie faworyzować. I od razu umówmy się, że wszystkie są 18+ 😉

10 FILMÓW O MAŁŻEŃSTWIE:

1. Pamiętnik The Notebook (2004)

Mój zdecydowany nr 1 (a miało być bez okazywania względów…)! Jestem od młodzieńczych lat fanką twórczości Nicholasa Sparksa i nie chwaląc się, mam jego wszystkie książki. Z wiekiem gust się zmienia i nie kręcą mnie one już tak bardzo, jak kiedyś, ale sentyment pozostał. Co do filmu, jest naprawdę piękny. I lubiana Rachel McAdams oraz fantastyczny Ryan Gosling w rolach głównych. Fabuła mówi nie tylko o wielkiej miłości, ale i równie wielkich trudach i rozterkach, których zakochane serce nie uniknie. Wszystkiego możemy dowiedzieć się z tytułowego Pamiętnika, który pięknej, chorej kobiecie czyta zakochany po uszy starszy pan. Myślę, że większość ludzi na świecie już go oglądała, ale zawsze warto jeszcze raz 🙂

2. Zatańcz ze mną Shall We dance (2004)

Zaskakująca główna rola Jeniffer Lopez. Główny bohater (Richard Gere), dobrze sytuowany prawnik przechodzi właśnie kryzys wieku średniego. Nie znajdując satysfakcji w życiu zawodowym oraz nie mogąc nawiązać porozumienia z własną żoną, snuje się smętnie, tęskne spojrzenia rzucając jedynie w stronę okien miejscowej szkoły tańca. Zafascynowany urodą jednej z instruktorek postanawia sam zapisać się na kurs… Taniec odmienia jego życie.

3. Malowany welon The Painted Veil (2006)

Bohaterką “Malowanego welonu” jest egocentryczna Kitty, która lubi się bawić, lecz za grosz nie ma poczucia odpowiedzialności. Jakimś cudem po uszy zakochuje się w niej Walter Fane. Zapewne dlatego, że jest jedyną kobietą, którą widział, gdyż całe życie spędza w laboratorium w Szanghaju na badaniu bakterii. Kiedy Walter niespodziewanie się jej oświadcza, Kitty, choć wcale go nie kocha, przyjmuje oświadczyny. Jest to dla niej okazja uwolnienia się od krytykanckiej matki. Ten ślub bez miłości pociąga za sobą wiele konsekwencji. Melodramat na podstawie książki o takim samym tytule, gdzie uczucia ukazane są na tle walki o życie i przetrwanie w zarażonych epidemią cholery Chinach.

4. Próba ogniowa Fireproof (2008)

Film o dzielnym strażaku wyznającym zasadę, by nigdy nie opuszczać swojego partnera. Niestety to, co sprawdza się w płomieniach i “gorących” sytuacjach, rzadko przekłada się na życie osobiste. Przez dziesięciolecie małżeństwa, Caleb i Catherine Holt oddalili się na tyle, że gotowi są, by dalej żyć bez siebie. Ponieważ już przygotowują się do postępowania rozwodowego, ojciec Caleba prosi swojego syna, by spróbował  podjąć eksperyment: Wyzwanie miłosne. Caleb ufający, że nie ma to nic wspólnego z jego “odrodzonymi w wierze” rodzicami, podejmuje próbę. Czy będzie zdolny ciągle okazywać miłość osobie, która już ma dosyć jego uczucia? Czy też jest to kolejne małżeństwo, które musi “pójść z dymem”?

5. Kocha, lubi, szanuje Crazy Stupid Love (2011)

Czy w dzisiejszym świecie naiwny romantyzm nie ma racji bytu? Czy w relacjach liczy się tylko materializm, powierzchowność i natychmiastowa przyjemność? Na przykładzie trzech bohaterów twórcy tego filmu pokazują, że powyższe rozumowanie jest błędne, i udowadniają, że to ono właśnie może być jednym z głównych powodów wysokiej liczby osób nieszczęśliwych i samotnych.  Twórcy “Kocha, lubi, szanuje”, przy wielkim wsparciu znakomicie dobranej obsady, namawiają nas, byśmy uwierzyli w miłość. I kiedy patrzy się na Steve’a Carella i Julianne Moore albo na Ryana Goslinga i Emmę Stone, naprawdę łatwo jest uwierzyć, że każdemu z nas przypisana jest bratnia dusza, którą tylko musimy odnaleźć, a potem o nią dbać. Nie ma potrzeby odrzucać wiary w jedną wielką miłość. Jednak fakt odnalezienia bratniej duszy nie usprawiedliwia rozleniwienia i braku dbałości o siebie czy związek. 

6. I że Cię nie opuszczę The Vow (2012)

Życie pisze najlepsze scenariusze. To banał, ale w przypadku tego filmu bardzo à propos. Bohaterami są zakochani po uszy małżonkowie, których rozdzieliła tragedia. W wyniku wypadku samochodowego kobieta traci wspomnienia z ostatnich 5 lat. Nie pamięta małżeństwa, męża, nie umie odnaleźć się w życiu, którego zupełnie nie zna. Czy możliwe jest utrzymanie związku, kiedy wszystko, na czym bazował, zostało wyeliminowane? Czy możliwa jest miłość, która wytrzyma dramatyczny test? Oto pytania, na które znajdziecie odpowiedź, oglądając debiut kinowy reżysera Michaela Sucsy’ego. Tym bardziej pociąga, że jest oparty na faktach autentycznych. Ja sama wracam do niego co jakiś czas niby “przy okazji”.

7. Dwoje do poprawki Hope springs (2012)

W czasach, kiedy o związki nie walczy się, bo łatwiej i wygodniej jest się po prostu poddać, główni bohaterowie próbują nas przekonać, że warto bić się o miłość do upadłego. Po 31-letnim stażu małżeńskim okazuje się, że z miłości pozostała tylko samotność i domowe obowiązki. Główna bohaterka nie chce się na to zgodzić i zapisuje siebie i męża na terapię małżeńską. Co z tego wyniknie? Film zwraca uwagę, by uczuć nie brać za pewnik, by nigdy nie rozleniwiać się w byciu razem. Starszym widzom daje nadzieję, że małżeństwo może się odmienić, jeśli tylko parze starczy odwagi, by zaryzykować wszystko. Świat potrzebuje takich obrazów. 

8. Piosenka The song (2014)

Marzący o karierze piosenkarza, autor tekstów Jed King pragnie wyjść z cienia sławnego ojca. Niechętnie godzi się wystąpić na lokalnym festiwalu wina. Tam poznaje córkę właściciela winnicy Rose, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia… z wzajemnością. Wkrótce po ślubie pisze dla ukochanej żony “Piosenkę”. Utwór z miejsca staje się wielkim przebojem, a Jed nagle znajduje się w centrum uwagi, w świecie pełnym pokus. Jego życie i małżeństwo zaczynają się rozpadać. Czy znajdzie w sobie dość siły i wiary, by zawrócić z niebezpiecznej ścieżki?  

Tego filmu długo się naszukałam. Pamiętałam tylko, że był muzyczny, o małżeństwie, sławie i … Resztę zobaczcie sami, bo warto! 😉

9. Teoria Wszystkiego The Theory of Everything (2014)

Poruszająca opowieść o życiu u boku geniusza, jednego z największych naukowców wszechczasów – Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Hawking poślubił Jane Wilde (Felicity Jones) w 1965 r. Spędzili ze sobą prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę (stwardnienie zanikowe boczne). Historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.

10. Najdłuższa podróż The Longest Ride (2015)

Nicholas Sparks. Te dwa słowa mówią wszystko. Od niego zaczęłam i na nim kończę. Choć opowieść nie jest tak fantastyczna, jak w “Pamiętniku”, zdecydowanie chwyta za serce. Czworo bohaterów, dwie historie miłosne. Jedna u początków, druga u kresu. Pomieszanie czasoprzestrzeni w filmie dodaje mu uroku, a małżeństwo w nim ukazane, poczucia, że można kochać ponad wszystko i na zawsze.


Po obejrzeniu każdego z tych filmów zatrzymajcie się jeszcze na chwilę i porozmawiajcie! Ponieważ o to właśnie w tym chodzi. Czas, by przedyskutować to, co się zobaczyło, jest sam w sobie terapią, zwłaszcza że pytania nie są łatwe, a odpowiedzi zapewne jeszcze trudniejsze.

Przykładowe pytania:

Jaki film oglądaliście?
1. Jaka para została przedstawiona w filmie ? Jest to związek, na którym będziecie koncentrować się w kolejnych pytaniach.

2. Jakiemu problemowi (problemom) para z filmu musiała stawić czoła? Czy któryś z nich podobny jest do problemów, które przeżywacie obecnie jako para lub możecie napotkać w przyszłości ?

3. Czy filmowa para starała się zrozumieć siebie nawzajem ? Czy bohaterowie potrafili zaakceptować siebie nawzajem, nawet jeśli byli oni bardzo różni?
Czy mieli tendencję do atakowania swoich wzajemnych różnic?
W jaki sposób ten związek był podobny lub inny do Twojej relacji w tym zakresie?

(….)

A TU jest pełna lista pytań, które były wzięte pod uwagę w eksperymencie, o którym pisałam na początku. W badaniu taka rozmowa zajmowała małżeństwu około 45 minut! Tylko szczerze i z zaangażowaniem, z resztą jak w każdej rozmowie z małżonkiem, prawda? 😉

Opcja dla Ciebie

Chcesz zmniejszyć ryzyko rozwodu o połowę? Nawet, wtedy gdy jego widmo nie pojawiło się wcale na horyzoncie waszego życia, to warto to robić. Oglądaj choć raz w tygodniu filmy, które opowiadają o związkach między ludźmi i… DYSKUTUJ o nich z mężem czy żoną. Spróbuj w tym tygodniu, a przekonasz się, że ta prosta terapia jest genialna w skutkach.

Poświęciłam sporo czasu, żeby stworzyć dla Ciebie ten wpis. Udało się! :) Teraz Twoja kolej? Pragnę, by to miejsce było NASZE, wspólne. W związku z tym, chcę przedstawić Ci kilka OPCJI jak możemy pozostać w kontakcie i ubogacać siebie nawzajem:

 • PODAJ DALEJ -> Jeśli ten tekst Ci się podoba i wnosi w Twoje życie konkretną wartość – podziel się nim ze znajomym.
 • SKOMENTUJ -> Zostaw proszę komentarz pod wpisem. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie istotna wskazówka.
 • FANPAGE -> Polub moją stronę na Facebooku, staram się często wrzucać tam drobne, życiowe wskazówki.
 • NEWSLETTER -> Zapisz się do Newslettera. Dzięki temu prosto na swoją skrzynkę, raz w miesiącu, będziesz dostawała garść świetnych pomysłów (najczęściej dotyczących związków i relacji).
 • INSTAGRAM -> Możesz śledzić mnie na Instagramie, gdzie oprócz wielu fajnych fotek (nie tylko moich dzieciaczków), znajdziesz całą masę ciekawych myśli i codziennych inspiracji.

216 Replies to “Małżeństwo w roli głównej – 10 filmów, które musicie obejrzeć RAZEM!”

 1. Generalnie dzięki temu blogowi malymi kroczkami staram się wprowadzać drobne zmiany w małżeństwie. Dzisiaj będą to filmy bo u nas nikt nigdy nie ma pomyslu co obejrzeć i po godzinie namysłów puszczamy byle co. Dzieki opcjanamilosc!

  1. 😍 Miód na moje serce! Właśnie dla takich chwil warto to robić. Powodzenia, trzymam kciuki za pozytywne zmiany! Przesyłam moc buziaków 😘

 2. Pingback: viagra online
 3. Ĺ»ycie jest tylko przechodnim półcieniem, NÄ™dznym aktorem, ktĂłry swÄ… rolÄ™ Przez parÄ™ godzin wygrawszy na scenie W nicość przepada – powieĹ›ciÄ… idioty, GĹ‚oĹ›nÄ…, wrzaskliwÄ…, a nic nie znaczÄ…cÄ…. – William Shakespeare

 4. Pingback: thesis consulting
 5. Pingback: daily cialis
 6. Pingback: cialis coupon
 7. Pingback: generic for viagra
 8. Pingback: viagra or cialis
 9. Pingback: viagra alternative
 10. Pingback: Zofran
 11. Pingback: viagra
 12. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am satisfied to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most certainly will make sure to don?¦t omit this site and give it a look on a continuing basis.

 13. My video player in joomla doesn’t play videos in firefox if the latest flash player isn’t installed. I’d like to have it like a professional player to show a dialog saying: “Do you want to install flash player 10” or how it says when you go to a professional website so users don’t have to search and download flash player manually…. . Does anyone know, how to do this?.

 14. I am glad for writing to make you know what a notable encounter my wife’s girl had studying your web site. She mastered several pieces, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to let other individuals with ease know precisely some problematic subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thank you for producing these practical, trusted, informative and in addition fun tips about this topic to Kate.

 15. Needed to write you this very small word to help thank you very much yet again with your wonderful views you have shown on this website. This is so wonderfully open-handed with you to supply without restraint what exactly some people would have supplied for an electronic book to end up making some cash for themselves, even more so given that you could possibly have done it if you ever decided. These ideas also served like the fantastic way to comprehend other individuals have similar eagerness like my own to know good deal more on the subject of this issue. I’m sure there are many more fun occasions in the future for individuals who look into your blog post.

 16. I am commenting to let you know of the fine encounter my cousin’s daughter experienced reading your site. She even learned many issues, not to mention what it’s like to have a wonderful giving mindset to have many people quite simply grasp chosen hard to do subject areas. You really exceeded our expectations. Many thanks for giving the insightful, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Jane.

 17. My wife and i were so satisfied when Peter managed to finish up his studies while using the precious recommendations he received when using the weblog. It is now and again perplexing to simply happen to be offering thoughts which usually some people might have been trying to sell. We see we now have you to thank for this. These illustrations you made, the straightforward website navigation, the relationships your site make it easier to promote – it is mostly superb, and it is letting our son in addition to us recognize that this theme is pleasurable, which is certainly unbelievably serious. Thanks for the whole thing!

 18. A lot of thanks for all your efforts on this site. Gloria enjoys engaging in investigation and it’s easy to understand why. Almost all know all concerning the dynamic means you deliver great items on the web blog and as well encourage contribution from other people on that concern plus our daughter is actually being taught a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a glorious job.

 19. Pingback: generic cialis
 20. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  destroyed and she has 83 views. I know this is entirely
  off topic but I had to share it with someone!

 21. Excellent blog right here! Also your website so much up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your
  associate hyperlink on your host? I wish my web site loaded up as fast as
  yours lol

 22. I have been surfing on-line more than 3 hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like
  yours. It’s beautiful worth sufficient for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good content material
  as you probably did, the net shall be much more useful than ever before.

 23. Pingback: tliqefei
 24. Pingback: cialis 20 mg cost
 25. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web
  hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 26. TO NIE JEST ŻART. ZAUFAJ WIELKIEJ DR MUTABIE. Wielki Dr Mutaba jest naprawdę potężny i doskonale wie, jak wykonywać swoją pracę. Gdyby nie on, nie wyobrażałem sobie, co by się stało. Mój były zawsze się ze mną sprzeczał i zawsze mnie bił. Zaczął zachowywać się dziwnie i zabawnie i nie zostawił mnie bez powodu dla innej dziewczyny. Myślałem, że nie ma już nadziei. Szukałem pomocy w internecie i trafiłem na Great Dr Mutabę. Widziałem o nim wiele świadectw. Byłem zachwycony i skontaktowałem się z nim przez jego e-mail i powiedziałem mu, co się dzieje. Roześmiał się i zapewnił mnie, żebym się uspokoił, że pomoże mi i że mój były wróci, prosząc mnie. Wykonał swoją pracę i rzucił na mnie zaklęcie, a za 3 dni mój były przyszedł przepraszać, tak jak mi powiedział. Dziś oboje mieszkamy razem i jesteśmy jeszcze bardziej zakochani niż to, czym byliśmy przed jego wyjazdem. Skontaktuj się z Wielkim Dr Mutabą, aby uzyskać własną pomoc. możesz wysłać do niego e-mail: greatmutaba@gmail.com dodaj go do WhatsApp 234 805 468 1416

 27. Zeby znalezc przyjaciela trzeba przymknac nieeco oko. Zeby go zachowac trzeba przymknac oba. N. Douglas. Czy wiesz co symbolizuja Kolory i jaka jest ich symbolika w psychologii ? Thx & Regards… 🙂

 28. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be
  on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they
  just do not know about. You managed to hit the nail
  upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take
  a signal. Will likely be back to get more. Thanks http://herreramedical.org/acyclovir

 29. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like
  to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 30. Pingback: ventolin 4 mg tabs
 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
  get actually enjoyed account your blog posts. Anyway
  I’ll be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently fast.

 32. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this web site,
  as I experienced to reload the web site lots of
  times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for
  much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon.

 33. Pingback: prednisolone 1%
 34. Pingback: priligy dose
 35. Pingback: diflucan one pill
 36. Pingback: doses of synthroid
 37. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feed-back would be greatly appreciated.

 38. Hi there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established website like yours
  require a large amount of work? I am brand new to
  writing a blog however I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or
  tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 39. Hello, i believe that i noticed you visited my weblog
  so i came to return the want?.I am attempting to in finding things to enhance my site!I suppose its adequate to make use of a few of your
  concepts!!

 40. Pingback: cheap propecia
 41. Pingback: neurontin tablet
 42. Pingback: paxil for ptsd
 43. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with
  your site. It looks like some of the text in your posts are running
  off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had
  this happen previously. Thank you 0mniartist asmr

 44. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.

  You have some really good articles and I think I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Regards! asmr 0mniartist

 45. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all
  is required to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart
  so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would
  be greatly appreciated. Kudos 0mniartist asmr

 46. You made some really good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most individuals will
  go along with your views on this web site. asmr 0mniartist

 47. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not
  writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 48. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really great posts and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 49. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a
  variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated! https://cialis.cleckleyfloors.com/tadalafil

 50. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this brilliant piece of writing.

 51. Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.
  It was really informative. Your site is extremely
  helpful. Many thanks for sharing!

 52. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other
  websites? I have a blog based on the same topics you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e
  mail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *